Rewolucja na polskim rynku gazu. Ogromny wzrost zużycia, Jamał korytarzem Bramy Północnej

9 kwietnia 2021, 11:25
flame-580342_1920
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Operator przesyłowy gazu Gaz-System prognozuje wzrost popytu na gaz nawet o 50%, a od 2026 r. chce wykorzystywać polski odcinek gazociągu jamalskiego na potrzeby krajowej sieci przesyłowej. Założenie to znalazło się w projekcie nowego 10-letniego planu rozwoju systemu gazowego.

Jak poinformował w piątek Gaz-System, operator opracował Krajowy Dziesięcioletni Plan Rozwoju (KDPR) systemu przesyłowego na lata 2022–2031, a 31 marca przekazał ten projekt do Prezesa URE. W poniedziałek projekt zostanie opublikowany i poddany konsultacjom rynkowym.

Z informacji podanych przez Gaz-System wynika, że nowy KDPR zakłada, iż aktywne korzystanie z przepustowości gazociągu jamalskiego w okresie, kiedy w Polsce będzie już zbudowany zdywersyfikowany i konkurencyjny rynek gazu, pozwoli efektywnie rozprowadzić po krajowym systemie przesyłowym gaz, m.in. z tzw. Bramy Północnej - Baltic Pipe i terminala LNG w Świnoujściu.

W KDPR Gaz-System zakłada realizację 30 kluczowych inwestycji, wzrost długości sieci przesyłowej z 11 do ponad 13 tys. km, oraz ponad dwukrotny wzrost mocy tłoczni gazu w Polsce.

W perspektywie 10-letniej operator spodziewa się nawet 50-proc. wzrostu popytu rynkowego na gaz, a zapotrzebowanie na gaz w dobie szczytowej może okresowo rosnąć nawet o ponad 100 proc. wobec dotychczas notowanych rekordów zapotrzebowania z lat 2019-2021.

image
 

Tak duże wzrosty wynikają z procesu transformacji, który jest coraz mocniej widoczny w sektorze energetycznym i ciepłownictwie - wskazuje Gaz-System.

Jak podkreślił prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień, nowy KDPR, w krótszej perspektywie czasowej wskazuje, jako kluczowe dokończenie wszystkich strategicznych projektów dywersyfikacyjnych zakładających budowę nowych lub rozbudowę punktów wejścia gazu do Polski.

„W perspektywie dłuższej operator będzie koncentrował się na realizacji szeregu inwestycji, które mają charakter komplementarny w stosunku do realizowanych obecnie projektów strategicznych. Priorytetem w tym okresie jest wzmocnienie krajowego system przesyłowego w ten sposób, aby móc efektywnie rozprowadzać po Polsce gaz pozyskany z nowych źródeł i obsługiwać nowych klientów, którzy podlegają procesowi transformacji energetycznej” - zaznaczył Stępień.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Niuniu
czwartek, 15 kwietnia 2021, 21:43

LeLo - to Ty czytaj uważnie a jeszcze uważniej licz. Piszemy o latach 2022-24. Terminal FSRU w Gdańsku to 2027r (najwcześniej) sam podałeś taką datę. A jak sobie radzimy to widać po podwyżce cen gazu dla gospodarstw domowych. Mnie akurat to dotyka. Mieszkam w Warszawie i ogrzewanie + ciepłą wodę mam z pieca gazowego. Nie mam alternatywy. W związku z tym to Ja muszę sobie jakoś radzić a nie będzie łatwo biorąc pod uwagę emeryturę jaką dostanę już za 3 lata.

Niuniu
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 00:50

LeLo - sam się zapoznaj. Jeszcze raz policz. Gazoport - 8,4 (po rozbudowie) + Bp - 10 (po wybudowaniu i znalezieniu wolnego gazu) + 3,8 wydobycie w Polsce wg prognozy PGNIG 22,2 mld m3 a potrzeba min. 24 mld m3 już w 2024r. Możliwości Kłajpedy nie wystarczą na pokrycie braku a spoty jakoś trzeba do Polski dostarczyć. A i tak cała wyliczanka jest aktualna przy założeniu, że wszystko się uda a instalacje i rurociągi będą pracowały na 100% zakładanych mocy. Może Ciebie to zadawala. Powodzenia.

