Reklama

Górnictwo

Tobiszowski: Połączenie PGG i KHW to historyczny moment

Fot. Energetyka24

Podczas uroczystej konferencji prasowej ogłoszono zamknięcie formalnego procesu łączenia Polskiej Grupy Górniczej i Katowickiego Holdingu Węglowego. W opinii wiceministra energii, Grzegorza Tobiszowskiego, był to moment historyczny i świadczący o tym, że przyjęte przez rząd założenia dotyczące restrukturyzacji sektora były słuszne. 

„Z dniem dzisiejszym kończy się historyczny, szczególny proces w sektorze węgla kamiennego. Po powołaniu PGG, po zbudowaniu biznesplanu i osiągnięciu porozumienia w JSW, dopinamy kolejny etap, który porządkuje nam strukturę organizacyjną w branży. Pojawia się silny podmiot węglowy na polskim rynku” - mówił Grzegorz Tobiszowski. Wiceminister podkreślił, że PGG tworzy strukturę biznesowo-rynkową z krajową energetyką, która w połączeniu z planami inwestycyjnymi pozwoli na wydobywanie dobrej jakości surowca w konkurencyjnych cenach.

„Nie myliliśmy się w założeniach biznesowo-ekonomicznych” - klarował Tobiszowski. Jego zdaniem, fakt, iż tak rozległe porozumienie udało się zrealizować w dialogu społecznym, świadczy o jego wyjątkowości „(…) to procesy historyczne, do tej pory niespotykane w polskim sektorze węgla kamiennego (…) Po trudnych, twardych rozmowach otrzymaliśmy zgodę strony społecznej”. Dodał również, że elementem wspomnianej „historyczności” jest również osiągnięcie konsensusu, pomimo, że w rozmowach brały udział strony, których interesy były częstokroć sprzeczne (jak Komisja Europejska, czy inwestorzy) 

Zdaniem wiceministra nowa, większa PGG to podmiot o solidnych podwalinach finansowo-inwestycyjnych, który dzięki optymalizacji działań ma przed sobą dobre perspektywy. „(…) 12,5 tys pracowników KHW nie jest już zagrożonych brakiem wypłat lub likwidacją miejsc pracy” - podkreślał Grzegorz Tobiszowski. 

W podobnym tonie wypowiadał się prezes Polskiej Grupy Górniczej, który zauważył, że dzięki połączeniu możliwe było przeprowadzenie bardzo efektywnej restrukturyzacji (już w pierwszym okresie) procesów wydobywczych i związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi. Dzięki temu spółka rocznie zaoszczędzi ponad 100 mln zł.

Prezes odniósł się także do planów na kolejne lata: „Docelowo chcemy zwiększyć wydobycie do 34 mln ton węgla. Prowadzimy intensywne działania inwestycyjne, chcemy zwiększyć ilość ścian wydobywczych - o dwie w 2017 i kolejne 2-3 w 2018 roku”.

Zobacz także: Morawiecki: potrzebna światowa racjonalizacja systemu polityki klimatycznej

Zobacz także: Enea obejmie udziały w PGG. "Transakcja warta 300 mln zł"

Reklama

Komentarze

    Reklama