Amerykanie wydobywają coraz więcej gazu łupkowego

30 listopada 2020, 12:41
4577657578_ec69185862_k
Fot. Ed Schipul / Flickr
Energetyka24
Energetyka24

Amerykańskie firmy zwiększają wydobycie gazu łupkowego - informuje agencja Reutera.

„Producenci” gazu łupkowego zwiększają wydatki inwestycyjne m.in, z powodu prognoz, które wskazują, że cena błękitnego paliwa wzrośnie w przyszłym roku o ok. 45%. Dla porównania, w przypadku ropy naftowej spodziewana jest zwyżka o „zaledwie” 15%. 

Spółka EOG Resources poinformowała niedawno, że w przyszłym roku rozpocznie sprzedaż gazu z 15 nowych odwiertów, zlokalizowanych na nowo odkrytym złożu, którego zasobność przekracza 21 mln stóp sześciennych (tj. ponad 600 tys. m3). Inna firma, Continental Resources „przestawiła” swoje urządzenia wiertnicze w Oklahomie na wydobycie gazu. Z kolei Apache Corp zwiększyła swoją „produkcję” w trzecim kwartale o 15%.

Liczba aktywnych wiertni gazowych w USA, wczesny wskaźnik przyszłej produkcji, wzrosła od lipca o 13%. Według Baker Hughes obecnie ok. 25% wszystkich aktywnych urządzeń obsługuje sektor gazowy - rok temu było to 16%.

Analitycy Reutersa zauważają również, że na złożu Haynesville, obejmującym Luizjanę i Teksas, liczba aktywnych wiertni wzrosła w ciągu ostatnich czterech miesięcy o 25%.

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
peren
czwartek, 3 grudnia 2020, 11:14

Wydobycie ropy naftowej z siedmiu największych formacji łupkowych w USA spadło do najniższego poziomu od prawie dwóch lat - informuje Energy Information Administration. Spadki oczekiwane są na wszystkich największych złożach, ponieważ spółki ograniczyły wydobycie ze względu na niskie ceny surowca oraz pandemię koronawirusa, która zmniejszyła popyt. Agencja Reutera donosi, że liczba aktywnych platform wiertniczych w USA osiągnęła rekordowo niski poziom, zaś wydobycie może spaść o 91 tys. b/d. Wydatki ogółem mają być niższe o 35%. EIA spodziewa się, że wydobycie w Basenie Permskim oraz w Nowym Meksyku spada czwarty miesiąc z rzędu, osiągając 4,26 mln b/d. To najniższy poziom notowany od maja 2019. Tak amerykanom "rośnie" wydobycie. Sredni koszt wydobycia baryłki to 70-80 dol, cena na rynku dochodzi do 40 dol.

Niuniu
poniedziałek, 30 listopada 2020, 16:12

Przydało by się odniesienie do 2019 roku. Bo jak na razie wiemy, że jest wiecej od tego co było 4 miesiące temu ale ile wtedy było - mniej czy więcej niż np. rok temu? Ciekawa jest ta prognoza o 45% wzroście cen gazu w następnym roku. Dlaczego tyle i skąd taka prognoza. dotychczas def24 nic takiego nie pisało. Czyżby trzeba przygotować polskich konsumentów na ceny gazu z BP i Gazoportu?

leming
poniedziałek, 30 listopada 2020, 13:53

Ciekawe,na jakiej podstawie prognozuje się wzrost cen gazu o 45% ? Jeżeli to okazało by się prawdą to w Gazpromie już strzelają korki od szampana.A moim zdaniem wszystko zależy od tego jak przebiegnie tegoroczna zima,czy będą ostre mrozy.

Tweets Energetyka24