Znamy cenę amerykańskiego LNG dla Polski. Jest konkurencyjna wobec gazu rosyjskiego [ANALIZA]

29 listopada 2017, 12:42

Cena pierwszej dostawy spotowej amerykańskiego LNG, które dotarło do terminala w Świnoujściu jest atrakcyjna wobec ceny surowca rosyjskiego, który Polska kupuje od Rosji. Energetyka24 przedstawia konkretne wyliczenia.

8 czerwca br. do terminalu LNG w Świnoujściu dotarła pierwsza dostawa gazu skroplonego ze Stanów Zjednoczonych do Polski (i regionu). Dostawcą była amerykańska spółka Cheniere, z którą polskie PGNiG podpisało kontrakt krótkoterminowy (tzw. spot). Było to duże wydarzenie medialne (wolumen był symboliczny). Dyskusja, którą wywołała pierwsza dostawa ze Stanów Zjednoczonych skupiła się przede wszystkim na cenie surowca zza oceanu w odniesieniu do ceny rosyjskiego gazu, który dominuje w krajowym portfelu importowym. 

Emocje powróciły w związku z kolejną umową PGNiG na amerykańskie LNG, tym razem średnioterminową, którą zawarto z brytyjską firmą Centrica. Zapowiadane 9 dostaw gazu skroplonego począwszy od 2018 r. na łączny wolumen około 1 mld m3 to nadal niewiele w skali potrzeb krajowych (roczne zużycie to ponad 16 mld m3), ale widoczny jest wyraźny progres w kontaktach z Amerykanami. W związku z tym, społeczeństwo coraz głośniej zadaje pytanie: czy może to być alternatywa dla Rosjan, szczególnie w zakresie cen. Wpływ na taką postawę obywateli ma spektakularna medialna oprawa każdej kolejnej dostawy gazu ze Stanów Zjednoczonych oraz zapowiedź nieprzedłużenia umowy długoterminowej PGNiG z Gazpromem. Miałby ją zastąpić surowiec pozyskiwany przez planowany gazociąg Baltic Pipe w kierunku norweskiego szelfu oraz LNG kupowane z różnych kierunków (obecnie znaczne wolumeny importujemy jedynie z Kataru). 

Wiceprezes Cheniere Energy dla Energetyka24: Bardzo dobra współpraca z Polską

Trudno jednoznacznie określić bez wglądu do niejawnych kontraktów PGNiG czy amerykański gaz może być alternatywą dla rosyjskiego. Nie zawarto bowiem dotąd porównywalnych umów na dostawy surowca z obu wymienionych kierunków geograficznych. To co nie ulega jednak wątpliwości to pozytywny wpływ LNG ze Stanów Zjednoczonych na przełamywanie uprzywilejowanej pozycji rosyjskiego Gazpromu w Polsce oraz poprawę atrakcyjności ceny gazu z portfela PGNiG (to uśredniona wartość surowca pozyskiwanego w kraju i z zagranicy przez  firmę). Można takie tezy poprzeć twardymi danymi. 

Cena gazu, który kupiło PGNiG od Cheniere według danych amerykańskiej Administracji Informacji Energetycznej wynosiła 4,26 $ za tysiąc stóp sześciennych, co daje 150 $ za tysiąc metrów sześciennych. Do tej kwoty należy w przypadku konkretnej transakcji dodać koszty skraplania, transportu morskiego i taryfy regazyfikacyjnej (ostatnią zatwierdza URE).

Powyższe dane pokazują, że amerykański spot, który dotarł do Polski był prawdopodobnie konkurencyjny wobec dostaw rosyjski.  W lutym br. wiceprezes Gazpromu Aleksander Miedwiediew poinformował, że średnia cena eksportowa dla klientów europejskich zaopatrujących się w firmie, którą reprezentuje wyniesie 180-190 $ za tys. m3 (w 2016 r. było to 167 $). Warto przy tym podkreślić, że cena oferowana przez Gazprom Polsce znacząco odbiega od średniej europejskiej i jest jedną z najdroższych. Nie ma więc powodów by nie wierzyć wiceprezesowi PGNiG Maciejowi Woźniakowi, który zapewniał, że pierwsza dostawa amerykańskiego LNG do terminalu w Świnoujściu była tańsza od gazu rosyjskiego. Ten trend może się nasilać ponieważ dostawy ze Stanów Zjednoczonych są indeksowane do giełd, a z Rosji do cen ropy, które prędzej czy później pójdą w górę. Ponadto wzrasta efektywność wydobycia gazu łupkowego. 

