Reklama

Górnictwo

Tauron zmniejsza zatrudnienie

  • Fot. U.S. Air Force

Pracownicy Tauron Wydobycie od sierpnia mogli skorzystać z propozycji programu dobrowolnych odejść. Ostatecznie skorzystało z niej 129 osób, co oznacza, że zatrudnienie w dwóch kopalniach spółki (Janina w Libiążu, Sobieski w Jaworznie) na początku 2016 r. nieznacznie przekroczy 5,5 tys.

Celem realizowanego w spółce wydobywczej Grupy Tauron dwumiesięcznego programu dobrowolnych odejść była optymalizacja zatrudnienia we wszystkich obszarach działalności poprzez dostosowanie go do aktualnych i prognozowanych uwarunkowań rynkowych oraz poprawa efektywności spółki. 

„Program przyczyni się do ograniczenia kosztów pracy przy jednoczesnym zachowaniu spokoju społecznego i utrzymaniu pozytywnego wizerunku TAURON Wydobycie jako solidnego pracodawcy”  – ocenia Łukasz Brzózka, prezes zarządu Tauron Wydobycie.

PDO obowiązywał od 6 sierpnia do 15 października. Adresowany był głównie do pracowników w wieku przedemerytalnym. W jego ramach chętni mogli wnioskować o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, w zamian za co przysługuje im świadczenie w wysokości uzależnionej od daty nabycia uprawnień emerytalnych oraz terminu złożenia wniosku. Do programu zgłosiło się 65 pracowników, którzy nabywają uprawnienia emerytalne w latach 2016-2019 oraz 64 pracowników nabywających uprawnienia emerytalne po 2019 r.

Tauron Wydobycie od 2007 r. wchodzi w skład Grupy Tauron i zatrudnia obecnie 5621 pracowników. Spółka składa się z dwóch zakładów górniczych: Janina w Libiążu i Sobieski w Jaworznie. Firma, zdefiniowana jest jako Obszar Wydobycie, stanowi jedno z ogniw modelu biznesowego grupy. Zakład Górniczy Sobieski wydobywa węgiel ze złoża objętego obszarem górniczym o powierzchni ponad 59 km2. Zakład Górniczy Janina prowadzi działalność produkcyjną na obszarze górniczym o powierzchni ponad 62 km2. 

Zobacz także: Baca-Pogorzelska: Czarny rok węgla [blog]

Zobacz także: Główny Instytut Górnictwa będzie współpracował z ONZ

Reklama

Komentarze

    Reklama