Wiatr
sobota, 1 maja 2021, 19:20

Proszę o dane skąd wziąłeś liczbę 24 mld m3, W tekście jest napisane w perspektywie "W perspektywie 10-letniej operator spodziewa się nawet 50-proc. wzrostu popytu rynkowego na gaz, a zapotrzebowanie na gaz w dobie szczytowej może okresowo rosnąć nawet o ponad 100 proc. wobec dotychczas notowanych rekordów zapotrzebowania z lat 2019-2021." Fru powstać ma do tego czasu. Do tego czasu mamy Mieć połączenie ze wszystkimi sąsiadami (negocjacje z Czechami trwają) Układ gazociagów ma być tak skonstruowany aby można było przesyłać gaz (teoretycznie) z Chorwacji do Pl i na odwrót. Więcej wiary w polska transformacje energetyczną. osobiście nie rozumiem dlaczego Polska strona nie chce renegocjować umowy z Gazpromem dot. przesyłu przez Jamał, możemy zbić fajnie cenę a możemy brać np. tylko 5 mldm3( lub więcej i sprzedawać z nawiązką). Twoje założenie dot. gazoportu 8,5 mldm3 nie uwzględnia gazu w sieci i magazynach, ponadto Ukraina ma olbrzymie możliwości magazynowania a że jedniemy na tym samym koniu to dobrze dla nas. Co do podwyżki, węgiel drożeje na potęgę (nie rentowne górnictwo, kary z UE itp.) i ten smog. osobiście jak moge Ci polecić to sugeruję ( jak masz dom) zainstalowanie instalacji solarnej a jak masz dostęp do gazu sugeruje kogenerację ( choć to w Polsce trochę kuleje). Pozdrawiam

LeLo
czwartek, 15 kwietnia 2021, 02:49

Przeczytaj mój tekst uważnie i zauważysz, że dziwnie "zapomniałeś" o FSRU w Gdańsku o przepustowości min. 4,5 mld. Umowy na zakup/dostawy LNG do Gazoportu na 8,4 i do Gdańska na min. 4,5 są już podpisane! A ustawić FSRU - jaki problem? Sieci naziemne już w większości są, a resztę właśnie budują. Nadwyżka jest. Tak więc Polaków to zadowala, Ciebie - nie! Powodzenia nie musisz życzyć - Polska sobie poradzi.

Niuniu
sobota, 10 kwietnia 2021, 00:11

Tylko taki mały drobiazg. Rozbudowany gazoport w Świnoujściu to 8,4 mld m3 gazu a BP to 10 mld m gazu rocznie. O ile LNG dla gazoportu jeszcze gdzieś kupimy to z gazem do BP poza deklaracjami pochodzenia już tak wesoło nie jest (Norwegia dziś sprzedaje 100% gazu Europie i nie bardzo wiadomo skąd weźmie się 10 mld m3 gazu rocznie dla polskiego BP wobec braku perspektyw na zwiększenie norweskiego wydobycia). Z planów Gaz-systemu wynika, że za 3-4 lata potrzebować możemy ok. 24 mld m3 gazu rocznie. Z bilansu możliwości dostaw wynika deficyt minimum 2-4mld m3 rocznie. Optymistycznie.

LeLo
niedziela, 11 kwietnia 2021, 17:57

Średnio znający się na tym temacie wiedzą, że mamy krajowe wydobycie ok. 4 mld m3, po drugie od 2027 r. w Zatoce Gdańskiej ma kotwiczyć FSRU o przepustowości min. 4,5 mld m3, po trzecie obecnie uruchamiany jest rurociąg GIPL umożliwiający dostawy z FSRU w Kłajpedzie, po czwarte jest jeszcze coś takiego jak dostawy spotowe. Jak by nie liczyć - Polska będzie mieć potężną nadwyżkę, a Ty piszesz o jakimś deficycie. Zapoznaj się z tematem, a potem pisz komentarze.

mc.
sobota, 10 kwietnia 2021, 19:06

Zapomniałeś o wydobyciu gazu w Polsce - rocznie ok. 5 mld m3. A co do Norwegii - wiele osób krytykowało fakt że polskie firmy kupują norweskie złoża. A teraz masz odpowiedź. Polskie firmy wydobędą gaz z norweskim gaz, ale z pól gazowych (złóż) które do nich należą. I ostatnie - Rosjanie chcą zamknąć Jamał (podobnie jak i Sojuz). Tylko co będzie jak polskie służby techniczne uznają, że ropociąg Przyjaźń nie nadaje się do użytku i nie warto go remontować ? Skąd rosyjskie rafinerie w Niemczech wezmą ropę ?

Tweets Energetyka24