Rosja bez rezerw finansowych już w 2017 r. Możliwa wojna [wywiad]

14 stycznia 2016, 11:15

W rozmowie z Energetyka24.com dr Marek Menkiszak, kierownik zespołu rosyjskiego w Ośrodku Studiów Wschodnich, omawia sposoby rosyjskich władz na walkę z kryzysem ekonomicznym, analizuje system rezerw finansowych Rosji i prognozuje, że przy utrzymaniu się obecnych warunków makroekonomicznych mogą się one wyczerpać już w 2017 r. Zdaniem eksperta może to popchnąć Moskwę w kierunku wojny.  

Piotr Maciążek: Ceny ropy osiągają nowe minima. Jak poradzi sobie z tym rosyjski budżet? Czy dojdzie do jego nowelizacji? Gdzie mogą wystąpić cięcia budżetowe?

 

Marek Menkiszak: Truizmem jest stwierdzenie, że sytuacja finansowa i w dużym stopniu gospodarcza Rosji zależy głównie od poziomu cen ropy naftowej na rynkach światowych. Obecne notowania rosyjskiej ropy marki Urals spadają nawet do 26 $ za baryłkę. Tymczasem w rosyjskim budżecie federalnym na 2016 r. założono średni poziom cen - 50 $. To powoduje, że ten i inne wskaźniki budżetowe stają się nierealne, o czym niezależni rosyjscy ekonomiści mówili od dawna. W tej sytuacji rząd FR ucieka się w pierwszej kolejności do nie zapobiegania a wręcz stymulowania deprecjacji rubla, którego oficjalny kurs wymiany osiągnął - bliski rekordowemu - poziom 76 rubli za 1 $. To główny sposób ratowania budżetu przed załamaniem, ale kosztem zwiększania inflacji i przerzucania ciężarów kryzysu na społeczeństwo. Poza tym już wstępnie zadecydowano o 10 % redukcji wydatków budżetowych z pewnymi wyjątkami dotyczącymi zwłaszcza sektora obronnego. Odłożono jednak decyzję w kwestii formalnego sekwestru budżetu, który jest nieunikniony. Z jednej strony to wynika z nadziei, że ceny ropy choćby lekko pójdą w gorę, ale też z niejasności jak głęboko trzeba będzie ciąć wydatki. Tak więc obecnie budżet federalny FR na 2016 rok jest fikcją, a realne wydatki będą zależeć od arbitralnych decyzji Kremla podejmowanych ad hoc w związku z bieżącą sytuacją na rynkach.

 

Jak wygląda system rosyjskich rezerw? Rosyjski minister finansów Anton Siluanow stwierdził, że 2016 r. jest ostatnim, w którym Rosja będzie efektywnie sięgać np. do Funduszu Dobrobytu Narodowego, gdzie lokowane były od lat zyski ze sprzedaży ropy. Są jednak i inne fundusze, np. emerytalny, są rezerwy walutowe. O jakich środkach łącznie mówimy?

 

Rezerwy walutowo-kruszcowe Rosji pozostają w dyspozycji Banku Centralnego i Ministerstwa Finansów i mają postać różnych instrumentów. Ich kwotę, z reguły co tydzień, podaje Bank Centralny. Pod koniec grudnia 2015 r. było to około 370 mld $, a przed obecnym kryzysem - w połowie 2013 roku - było to około 500 mld $. Jednak pewna część tych rezerw, szacowana przez specjalistów na około 150 mld $, nie jest płynna i jest ulokowana w różnych inwestycjach. Zgromadzone zyski ze sprzedaży ropy ponad określony poziom są lokowane w dwóch specjalnych funduszach: Funduszu Rezerwowym i Funduszu Dobrobytu Narodowego (FDN). Ich zasoby, obecnie łącznie około 130 mld $,  są w większości wliczane do ogólnej kwoty rezerw. Obecnie rząd czerpie z pierwszego z wyżej wymienionych funduszy, który zgodnie z planem ma być wyczerpany do końca br. lub najdalej do połowy następnego na finansowanie deficytu budżetowego. FDN miał być przeznaczany na długofalowe inwestycje, ale i on może być wykorzystywany do łatania dziur w budżecie. Pośrednio rząd wykorzystuje także środki funduszy emerytalnych, zawieszając w ostatnich latach transfer środków do funduszy z II filaru emerytalnego.

