Analitycy: uprawnienia do handlu emisjami CO2 będą jeszcze droższe

20 kwietnia 2021, 16:32
emisje elektrownia dym komin pexels
Fot. Pixabay

Analitycy podnieśli swoje prognozy średnich cen na europejskim rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla po tym, jak osiągnęły one w tym miesiącu rekordowo wysokie poziomy w związku ze spodziewanym zaostrzeniem celów klimatycznych UE.

Oczekuje się, że unijne uprawnienia (ETS) wyniosą średnio 46,28 euro za tonę w 2021 r. i 55,67 euro w 2022 r. - wynika z ankiety przeprowadzonej przez Reutera wśród ośmiu analityków. To odpowiednio o 17,9% i 20,4% więcej niż prognozy ze stycznia. 

Średnia prognoza cen na 2023 r. ma wynieść 56,20 euro za tonę, co oznacza 22% wzrostu.

Około 45% produkcji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej jest regulowane przez system handlu uprawnieniami do emisji (ETS), który został utworzony w celu przeciwdziałania globalnemu ociepleniu poprzez pobieranie opłat za prawo do emisji dwutlenku węgla (CO2).

Cena referencyjna uprawnień do emisji dwutlenku węgla w UE będących przedmiotem obrotu w systemie wzrosła o około 45% od grudniowego spotkania, na którym przywódcy UE uzgodnili ambitniejszy cel ograniczenia emisji w tej dekadzie, osiągając w tym tygodniu rekordowy poziom 44,95 euro za tonę.

Oczekuje się, że w czerwcu Komisja Europejska opublikuje szczegółowe informacje na temat reformy rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla, aby pomóc w osiągnięciu trudniejszego celu redukcji, co ma doprowadzić do większego popytu na uprawnienia do emisji dwutlenku węgla.

"Wyższe ambicje klimatyczne UE do 2030 r. i stałe rosnące zainteresowanie inwestorów finansowych wsparły wzrost cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla" - powiedział analityk Refinitiv Ingvild Sorhus.

"Co więcej, zakupy uprawnień w ostatnich miesiącach z powodu mroźnej zimy i tym samym większemu popytowi na energię spowodowały wzrost cen" - dodał.

Reklama
Reklama

Gwałtowny wzrost cen i zwyżkowe prognozy skłoniły więcej instytucji finansowych i domów handlowych do wejścia na rynek, dodatkowo zwiększając popyt, a Trafigura, jeden z największych funduszy inwestycyjnych na świecie, uruchomił w tym miesiącu dedykowane stanowisko do handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla. 

"Kierunek cen emisji dwutlenku węgla jest coraz bardziej określany przez rosnącą obecność instytucji finansowych w EU ETS" - powiedział analityk Vertis Bernadett Papp.

KomentarzeLiczba komentarzy: 2
leli
wtorek, 20 kwietnia 2021, 21:24

Przecież to jakieś szaleństwo i obłęd dlaczego ten rząd [który wstał z kolan] nie przeciwstawi się temu !!!

AA
wtorek, 20 kwietnia 2021, 20:15

Kto odważy sie powiedzieć NIE! ekopopulistom i wszelkiej maści oszustom który okradają ludzi pod płaszczykiem walki o klimat

Tweets Energetyka24