Import LNG do Europy spadł o prawie 40%

3 grudnia 2020, 13:19
39802506193_a982a5d031_k
Fot. Bruno Jargot / Flickr

Do europejskich terminali przypłynęło w listopadzie prawie 40% mniej ładunków LNG niż w analogicznym okresie roku ubiegłego - wynika z danych Gas Infrastructure Europe.

W minionym miesiącu do Europy dotarło w przeliczeniu 6,704 mld m3 LNG, co oznacza wzrost względem października (+12%) oraz poważną obniżkę w ujęciu rocznym (-39%).

Rosyjskie media z satysfakcją odnotowują, że spadki dotknęły także tych krajów, które są „zagorzałymi bojownikami o niezależność od Gazpromu” - tj. Polski oraz Litwy. Wolumeny zmniejszyły się tutaj odpowiednio o 3,6% oraz 34%.

Warto odnotować, bo to spora zmiana, że w listopadzie aż dziesięć ładunków amerykańskiego LNG odebrała Wielka Brytania. Ucierpiał na tym dotychczasowy nieomal monopolista na tamtejszym rynku czyli Katar. 

W tym kontekście należy również przypomnieć, że na początku listopada francuska spółka Engie zrezygnowała z podpisania kontraktu na dostawy amerykańskiego LNG. Oficjalnie kontrakt o wartości 7 miliardów dolarów został porzucony z powodów środowiskowych, nieoficjalnie mówi się natomiast, że sprawa była mocno związana m.in. z sankcjami nałożonymi na projekt Nord Stream 2.

Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Peresada
czwartek, 3 grudnia 2020, 19:08

Tyle że wolumen gazu LNG na świecie nie zmienił się. Tylko same Chiny zwiększyły zakupy LNG o 30% za październik a za listopada jeszcze powyżej.

Niuniu
czwartek, 3 grudnia 2020, 17:52

To nic nowego - ceny LNG idą w górę do tego duże zapasy gazu w UE i zmniejszone zapotrzebowanie. Def24 jak zresztą reszta polskich mediów zbyt upolitycznił przekaz informacji o gazie i ropie oraz o zachowaniach rynków. Zbyt zależy Nam na kreowaniu alternatywnej rzeczywistości opisującej maksymalnie negatywnie Rosję we wszystkich medialnych zakresach co niestety rodzi knsekwencje w postaci trudności z tłumaczeniem tak naturalnego zjawiska jak opisane w artykule. Może czas zweryfikować przyjętą politykę informacyjną, odejść od prymitywnej propagandy i spróbować działać bardziej obiektywnie? Za dużo wymagam? może ale jak tego nie zrobicie to popularność i renoma portalu będzie dołowała.

Peresada
piątek, 4 grudnia 2020, 10:45

Jest odwrotnie: ceny LNG spadają , w UE gaz jest prawie o jedną trzecią tańszy - w ciągu ostatniego miesiąca na największym hubie TTF w Holandii notowania wahały się od 4,6 do 4,9 USD za MBTU. Zatem zjawisko o którym mowa w artykule wynika z tego, że gwałtownie wzrosły wolumeny zakupowe w Azji, co jest wynikiem także umów handlowych Chin i USA, ale nie tylko, bo znacznie ma także niska cena LNG. Akurat w prasie rosyjskiej zauważono te zjawisko, i postrzega się go jako kłopot dla Gazpromu który liczył (moim zdaniem nieco naiwnie) że sprzedaż do Chin znacząco ruszy. Tymczasem sami Rosjanie mówią że LNG zabiera im wschodni rynek.

HeHe
piątek, 4 grudnia 2020, 18:30

Oto cytat z artykułu który 23 listopada br. został opublikowany na niniejszym portalu - "Średnie dzienne dostawy rosyjskiego gazu do Chin, z wykorzystaniem rurociągu Siła Syberii, przekroczyły kontraktowe zobowiązania o rekordowe 25%". Nie widać zatem aby LNG zabierało Rosjanom wschodni rynek.

GB
czwartek, 3 grudnia 2020, 21:30

Sprawdź wyniki Gazpromu eksportu gazu do Europy i Turcji za 9 miesięcy 2020 (takie są opublikowane). Spadły o 40%.

Katon
piątek, 4 grudnia 2020, 20:49

Biedny ten Gazprom, dostawy na Ukrainę spadły o 100%. Gdzie znajdę dane potwierdzające te 40% spadku łącznie na rynku Europejskim? Jakieś źródło? Mowa o spadku wolumenu czy wartości? Jeżeli piszesz o wolumenach to kłamiesz. Jeżeli o wartości, o ile "wzrosła wartość" eksportu gazu z USA do Europy? Przecież podobno jest po 50 dołków za tys m3.

GB
sobota, 5 grudnia 2020, 22:26

Przecież podałem źródło. Raport Gazprom za III kwartał 2020.

Tweets Energetyka24