Reklama

Elektromobilność

Wiceminister energii: do 2030 r. co czwarty pojazd będzie elektryczny

Fot. Energetyka24
Fot. Energetyka24

W perspektywie do 2030 roku co czwarty produkowany pojazd będzie pojazdem elektrycznym bateryjnym - powiedział w środę wiceminister energii Michał Kurtyka. Dodał, że w perspektywie 2030 roku to 1,8 bilionów dolarów globalnego rynku.

Jak mówił Kurtyka, "jeżeli byśmy spojrzeli dzisiaj na polskie drogi, tych pojazdów (elektrycznych - PAP) nie ma dużo, ale jeżeli spojrzymy (...) w perspektywie 2030 roku co czwarty pojazd produkowany - będzie pojazdem elektrycznym bateryjnym". Dodał, że w perspektywie 2030 r. "to 1800 miliardów dolarów (...) globalnego rynku, który się dzisiaj rodzi".

Ocenił, że elektromobilność to "szalenie obiecująca" dziedzina dla polskich naukowców i wyraził nadzieję, że będzie ona "bodźcem dla wielu Polaków, którzy dzisiaj pracują za granicą, albo swoją kontrybucje do elektromobilności dają w zagranicznych firmach, czy na zagraniczne laboratoria".

Kurtyka powiedział, że elektromobilność jest bardzo ważna w kontekście środowiska oraz umożliwi "zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego poprzez korzystanie z rodzimych zasobów i ograniczenie importu ropy naftowej".

"Elektromobilność to dla nas, w Ministerstwie Energii, również pewnego typu busola. Pokazuje nam, w którą stronę powinniśmy przedefiniowaniać nasze sieci elektroenergetyczne" - mówił wiceminister. Jako przykład podał system sieci niskiego i średniego napięcia w miastach, który powinien być przebudowany.

Zdaniem wiceszefa w ME, ważne jest by umożliwić "wszystkim na uczestniczenie w globalnych rewolucjach technologicznych".

"Jest dla nas bardzo ważne, żeby w tej rewolucji uczestniczyć, ale żeby w niej uczestniczyć musimy stworzyć również dynamikę pomiędzy rozwojem infrastruktury i zachęceniem użytkowników do korzystania z pojazdów elektrycznych. Stąd będziemy budować szereg różnego typu zachęt do tego, żeby rozbudowa tej infrastruktury paliw alternatywnych nie była dzisiaj barierą" - wskazał.

Dodał, że jak wynika z badań 73 proc. kierowców rozważa w Polsce zakup auta elektrycznego, a 63 proc. badanych uznaje kraj produkcji za istotny przy wyborze marki. "To zaproszenie dla polskich producentów" - stwierdził.

Ocenił, że "każdy, kto dzisiaj postawi na elektromobilność będzie miał szansę w tym torcie 1800 miliardów dolarów globalnego łańcucha wytwórczego w 2030 roku się znaleźć". 

pam/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama