Departament Stanu: Iran musi natychmiast uwolnić przejęty tankowiec

19 lipca 2019, 10:27
4270221167_909fd0ab4d_z
Fot. donielle / Flickr
Energetyka24
Energetyka24

Iran musi natychmiast uwolnić przejęty w Zatoce Perskiej tankowiec wraz z jego załogą - przekazał w czwartek Reutersowi rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu.

"Iran musi zaprzestać tej nielegalnej działalności i natychmiast uwolnić przejęty - według doniesień - statek i załogę" - oświadczył rzecznik. 

Dodał też, że Stany Zjednoczone potępiają "ciągłe nękanie statków i zakłócanie bezpiecznego przejścia w cieśnienie Ormuz i jej okolicy" ze strony irańskiej Gwardii Rewolucyjnej. 

Irańska telewizja państwowa opublikowała w czwartek film pokazujący przechwycony przez siły Strażników Rewolucji tankowiec. Statek ten to Riah ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Zaginął on w regionie cieśninie Ormuz w weekend. 

Podana przez oficjalne media irańskie informacja o przejęciu obcego statku wydaje się sprzeczna z wcześniejszymi komunikatami rzecznika MSZ w Teheranie, mówiącego w środę, że Iran udzielił pomocy zagranicznemu tankowcowi, którym uległ awarii. 

W weekend w regionie cieśniny Ormuz zaginął pływający pod banderą panamską tankowiec Riah ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Statek przestał informować o swojej lokalizacji w pobliżu należącej do Iranu wyspy Keszm, która oddalona jest o ok. 20 km na zachód od Larak i na której znajduje się baza Strażników Rewolucji. 

Źródło w amerykańskiej administracji przekazało we wtorek agencji AP, że Stany Zjednoczone podejrzewają Iran o przejęcie tankowca Riah.

Waszyngton oskarża Iran i wspieranych przez to państwo bojowników o ataki na wodach Zatoki Perskiej na statki, w tym na tankowce przewożące ropę naftową. Teheran od dawna grozi zablokowaniem cieśniny Ormuz, przez którą transportowana jest prawie 1/5 światowych dostaw ropy naftowej, jeśli nie uzyska możliwości eksportowania własnej ropy. 

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa chce poprzez zablokowanie eksportu irańskiej ropy zmusić Teheran do renegocjowania porozumienia dotyczącego jego programu nuklearnego.(PAP)

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Naiwny
sobota, 20 lipca 2019, 00:26

USA i Wielka Brytania popełniają ten sam błą w ocenie możliwości i determinacji Iranu jak wcześniej w stosunku do Turcji. Właśnie Teheran zatrzymał ma wodach cieśniny Ormuz kolejny brytyjski tankowiec. Jednostka płynie do pobliskiej bazy morskiej Iranu.

Kiks
niedziela, 21 lipca 2019, 11:22

Faktycznie. Upartym można być. Za jaką cenę? Jaką już płaci i zapłaci uzależniona od eksportu do UE Turcja? Jaką zapłaci Iran, który strzelił sobie teraz w stopę, bo dał dowody, że wcześniejsze ataki na tankowce to ich działania?

Xd
poniedziałek, 22 lipca 2019, 07:48

A jakie to dowody

Tweets Energetyka24