Rośnie uzależnienie Europy od rosyjskiego gazu

9 stycznia 2017, 15:16
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


5 stycznia 2017 roku Gazprom ustanowił nowy historyczny rekord eksportu gazu ziemnego do Europy - wyniósł on 614,6 mln m3 na dobę. 

Poprzedni rekord został ustanowiony 29 listopada 2016 roku i wynosił 614,5 mln m3 na dobę.

Aleksiej Miller zapowiada, że w rozpoczętym niedawno roku spółka zamierza kontynuować swoją ekspansywną politykę i przesyłać większe wolumeny gazu, niż miało to miejsce w przeszłości. Szef Gazpromu podkreślił równocześnie, że postęp będzie następował nie tylko pod kątem wielkości dostaw, ale również niezawodności i stabilności. 

Kilka tygodni temu rosyjski gigant poinformował, że w 2016 roku dostarczył do Europy 179 miliardów m3 gazu, co oznacza wzrost o 12% w stosunku do roku 2015 i świadczy o zwiększającym się uzależnieniu Starego Kontynentu od surowca płynącego ze Wschodu.

W tym kontekście warto zwrócić uwagę, że osiąganie historycznych rekordów możliwe jest m.in. dzięki omijaniu postanowienia TSUE ws. zawieszenia decyzji o udrożnieniu rurociągu OPAL. 

28 listopada ubiegłego roku niemiecki regulator opierając się na decyzji KE podpisał umowę z Gazpromem, Gazpromem Eksport oraz OPAL Gastransport GmbH, w efekcie której stało się możliwe wykorzystanie większej przepustowości OPAL przez Rosjan. Umowa miała wejść w życie 31 grudnia 2016 r. jednak strona niemiecka (najwyraźniej pod presją działań polskiego PGNiG) postanowiła ją przyśpieszyć. OPAL Gastransport GmbH przedstawił 19 grudnia zaktualizowany cennik taryf, który umożliwił Gazpromowi działanie. 23 grudnia Trybunał Sprawiedliwości UE zawiesił natomiast decyzję KE w odpowiedzi na zarzuty PGNiG. Skąd więc wziął się wzrost tłoczenia błękitnego paliwa przez Nord Stream i OPAL? 

Realizacja interesów niemiecko-rosyjskich została najprawdopodobniej oparta o interpretację prawną, wedle której Gazprom mógł korzystać z dodatkowej mocy OPAL (zgodnie z decyzją KE) pomiędzy 19 grudnia, a 23 grudnia (czyli aż do momentu wydania orzeczenia przez TS UE). Trzeba mieć świadomość tego, że rosyjski koncern wygrywając aukcje na przepustowość mógłby w sytuacji ich unieważnienia dochodzić prawnie swoich roszczeń i zapewne rozgrywa obecnie tę kartę.

Zobacz także: Gaz-System: w 2016 roku podpisano umowy na ponad miliard złotych

Zobacz także: Nord Stream w 2016 r. stabilizował niemiecką transformację energetyczną

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Michał
poniedziałek, 9 stycznia 2017, 17:06

No cóż, jak Europa postanowiła sobie ukręcić stryczek na szyi, to kto jej zabroni ?

niki
poniedziałek, 9 stycznia 2017, 16:52

To nie jest uzależnienie tylko rachunek ekonomiczny. Rosyjski gaz jest tańszy niż ten z Norwegii czy Kuwejtu dlatego się go kupuje. U nas na wszystko patrzy sie przez pryzmat rusofobii i w miejsce rosyjskiego gazu kupujemy kuwejcki o ok 200 dolarów droższy.

christov
poniedziałek, 9 stycznia 2017, 20:24

Tak właśnie mają się sankcje, które mają dopiec Rosji. Ręce opadają....

Reklama
Reklama
Tweets Energetyka24
 
Reklama