Reklama

Gaz

Tchórzewski: Większa konkurencja i rosnąca gazyfikacja skutkują spadkiem cen za gaz

Fot. Energetyka24
Fot. Energetyka24

„Ceny gazu ziemnego w Polsce od 2015 r. spadły o ok. 11%.” – przekonywał na specjalnie zwołanej konferencji minister energii Krzysztof Tchórzewski. Zdaniem obecnego na spotkaniu z dziennikarzami prezesa PGNiG Piotra Woźniaka ceny będę się jeszcze bardziej zmniejszać wraz z ograniczaniem udziału rosyjskiego błękitnego paliwa na polskim rynku.

„Chciałbym pogratulować spółce PGNiG za pracę jaka została dokonana w ostatnim czasie” – mówił dziś na specjalnie zwołanej konferencji prasowej minister energii Krzysztof Tchórzewski zwracając się do stojącego obok prezesa spółki Piotra Woźniaka. Słowa uznania ze strony szefa resortu dotyczyły podtrzymania trendu spadku cen dla konsumentów błękitnego paliwa w Polsce, które od 2015 r. wyniosły ok. 11%. W opinii Tchórzewskiego jest to wynikiem konkurencyjności oferty sprzedaży gazu oraz coraz większego stopnia gazyfikacji kraju. „To są bardzo skuteczne działania PGNiG” – podkreślił minister.

„Nie wszystkich to ucieszy, ale rozszerzyliśmy sprzedaż naszego gazu, nie tylko w Polsce, ale i za granicą” – stwierdził Piotr Woźniak dodając, że wspomniany przez ministra Tchórzewskiego wzrost gazyfikacji, który do końca 2020 r. ma osiągnąć poziom 60% oznaczać będzie dodatkowych 600 tys. nowych odbiorców błękitnego paliwa. „Nas to cieszy, bo to jest 600 tys. nowych rachunków do wystawienia” – nie krył satysfakcji prezes Woźniak i dodał: "Nie jest to wynikiem perswazji, lecz zabiegów technicznych i handlowych, przede wszystkich związanych z niskimi opłatami za gaz”.

Minister Tchórzewski zapytany przez dziennikarzy o perspektywę budowy elektrowni atomowej w Polsce odpowiedział, że podejmowanie decyzji w tej sprawie trwa tak długo ze względu na ogromne koszty projektu szacowane na 70-75 mld zł. Jego zdaniem polskie państwo jest w stanie podołać tak dużej inwestycji, jednak problemem jest pozyskanie takich środków: „Wykonanie odpowiedniego układu finansowego jest w tej dziedzinie naprawdę trudne” - przyznał. W tym kontekście Tchórzewski nawiązał w  do wymogów Unii Europejskiej związanych z regulacjami tzw. pakietu zimowego. Jego zdaniem polska elektrowania jądrowa wraz z postępującym procesem gazyfikacji kraju mają być istotnymi elementami wypełniania przez Polskę unijnych restrykcji. „Dostrzegamy chęć pomocy Polsce ze strony Komisji Europejskiej. Ale są też wymagania, a głównym jest osiągnięcie limitu emisji 550 g CO2 na jedną kilowatogodzinę. Jeśli jednak wykażemy, że jesteśmy w stanie temu podołać, to Komisja także wykaże wobec nas dobrą wolę i wyciągnie do nas rękę” – przekonywał minister Tchórzewski.

Prezes Woźniak pytany natomiast o spodziewany wynik arbitrażu pomiędzy Gazpromem i PGNiG wyraził pewność zywcięstwa swojej spółki: "Trybunał arbitrażowy to apolityczne ciało. Jesteśmy ofiarą wykorzystywania przez Gazprom swojej pozycji monopolistycznej i dlatego jesteśmy pewni swego zwycięstwa". Podkreślił przy tym, że im bardziej ograniczone zostaną dostawy gazu z Rosji w Polsce tym bardziej będą spadać ceny za błękitne paliwo w Polsce. Ta sytuacji ma bowiem związek z obowiązującym bardzo niekorzystnym dla polskich odbiorców Kontraktem Jamalskim. 

Reklama

Komentarze

    Reklama