DGP: Nord Stream 2 może mieć zastosowanie militarne

18 lipca 2019, 15:25
1440px-Steregushchiy_in_SPb_2011_(2)
Fot.: commons.wikimedia.org

"Korytarz gazociągowy jest obszarem, na którym Rosja może w sposób niejawny umieszczać dodatkowe mobilne urządzenia wywiadowcze do skanowania podwodnej i nawodnej sytuacji wzdłuż całego wybrzeża NATO" - pisze Mychajło Honczar w dzisiejszym Dzienniku Gazeta Prawna.

O możliwości podwójnego zastosowania korytarza gazociągowego Nord Stream i Nord Stream 2 do działań wywiadowczych, a nawet militarnych, pisze w dzisiejszym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej Mychajło Honczar - ukraiński ekspert ds. energetycznych i dyrektor Centrum Studiów Globalnych Strategia XXI wieku.

Honczar zauważa, że podobna próba została już podjęta przez Rosję przy budowie Nord Stream, jednak skuteczny sprzeciw Szwedów powstrzymał to zagrożenie:

"Rosja już w 2000 r., po zaprojektowaniu Nord Stream 1, próbowała rozbudować potencjał wywiadu (...). Planowano wtedy zbudować platformę serwisową dla gazociągu w odległości 68 km od szwedzkiej Gotlandii. W 2006 r. Agencja Badań Obronnych i ministerstwo obrony Szwecji w porę oceniły możliwość podwójnego zastosowania takiej konstrukcji" - pisze Honczar.

Zdaniem eksperta w okolicach gazociągów Rosja może nie tylko umieścić aparaturę wywiadowczą, ale w przeddzień planowanej operacji zbrojnej nawet środki rażenia celów podwodnych i nawodnych".

Honczar podkreśla, że w obliczu takiego zagrożenia najlepszym rozwiązaniem jest blokada budowy gazociągu za wszelką cenę.

KomentarzeLiczba komentarzy: 10
As
środa, 24 lipca 2019, 07:55

Dawno wszyscy którzy interesowali sifę tematem pisali że dzięki NS morze Bałtyckie stanie się morzem wewnętrznym Rosji. Budzi podziw fakt że wszystkie kraje muszą się godzić na ogrywanie ich jak dzieci przez Rosyjski rząd.

Boczek
piątek, 19 lipca 2019, 16:15

Sami porozkładaliśmy na dnie Bałtyku urządzenia podsłuchowe. Bez żadnego NS.

bania Myhajło
piątek, 19 lipca 2019, 12:54

Desperacja Ukraińców naprawdę robi wrażenie.

Vix
piątek, 19 lipca 2019, 05:04

Takie czasy że nawet kij od miotły może mieć zastosowanie militarne. Najgorsze że gdzieś na świecie do celu o którym nam się jeszcze dziś nie śniło może mieć właśnie w tym momencie

Naiwny
czwartek, 18 lipca 2019, 23:17

Każda działalność cywilna może być przykrywką operacji specjalnych czy wywiadowczych a nawet militarnych. I co z tego? Oraz po co? Rosja poza wodami terytorialnymi innych może na Bałtyku i tak robić co chce, Szczególnie, że gazociąg NS już istnieje i budowa NS2 nic tu nie zmienia. Jak można w poważnej gazecie pisać takie bzdury?

da się
piątek, 19 lipca 2019, 10:34

Jak widać można. Tranzyt...

chateaux
piątek, 19 lipca 2019, 06:45

Rosja na Baltyku jest akurat karłem, ktory w starciu z flotami NATO zostanie zmieciony w ciagu 3 minut.

Fanklub Daviena
czwartek, 18 lipca 2019, 20:09

Ukraińskie bredzenia. Rosja i bez Nord Stream może rozmieszczać i zapewne rozmieszcza na dnie urządzenia wywiadowcze... Co więcej, jak takie coś się znajdzie na Nord Stream to Rosji trudno byłoby się wyprzeć a jak ktoś takie coś znajdzie na otwartym morzu, to Rosja może mówić "to nie moja ręka". Szkoda zwracać uwagę na te ukraińskie brednie.

Michnik
czwartek, 18 lipca 2019, 17:57

Ale Amerykę odkrywać ktoś próbuje na nowo. Przecież nawet ruscy chcieli doprowadzić do tego, ze nad gazociągiem nie będzie można przepływać bez ich zgody. W ten sposób przecięliby wszystkie szlaki morskie północ-południe i kontrolowaliby właściwie cały obszar Bałtyku.

Boczek
piątek, 19 lipca 2019, 15:25

Skąd taka bzdura? Taki warunek byłby jednoznaczny z zakazem budowy.

Tweets Energetyka24