Analizując ofertę Cheniere, z której skorzystała Polska, warto odnieść ją do analogicznych umów, jakie europejscy klienci zawarli z amerykańskimi dostawcami. Zgodnie z danymi Administracji Informacji Energetycznej o ile cena spotu dla PGNiG wyniosła 4,26 $ za tysiąc stóp sześciennych, o tyle dla Litwy 4,13 $. To jedyne państwo z naszego regionu geograficznego, do którego można się odnieść. Warto jednak zaznaczyć, że ceny te dotyczą różnych miesięcy w obrębie br., niekoniecznie więc wpływ na ich kształt mają wyłącznie negocjacje bilateralne. Dla porównania cena dla Holandii wyniosła 6,35; Wielkiej Brytanii 3,87 etc.

Dziś głównym pytaniem, jakie należy postawić dotyczy przybliżonej ceny gazu w ramach kontraktu średnioterminowego zawartego przez PGNiG i Centrica. Będzie można to zrobić na początku przyszłego roku i ze względu na kształt umowy (koszty transportu ponosi dostawca) będą one dużo dokładniejsze od ceny dotyczącej Cheniere. 

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 21
Polish blues
środa, 29 listopada 2017, 14:16

Kupować tylko od USA, Norwegii itp.

df
środa, 29 listopada 2017, 18:49

tytuł: znamy cenę. tresć: bla bla bla Jak znacie cenę to ją wyłóżcie na stół i niech każdy zobaczy co tam mieliście. Przecież KGB i tak wie. Jedynie my- łosie polskie nie wiemy. No to chyba jednak nie jest super?

Batory pod Pskowem
środa, 29 listopada 2017, 13:06

Iwan obawiam się,że powinieneś przeprosić za wcześniejsze komentarze. Chyba ,że na wschodzie brak kultury.

Bartek
środa, 29 listopada 2017, 17:57

Taak moze to i racja tylko szanowny Pan redaktor przypomni w jakich jednostkach prowadzi sie sprzedaz gazu w Polsce?

George
środa, 6 grudnia 2017, 06:34

Kłamstwo! A tu prawda: http://www.szczesniak.pl/3249

młody
środa, 29 listopada 2017, 21:59

tak oczywiście. Kapitaliści z Berlina to matołki które sprowadzają paliwo gazowe Nordstreamem po to tylko aby ich produkty były mniej konkurencyjne.

Fun funów z USA
czwartek, 30 listopada 2017, 09:38

To po ile w końcu jest (będzie) ten gaz? Następny artykuł typu "bicie piany". Oj Panowie "eksperci" szkoda słów.

Ad_summam
środa, 29 listopada 2017, 15:20

Jakoś brak komentarzy ludzi/botów z ceniącego pokój państwa za wschodniej granicy...

Joker
sobota, 2 grudnia 2017, 18:51

Najpierw przepłacaliśmy za rosyjski gaz teraz będziemy przepłacać za amerykański ,Polacy czas najwyższy żeby odzyskać niepodległość.

Marcin
środa, 29 listopada 2017, 14:59

Mam nadzieje ze ruskie trole zamilkną po tej wiadomosci na wieki!

konik_polski
środa, 29 listopada 2017, 14:55

4,26 $/MMBtu to tylko cena za sam gaz kupiony w amerykańskim porcie. Nie podano kosztów regazyfikacji (czyli 3,5 $/MMBtu, tj. tyle, ile płaci Centrica), kosztu frachtu do Polski (1$/MMBtu) oraz kosztu regazyfikacji (0,5 $/MMBtu). Razem daje nam to 4,26 + 3,5 + 1 + 0,5 = 9,26 $/MMBtu, czyli po naszemu 333 $/1000m3. I to jest końcowy koszt zakupu gazu LNG z USA. cyt:Warto przy tym podkreślić, że cena oferowana przez Gazprom Polsce znacząco odbiega od średniej europejskiej i jest jedną z najdroższych." Dlaczego zatem nie podaje się tej ceny, skoro rzekomo wiadomo, że jest najdroższy?

Gość
środa, 29 listopada 2017, 14:54

To są konkretne wyliczenia.... ? Żart?

niki
środa, 29 listopada 2017, 14:47

Znamy cenę amerykańskiego gazu ale jej nie podamy. Ktoś wie ile ostatecznie będzie on kosztował razem z transportem, regazyfikacją itp?

Reklama
Reklama
Tweets Energetyka24
 
Reklama
Reklama