Zachodnie koncerny wesprą Nord Stream 2 omijając UOKiK

27 sierpnia 2016, 11:49

Po tym jak polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta nie wyraził zgody na stworzenie konsorcjum Nord Stream 2 z udziałem zachodnich koncernów, szukają one sposobów na wsparcie finansowe projektu z ominięciem zgody polskiego organu antymonopolowego.

Informacja o działaniach pięciu zachodnich koncernów, mających pierwotnie być udziałowcami Nord Stream 2 (OMV, Wintershall, Shell, Engie i Uniper) została przekazana przez agencję Reutersa. Według niej poszukują one alternatywnych metod na wsparcie finansowe projektu. Jedną z nich może być udzielanie preferencyjnych pożyczek przez koncerny, albo kontrolowane przez nie spółki.

Mimo to nie sposób zaprzeczyć temu, że polski UOKiK znacznie utrudnił realizację projektu. W związku z brakiem zgody na koncentrację, gazociąg Nord Stream 2 musi być budowany jedynie przez Gazprom, nawet jeżeli pośrednio wesprą go zachodni partnerzy koncernu.

Znacznie zwiększa to ryzyko finansowe projektu. Według wcześniejszych planów Nord Stream 2 miał być firmowany przez szereg zachodnich firm energetycznych. Obecnie będzie to projekt samego Gazpromu, koncernu wobec którego cały czas toczy się postępowanie antymonopolowe. W efekcie koszt kredytu na finansowanie rury na pewno wzrośnie. Pierwotnie 70% kosztów gazociągu miało zostać sfinansowane w ten sposób. Po uniemożliwieniu powstania konsorcjum zapotrzebowanie na finansowanie zewnętrzne jeszcze się zwiększy. 

Zobacz także: Prezes Enei: Nie wiadomo jeszcze czy opóźnienie w Kozienicach zwiększy koszt inwestycji

Zobacz także: Polski węgiel na Ukrainie? „Ukraińcy mają problemy z płatnościami”

 

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
xd
sobota, 27 sierpnia 2016, 19:05

jak zwykle polskojęzyczne wasale, obsikali rosyjską nogawkę, na polecenie swoich panów zza oceanu, a za kilka dni będzie w tych skundlonych mendiach szum, że lot nie dostał tras nad syberią. ps. czemu to nasz urząd miał wydać taką decyzję, a nie niemiecki, austrii, czy francji

Przedsiębiorca z Bielan
niedziela, 28 sierpnia 2016, 13:00

Czy jeszcze nikt nie wpadł na pomysł aby dodatkowo postawić tym "udziałowcom" szlaban na operacje w naszym kraju niczym Włodek Putin NGO-m? Hodowanie piątej kolumny świadectwem bezradności naszego Państwa tym bardziej że już nie rządzą nim agenci i zdrajcy - neo-komuniści + PO.

edi
sobota, 27 sierpnia 2016, 18:05

TERRORYŚCI zawsze wspierają TERRORYSTÓW. Oni by Europę HITLEROWI za 1 $ sprzedali. Polska powinna zabezpieczyć się tak aby nie kupować gazu z tego projektu. W umowach z Gazpromem żądać gazu starymi rurami albo doświedania. Jeżeli zapotrzebowanie zachodu nie zapełnia nawet NS1 to po jaki uj im druga rura na 55 mld jak nie POLITYCZNIE.

Reklama
Reklama
Tweets Energetyka24
 
Reklama
Reklama