Reklama

Górnictwo

Jak zbudować odpowiedzialną politykę surowcową? Przykład KGHM [RELACJA Z EKG]

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

W poniedziałek 13 maja w Katowicach ruszyła XI edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Impreza ta jest okazją do rozmowy o najważniejszych kwestiach związanych z przemysłem i energetyką. Jednym z tematów poruszanych podczas tegorocznego EKG była odpowiedzialna polityka surowcowa, połączona z reagowaniem na światowe megatrendy gospodarcze i regulacyjne.

Zakreślenie i realizacja polityki surowcowej to ogromne wyzwanie dla państwa i spółek wydobywczych. Ramy takiej polityki kształtują bowiem sytuację ekonomiczną kraju oraz firm surowcowych, co ma niebagatelny wpływ na cały mechanizm gospodarczy.

O polityce surowcowej widzianej z perspektywy potężnej spółki wydobywczej mówił Radosław Żydok, dyrektor z Departamentu Analiz Regulacyjnych KGHM.

„Dla KGHM szansą jest rozwój odnawialnych źródeł energii, bo może przełożyć się na zapotrzebowanie na miedź i metale szlachetne. Patrząc na to, co dzieje się w energetyce, widać, że sektor zwraca się ku OZE” - powiedział.

Żydok mówił też o popycie na metale ziem rzadkich, który może zostać zwiększony dzięki budowie magazynów energii.

Nie zabrakło też słów o obecnych regulacjach warunkujących pracę KGHM. „Działamy w przemyśle energochłonnym, nasze ceny energii rosną, m.in. z uwagi na wzrostu uprawnień do emisji CO2. Staramy się być głównym motorem zarówno dla Dolnego Śląska, jak i dla całej Polski. Mamy tutaj bardzo dużo miejsc pracy i to dobrze opłacanej (…). Jeżeli będziemy dalej dociskani tymi regulacjami, to są kwestie emisji, ścieków, ochrony środowiska, to to nie jest takie proste, żeby to wszystko wypełnić. My oczywiście sobie z tym wszystkim doskonale radzimy, ale niebezpieczne jest to, że mówimy już teraz o strategii Unii Europejskiej do 2050 roku, która ma zakładać całkowitą dekarbonizację gospodarki” - dodał Żydok.

Reklama

Komentarze

    Reklama