Reklama

Gaz

Rosyjsko-austriackie rozmowy o Nord Stream II

  • Sophos Mobile Control 6.0 wykrywa urządzenia typu: ‘jailbreak’, ‘root’, PUA (ang. Potentially Unwanted Application) oraz złośliwe oprogramowanie (fot. Sophos)

Na spotkaniu, które odbyło się w centrali Gazpromu prezes spółki Aleksiej Miller i wicekanclerz Austrii Reinhold Mitterlehner rozmawiali o współpracy w sektorze energetycznym - m.in. w kontekście budowy rurociągu Nord Stream II, który cieszy się mocnym wsparciem ze strony władz w Wiedniu.

Uczestnicy rozmowy podkreślili, że współpraca rosyjsko-austriacka w sektorze ropy i gazu z powodzeniem trwa od lat i ma ona długoterminowy, strategiczny charakter. Zwrócono również uwagę na fakt, że wolumen rosyjskiego gazu importowanego do Austrii rośnie z każdym rokiem. Według wstępnych danych, w styczniu 2016 roku Gazprom dostarczył na rynek austriacki o 76,2% więcej gazu niż miało to miejsce w tym samym miesiącu roku ubiegłego. Z kolei w ujęciu całościowym rok 2015 był czasem, kiedy Austria zaimportowała o 11,5% więcej rosyjskiego gazu niż w roku 2014.

Podczas spotkania poruszono także kwestię współpracy obydwu krajów w zakresie budowy i obsługi podziemnych magazynów gazu. Przypomnijmy, że na mocy zakończonej w październiku ub.r. wymiany aktywów pomiędzy Gazpromem i niemieckim BASF, Rosjanie przejęli kontrolę nad magazynami firmy Astora w Rehden, Jemgum i Haidach. Dwa pierwsze, o pojemności 4,4 mld m3 oraz 1,2 mld m3, zostały zlokalizowane w północnej części RFN, co czyni je niezwykle cennymi z punktu widzenia transportu ,,błękitnego paliwa” przez rurociąg Nord Stream. Trzeci natomiast znajduje się na terytorium Austrii i może pomieścić ok. 2,7 mld m3 gazu.

Zobacz także: Gazprom cofnął Turcji rabat na dostawy gazu

Zobacz także: Nord Stream II: Ukraina złożyła oficjalną skargę do KE

Reklama

Komentarze

    Reklama