Amerykański gigant łupkowy ogłosił bankructwo

2 kwietnia 2020, 09:57
ropa platforma wydobywcza
Fot. Pexels

Duża amerykańska firma z sektora oil&gas, Whiting Petroleum, ogłosiła bankructwo. Koncern specjalizował się w ropie z łupków. 

Wcześniej Financial Times podał, że amerykańskie firmy naftowe i gazowe, właśnie Whiting Petroleum i Antero Resources, zaczęły badać opcje restrukturyzacji i szukać potencjalnych konsultantów.

Whiting Petroleum złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości na podstawie rozdziału 11 Kodeksu upadłościowego Stanów Zjednoczonych. Firma ​​ma w bilansie 585 milionów dolarów amerykańskich, podkreślając, że będzie kontynuować działalność w zwykłym trybie, aż do spłaty zobowiązań - informuje Market Watch.

Firma podkreśliła również, że „z powodu poważnego spadku cen ropy i gazu oraz pandemii COVID-19” restrukturyzacja finansowa jest najlepszym sposobem na jej rozwój.

Akcje Whiting Petroleum spadły przez kilka ostatnich miesięcy o 91%.

Whiting Petroleum powstało w 1980 roku w Kolorado. W 2019 roku wyprodukowała 485 milionów baryłek ropy lub ekwiwalentu (BOE). Była jednym z pionierów amerykańskiej rewolucji łupkowej.

Ceny ropy spadły prawie o połowę od początku marca w związku ze spowolnieniem popytu na rynku z powodu wybuchu koronawirusa, a także braku porozumienia w ramach OPEC+.

6 marca kraje sojuszu nie mogły zgodzić się ani na zmianę parametrów porozumień dotyczących ograniczenia wydobycia ropy, ani na ich rozszerzenie. W rezultacie od 1 kwietnia zniesiono ograniczenia produkcji w krajach członkowskich byłego sojuszu.

Media po niepowodzeniu negocjacji OPEC + zaczęły pisać o rozpoczęciu wojny cenowej producentów. Reuters poinformował, że Arabia Saudyjska próbuje wyprzeć rosyjską ropę z głównych rynków, oferując zamiast tego swoją własną po niższej cenie. W tym samym czasie królestwo oficjalnie ogłosiło wzrost produkcji ropy z kwietnia do 12,3 miliona baryłek dziennie, czyli o 300 tysięcy baryłek dziennie więcej niż dotychczasowy rekord.

KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Tyci
piątek, 15 maja 2020, 01:36

To mniej więcej wtedy trump i spółka zaczęła pisać raporty wywiadu że chiny są winne złu całemu światu

Nysa
czwartek, 2 kwietnia 2020, 19:57

No popatrzcie co za pech . A miało być tak dobrze.

Pan Ferdek
czwartek, 2 kwietnia 2020, 19:40

Nieeeeee. Przecież to Rosnieft i Gazprom miały zbankrutować. Jak to przyjmie grzyb? Czy znajdzie słowa wystarczająco obelżywe aby obrzucić nimi niesprawiedliwy los? Jak zareaguje warcabista? Z rozpaczy opuści turniej warcab w Pcimiu Małym? Jak Kiks, GB, Nabuco? A to dopiero początek-jutro Antero Resources, kto pojutrze?

Jimbo
piątek, 3 kwietnia 2020, 00:27

Stary Grzyb jest nieszczęśliwy bo musi chodzić w rękawiczkach z komunistycznych Chin i oddychać przez maseczkę z nadrukiem z myślami Mao.

Artur
czwartek, 2 kwietnia 2020, 23:19

I zbankrutowały by razem z całą Rosją w przeciągu roku. Niestety Trump uległ lamentowi firm naftowych, aby je ratował za wszelką cenę.

Pan Ferdek
piątek, 3 kwietnia 2020, 00:37

Och Artur-przepraszam, że o tobie zapomniałem. Na przyszłość obiecuję "pamiętać".

Tweets Energetyka24