Rosyjskie media: Polska zalewa Ukrainę gazem z Gazpromu

22 sierpnia 2016, 15:50

Według rosyjskich mediów Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) sprzedaje na Ukrainę 1,5 mld m3 gazu ziemnego rocznie. Ma on pochodzić z dostaw realizowanych nad Wisłę przez Gazprom. Sytuacja ma świadczyć o atrakcyjnych warunkach cenowych jakie oferują Rosjanie i podważać sens polskich projektów dywersyfikacyjnych. Do informacji tych należy jednak podchodzić z dużą rezerwą. 

Na początku sierpnia br. PGNiG poinformowało o rozpoczęciu współpracy z ukraińską spółką ERU Trading w zakresie dostaw gazu ziemnego na Ukrainę. Finalnymi odbiorcami mają być firmy przemysłowe nad Dnieprem.

W komentarzu do tego wydarzenia podkreślałem, że jest ono niezwykle interesujące w kontekście powstającego Korytarza Północnego, którym będzie przesyłane do Polski 17,5-18 mld m3 nierosyjskiego gazu ziemnego z kierunku bałtyckiego (najprawdopodobniej poprzez świnoujski terminal LNG i gazociąg Baltic Pipe). Ukraina może być bowiem jednym z rynków docelowych dla tego projektu.

Dwa warianty Korytarza Północnego, który ma powstać do 2022 r. Fot. Gaz System

Zastanawiałem się również nad tym w jaki sposób PGNiG mógł zaoferować atrakcyjną cenę dla ERU Trading skoro według danych ukraińskiego Naftogazu w pierwszym kwartale roku średnioważona cena importu błękitnego paliwa z Europy wynosiła 198 $? Tymczasem zdaniem rosyjskich źródeł polski koncern otrzymuje surowiec z Gazpromu za około 265 $ (to oczywiście spekulacje). Zasugerowałem więc, że być może cena zaoferowana Ukraińcom (różnica ponad 60 $) wynika z tego, że dostawy dla ERU będą realizowane za pomocą surowca dostarczanego do terminalu LNG w Świnoujściu przez Statoil (założyłem, że partnerstwo opiera się na umowie dwustronnej z pominięciem giełdy).

Mimo, że PGNiG konsekwentnie odmawia komentowania umowy zawartej z ukraińskim partnerem (tajemnica handlowa) to jednak wiadomo o niej coraz więcej. Według rosyjskiej agencji PRIME polski potentat odsprzedaje ERU Trading rosyjski gaz dostarczany w ramach kontraktu jamalskiego. Mowa także o wolumenie - 4,4 mln m3 dziennie. 

Komunikat PGNiG dotyczący porozumienia z ERU Trading nie precyzował wolumenu, co mogło sugerować, że chodzi o niewielką umowę. Tymczasem zdaniem PRIME chodzi o około 1,5 mld m3 surowca rocznie. To wartość oscylująca wokół maksymalnych, rocznych możliwości przesyłowych punktu Hermanowice w kierunku Ukrainy (do 2020 r. planuje się zwiększenie przepustowości połączenia na potrzeby Korytarza Północ-Południe budowanego pomiędzy Polską i krajami środkowoeuropejskimi). Z tego względu warto zadać sobie pytanie czy to wielkość realna?

Gdyby założyć, że tak to oznaczałoby to, że surowiec, który przesyła PGNiG pochodzi w dużym stopniu z kontraktu jamalskiego (cena katarskiego LNG ma być renegocjowana i jest wyższa od błękitnego paliwa z Rosji, surowiec z wydobycia krajowego jest natomiast istotny dla utrzymania bezpieczeństwa dostaw dla "Kowalskich"). W takim wypadku rodzi to ciekawe konkluzje. Czyżby mimo toczącego się sporu arbitrażowego pomiędzy PGNiG i Gazpromem cena surowca dzięki indeksacji do ceny ropy naftowej była zbliżona do poziomu 200 $ ? Czy jest ona konkurencyjna wobec oferty RWE, który dostarczał Ukrainie błękitne paliwo z Nord Stream przez terytorium polskie? A może PGNiG po prostu dopłaca do interesu?

Niestety nie udało się tego wyjaśnić. W odpowiedzi przesłanej do Energetyka24.com spółka PGNiG poinformowała, że „współpraca między PGNiG i ERU Trading stanowi tajemnicę handlową kontrahentów. Ze względu na tajemnicę przedsiębiorstwa, nie ujawniamy również źródeł pochodzenia surowca sprzedawanego ERU Trading”.

