Waszczykowski: przed Polską i Norwegią wielki projekt gospodarczy

10 lutego 2017, 17:30
Planowany gazociąg Baltic Pipe mający wejść w skład tzw. Korytarza Norweskiego

Na dzisiejszym spotkaniu szefów polskiej i norweskiej dyplomacji, minister Witold Waszczykowski odniósł się do współpracy pomiędzy oboma krajami na polu energetyki. Głównym tematem na tym polu był oczywiście projekt Korytarza Norweskiego.

Minister Waszczykowski, podczas konferencji prasowej, podkreślił, że Polskę i Norwegię łączy bliska współpraca, m. in. Na polu bezpieczeństwa i energetyki.

Odnosząc się do Korytarza Północnego stwierdził natomiast, że jest to ,,wielki projekt gospodarczy”, który stoi przed oboma państwami.

Korytarz Norweski ma połączyć złoża gazu na szelfie norweskim z polskim systemem przesyłowym. Obejmuje dwa projekty: interkonektor gazowy między Polską i Danią (tzw. Baltic Pipe) oraz między Danią i Norwegią. W połowie października planowana inwestycja była przedmiotem dyskusji w Parlamencie Europejskim, zaś wiceszef Komisji Europejskiej ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz uznał, że projekt ten może stać się stabilną drogą dostaw norweskiego gazu nie tylko do Polski, ale i całego regionu Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej. Gazociąg Baltic Pipe został uznany przez KE za projekt o znaczeniu wspólnotowym.

Korytarz Północny ma być konkurencją dla gazociągu Nord Stream 2, który połączy Rosję i Niemcy. Zdaniem rządu projekt ten zapewni Polsce bezpieczeństwo dostaw i przełoży się na niższe ceny gazu.

 

Zobacz także: Expose szefa MSZ: polska ofensywa prawna wymusi solidarność energetyczną [ANALIZA]

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Kiks
poniedziałek, 13 lutego 2017, 15:43

Waszczykowski obniży rangę każdego projektu.

kris
piątek, 10 lutego 2017, 18:38

Millera za jaja powiesić póki jeszcze żyje, że dzis to jeszcze nie istnieje

Reklama
Reklama
Tweets Energetyka24
 
Reklama
Reklama