Sonda Energetyka24: czy Polacy chcą elektrowni jądrowej?

17 maja 2018, 14:18

Serwis Energetyka24 przeprowadził sondę wśród mieszkańców Warszawy dotyczącą ich zapatrywań na kwestię budowy elektrowni jądrowej w Polsce.

Oto niektóre odpowiedzi:

"Jestem zdecydowanie przeciw budowaniu elektrowni jądrowych (...). Cała Europa już od tego odchodzi, wiąże się to ze zbyt dużym ryzykiem"

"Jestem przeciw, dlatego, że jest to technologia, którą musielibyśmy importować zza granicy i później zasilać ją również surowcem zza granicy (...). Elektrownia atomowa najpewniej powstałaby na Pomorzu, które w razie napięcia polsko-rosyjskiego stałoby po prostu na trasie przemarszu tamtejszych wojsk"

"Jestem za (...). Wiem, że elektrownie jądrowe są bardzo efektywne i byłby to duży plus dla państwa. Jeśli mówimy o dzisiejszej technologii to nie ma realnych zagrożeń, zwłaszcza w Polsce"

"Jestem za (...). Musimy iść do przodu (...), energetyka jądrowa wykorzystywana jest w Japonii czy Francji i na skalę, na jaką jest wykorzystywana, a ile wypadków z nią było, to są procenty, jeśli nie promile"

KomentarzeLiczba komentarzy: 14
Makaron
czwartek, 24 maja 2018, 03:54

Polacy czytają i analizują za oraz przeciw. Świat ma doświadczenia atomowe m.in. z Kanady, Japonii, USA, ZSRR - wypada korzystać i nie narażać Polaków i Polski na nieodwracalne skutki. Mamy przecież alternatywne źródła energii.

lipa
sobota, 19 maja 2018, 22:53

Reaktory to marzenia z lat 1960-80 gdzie energia miała być na tania i na wyciągnięcie ręki. Snuto plany z miastami w kosmosie i transportem z ziemi. Miano budować akwedukty i autostrady za pomocą niwelowania terenu eksplozjami atomowymi. Wybuch za dolara - tak liczono i takie miano wizje. Atom ma sens w krajach pionierach ery atomowej, gdzie są już skażone poligony i mają technologię a śmieci można dostawić do pozostałości po wyścigu zbrojeń prawie za darmo. My nie dość, że nie mamy nic, to jeszcze robimy sobie problem na wypadek konfliktu zbrojnego nad bałtykiem no i zarobi zewnętrzny dostawca technologii a nie my. No może wojsko się ucieszy, że trzeba będzie coś chronić i będą etaty.

Niuniu
piątek, 18 maja 2018, 16:52

Wszędzie gdzie pracują sj produkowany przez nie prąd jest zdecydowanie tańszy niż ze źródeł konwencjonalnych i to uwzględniając wszelkie składniki kosztowe. Oczywiście \"Polak potrafi\" - i u Nas może być jak zawsze odwrotnie.

Gość
piątek, 18 maja 2018, 16:04

Każdy kto jest świadomy polityki UE a co za tym idzie radykalnych cięć emisji gazów wie, że budowa elektrowni jądrowej to konieczność.

Marian
piątek, 18 maja 2018, 13:50

Decyzja o budowie elektrowni atomowej powinna być poprzedzona przedstawieniem społeczeństwu rzeczywistych kosztów inwestycji, oraz późniejszej rozbiórki, oraz prognozy ceny energii w oparciu o wyliczone składniki kosztowe. A potem referendum. Jestem przeciwny temu żeby kilku polityków decydowało o tak poważnym długoterminowym przedsięwzięciu.

Reklama
Tweets Energetyka24