Warto nadmienić, że także w kwestii wolumenu trzeba bazować na rosyjskich „przeciekach”. Z jednej strony mogą one stanowić klasyczną dezinformację, jednak z drugiej strony część upublicznionych danych może być prawdziwa (niestety na dwoje babka wróżyła). Jednak w obu przypadkach cel jest ten sam: pokazać polskiej opinii publicznej, komentatorom, decydentom, że rosyjski gaz jest atrakcyjny, a polskie plany dywersyfikacyjne (Korytarz Północny) niepewne. Przy okazji takiej narracji warto przypomnieć sobie o tym, że w obecnej formule kontraktowej cena gazu dostarczanego przez Gazprom do Polski jest uzależniona od ceny ropy naftowej i przy okazji zmiany koniunktury wystrzeli w górę… 

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
PawelOZ
poniedziałek, 22 sierpnia 2016, 16:35

Proste, polscy konsumenci subsyduja bandero... przepraszam, ukrainskich braci, zeby ci mogli sobie ogrzewac mieszkania taniej niz Kowalski

FX
poniedziałek, 22 sierpnia 2016, 16:21

Czy my aby po raz kolejny nie dotujemy Ukraińców ? Podskórnie czuję że tak właśnie jest.

dsadsadasdasda
poniedziałek, 22 sierpnia 2016, 20:50

Ja mam jedno za....biście ważne pytanie. Czy transakcje z banderowcami są ręka w rękę? Ktoś dostał od nich gotówkę? Z tego co wiem to są kompletnie niewypłacalni i robienie z nimi jakichkolwiek interesów gdzie płatność nie jest "z góry" to czysty debilizm.

heh
wtorek, 23 sierpnia 2016, 04:04

Oczywiście 'dopłacamy' do całego interesu, sprzedając gaz taniej Ukrainie niż sami płacimy. I nie ma tu znaczenia czy to jest polski, rosyjski czy z krajów bliskiego Wschodu. Za Rosyjski płacimy cy chcemy czy nie, bliskowschodni jest droższy bo LNG, a polski tańszy i pewne go oddajemy Ukraińcom. Więc wprost nie tracimy, ale i nie zyskujemy- a brak korzyści też jest stratą. Oczywiście jest to celowa polityka wsparcia Ukraińców, powodowana silnym lobby banderowskim w Polsce, naciskami USA oraz utopią Intermarium w naszym PISorządzie warszawskim. Po zalewajacych nas tanim węglu(rzekomo z Rosji), produktach rolnych(zwłaszcza zboża), miliardowych bezzwrotnych de facto pożyczkach, które są tak naprawdę nieoprocentowanym kredytem na święte nigdy, jest to kolejna 'strategiczna' pomoc Ukrainie. Bo w interesie obecnych rządów warszawskich, nie jest silna i bogata Polska jak by ktoś myślał- nie. Ale silna i bogata Ukraina- i wielokrotnie to podkreślają. I tak racja państwa 'tenkraju' rozmija się z interesem narodowym polskim. co Grupa Rekonstrukcyjna Sanacji zwana PISem albo lekceważy, albo nie dostrzega w swoim ideowym zacietrzewieniu. Mniej Targalskiego, Mniej ŻurawskiegovelCośtam, więcej Bartosiaka, Dmowskiego.

bubi
wtorek, 23 sierpnia 2016, 02:36

To jest propaganda na użytek wewnetrzny, bo jest w rosyjskich mediach, nie polskich.

WYEDUKOWANE USA
poniedziałek, 22 sierpnia 2016, 23:23

Czytam posty "tytanów intelektu" których nicki z litości przemilczę i ręce mi opadają podobnie jak nad "naiwnością" szacownego red. P. Maciążka, który pisząc w/w artykuł zachowuje się jak "dziecko we mgle". Nie wiem tylko czy "naprawdę". Prawda jest jasna i prosta:Polska "dotuje" Ukrainę przesyłając jej w większości kupiony przez Polskę rosyjski (nie jakiś "katarski", nie wydobyty w Polsce itd. itd.) gaz tylko i wyłącznie ze względów politycznych i rachunek ekonomiczny nie ma tu nic do rzeczy choć totalną kpiną jest wciskanie społeczeństwu, że Polska kupując rosyjski gaz podobno najdrożej w Europie sprzedaje go Ukrainie której się to (ponoć) opłaca. Taki numer opłaca się tylko pod jednym warunkiem a mianowicie takim, że gaz bierzemy (tj. Ukraina bierze) na kredyt który "kiedyś tam" spłacimy a zapewne nam go "umorzą".

Ecco
wtorek, 23 sierpnia 2016, 13:07

Rosyjskie media? A kiedy to ROSJA powiedziała PRAWDĘ???? Przypomnijmy: wg Rosji przez niemal 2 tygodnie nie bylo wybuchu w Czernobylu, 3 dni twierdzila że nie zatonąl im KURSK, 70 lat twierdzila ze naszych oficerów w Katyniu wymordowali Niemcy! Nadal twierdzą że malezyjskego "pasażera" zestrzeliłą Ukraina, i ile czasu zaprzeczała że wojska rosysjkie najechały Krym. Pamietacie żart o rowerach rozdawanych na Placu Czerwonym? Bo to owszem "prawda" tylko: nie rowery - a samochody, nie rozdaja - a kradna i nie na Placu - tylko wszędzie. Ale poza tym to "rosyjska" PRAWDA!!!

wk... podatnik
poniedziałek, 22 sierpnia 2016, 16:47

A my za to w rachunkach za gaz płacimy, bo UPAdlińcy "zapłacą" nam tak jak Rosjanom i tak jak poprzednio, gdy wydaliśmy miliardy na gaz dla wcześniejszej pomarańczowej junty z Kijowa i Juszczenko nie oddał Polsce ani centa, tylko ogłosił bankructwo. Tusk i Kaczyński za to powinni gnić w więzieniu!

Reklama
Reklama
Tweets Energetyka24
 
Reklama
Reklama