Reklama

Elektroenergetyka

PGE zainwestuje 100 mln zł w elektrownię w Rybniku

Fot. PGE
Fot. PGE

PGE Energia Ciepła, spółka odpowiedzialna za realizację Strategii Ciepłownictwa Grupy PGE, podpisała z władzami Rybnika porozumienie prowadzące do ograniczenia tzw. niskiej emisji w regionie. Planowana inwestycja polega na przebudowie elektrowni PGE w Rybniku w sposób umożliwiający jej produkcję ciepła w skojarzeniu z produkcją energii elektrycznej, czyli w kogeneracji. Uciepłownienie rybnickiej siłowni umożliwi także produkcję ciepła na potrzeby ciepłej wody użytkowej – tak jak w pozostałych miastach ogrzewanych przez elektrociepłownie należące do spółki PGE Energia Ciepła. Szacowane nakłady na realizację inwestycji wynoszą ok. 100 mln zł.  

18 grudnia 2017 r. w Rybniku zawarte zostało porozumienie, dotyczące współpracy dla zapewnienia ciągłości zasilania w ciepło mieszkańców Rybnika, pomiędzy władzami miasta a spółkami: PGE Energia Ciepła, PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa oraz Polską Grupą Górniczą.

Zobacz także: PGE pod presją agresywnej konkurencji [KOMENTARZ]

Strony zobowiązały się do realizacji projektu polegającego na budowie modułu ciepłowniczego zasilanego z wyposażonych w układy ciepłownicze dwóch bloków energetycznych w elektrowni PGE w Rybniku. Spółka posiada już wstępną analizę wykonalności projektu modułu ciepłowniczego o mocy szczytowej 100 MW cieplnych. 

Rybnickie porozumienie to pierwszy i od razu tak znaczący krok w realizacji Strategii Ciepłownictwa Grupy PGE, którą zaprezentowaliśmy zaledwie kilka dni temu. To pierwszy dowód na to, że PGE będzie liderem zmian środowiskowych w sektorze, wspierając samorządy w walce o czyste powietrze w polskich miastach. Polska to jeden z największych rynków ciepła w Europie i my zamierzamy ten potencjał maksymalnie wykorzystać, tak jak w Rybniku – mówi Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Produkcja ciepła w skojarzeniu z energią elektryczną – czyli w kogeneracji – jest jednym z kluczowych narzędzi do walki z narastającym problemem niskiej emisji oraz smogu w wielu polskich miastach. Wprowadzenie kogeneracji w Rybniku wychodzi naprzeciw potrzebom mieszkańców tego miasta, które jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast nie tylko
w Polsce, ale i na świecie.

Już dziś elektrownia w Rybniku dysponuje nowoczesnymi instalacjami odsiarczania, odazotowania i redukcji pyłów, a produkcja ciepła skorzysta z tych instalacji, które początkowo były instalowane z myślą o produkcji energii elektrycznej. Wstępne wyliczenia efektu środowiskowego wskazują, że dzięki nowej inwestycji umożliwiającej mieszkańcom rezygnację z przydomowych instalacji grzewczych i podłączanie się do miejskiego systemu ciepłowniczego, znacznemu ograniczeniu ulegną emisje tlenków siarki, azotu oraz pyłów w mieście. Podpisane porozumienie pozwoli również w efekcie zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne na poziomie lokalnym – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Energia Ciepła. 

Prace nad projektem uciepłownienia elektrowni w Rybniku wpisują się w Strategię Ciepłownictwa Grupy Kapitałowej PGE na lata 2018-2023 z perspektywą do 2030, przedstawioną 14 grudnia w elektrociepłowni PGE w Gdańsku. Zgodnie z przyjętą strategią, intencją PGE jest bycie liderem zmian środowiskowych w sektorze poprzez prowadzenie działań wspierających walkę o czyste powietrze w polskich miastach. Tym samym Grupa PGE zapowiada umocnienie pozycji kluczowego dostawcy ciepła po konkurencyjnych dla klientów cenach.

Zobacz także: UOKiK przeszkodzi zakupowi przez PGE elektrowni w Rybniku?

Realizacja projektu przez PGE EC będzie możliwa po uzyskaniu zgód organów korporacyjnych spółki. Celem projektu jest to, aby po 1 września 2022 r. utrzymać nieprzerwane dostawy ciepła dla odbiorców w Rybniku przyłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej, przy zachowaniu rentowności koniecznych inwestycji w zakresie wytwarzania i dystrybucji ciepła. 

Informacje dodatkowe

Skąd bierze się smog?

Główną przyczyną dużego zanieczyszczenia powietrza w wielu polskich miastach jest tzw. niska emisja, czyli zanieczyszczenia, których źródłem są domowe piece, lokalne kotłownie, transport samochodowy itp. Udział zawodowej energetyki (w tym elektrowni i elektrociepłowni węglowych) w emisji najbardziej szkodliwych zanieczyszczeń powietrza w Polsce jest marginalny. W przypadku pyłu (PM10) zawieszonego to 9 proc. emisji, a w przypadku i benzo(a)pirenu (B[a]P) zaledwie 2 proc.

Grupa  Kapitałowa PGE przywiązuje bardzo dużą wagę do działań na rzecz ochrony środowiska i ograniczania wpływu działalności wytwórczej na otoczenie we wszystkich swoich elektrowniach i elektrociepłowniach. Dzięki stałemu monitoringowi oraz zastosowaniu w instalacjach najlepszych aktualnie dostępnych rozwiązań technicznych wszystkie elektrownie i elektrociepłownie spełniają z zapasem wyznaczone dla nich limity emisyjne. 13 listopada sfinalizowana została transakcja przejęcia aktywów EDF i tym samym Grupa PGE stała się liderem również na rynku ciepła (umacniając jednocześnie pozycję lidera na rynku energii elektrycznej). Należy podkreślić, że ciepło płynące z miejskich cieci ciepłowniczych jest jedynym ze sposobów walki z zanieczyszczeniem powietrza w miastach.

Zobacz także: Wiceprezes PGE: Realizujemy elektromobilność pod kątem potrzeb samorządów

https://youtu.be/w3l_JDYpiqg

kn/PGE

Reklama

Komentarze

    Reklama