 

W przypadku obowiązywania zachodnich sankcji i utrzymywania się niskich cen ropy na ile mogą wystarczyć takie rezerwy?

 

To zależy od szeregu czynników. Od poziomu i długotrwałości spadku cen ropy, od skali cięć w wydatkach budżetowych, poziomu inflacji, wsparcia antykryzysowego z budżetu, ewentualnych interwencji na rynku walutowym czy wreszcie od długości i charakteru obowiązywania zachodnich sankcji finansowych przeciw Rosji. Przy kontynuacji obecnej sytuacji rosyjskie rezerwy wyczerpałyby się całkowicie nawet już w końcu 2017 roku. Niemniej ponieważ Kreml to wie i nie chce do tego dopuścić, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest osłabianie tempa spadku rezerw poprzez dopuszczanie do inflacji, cięcia budżetowe, ograniczoną prywatyzację majątku państwowego oraz zadłużanie się za granicą. Zwłaszcza jeśli chodzi o ten ostatni instrument pole manewru teoretycznie jest szerokie bo dług publiczny Rosji jest niski (około 16 % PKB). Sytuację utrudniają jednak zachodnie sankcje, stąd Moskwie zależy na ich znoszeniu.

 

Czy sytuacja wewnętrzna w Rosji może się zdestabilizować w związku z trudną sytuacją budżetową? Jakie środki zaradcze mogą zastosować władze?

 

Społeczeństwo rosyjskie wyraźnie ubożeje, maleją dochody -o średnio 10 % w minionym roku- zamykane są w ramach cięć szkoły i szpitale, rosną ceny żywności i leków, rośnie śmiertelność -zapewne głównie z powodu spadku dostępności do służby zdrowia- powoli rośnie -ciągle niewysokie- bezrobocie. Pod tym względem obecny kryzys jest gorszy dla Rosjan od poprzedniego z lat 2008-09, mimo lepszych niż wówczas wskaźników makroekonomicznych i da się porównać  z tym z 1998 r. Jednak nie przekłada się to jak na razie na wyraźne zwiększenie protestów na tle socjalnym, a te które się pojawiają -jak wśród kierowców ciężarówek- są jak na razie rozładowywane przez władze mieszaniną represji i ustępstw. Kreml nie bez podstaw liczy, że ewentualne protesty będą punktowe i nie przybiorą charakteru politycznego. W sytuacji kryzysu Rosjanie koncentrują się raczej na indywidualnych strategiach przetrwania. Ci z niezadowolonych, którzy są dość dobrze sytuowani i wykształceni częściowo emigrują z kraju. To powoduje, że masowy bunt przeciw władzy nie jest najbardziej prawdopodobnym scenariuszem. Problemem dla Kremla mogą być natomiast w perspektywie długoterminowej nasilające się przejawy rywalizacji wewnątrz elity rządzącej o kurczące się zasoby.

 

Ile gospodarce rosyjskiej zajmie czasu osiągnięcie parametrów gospodarczych sprzed momentu wdrożenia zachodnich sankcji i rozpoczęcia się procesu gwałtownych spadków cen ropy?

 

To może już nigdy nie nastąpić. W każdym razie nie ma perspektyw powrotu do okresu znaczącego stabilnego wzrostu rosyjskiej gospodarki pierwszej dekady XXI wieku. Zapewne Rosji uda się wyjść z recesji -jeśli nie w 2017 to w 2018 roku- ale wyzwaniem większym nawet niż obecny ostry kryzys będzie  długofalowa stagnacja, związana z wyczerpaniem się możliwości zrównoważonego wzrostu w warunkach funkcjonującego modelu polityczno-gospodarczego. Wyjściem byłyby kompleksowe, systemowe reformy, ale na nie Kreml się nie zdecyduje bo widzi w nich ryzyko osłabienia kontroli politycznej i utraty władzy. To sprawia, że główną "strategią antykryzysową" władz jest "modlenie się" o wzrost cen ropy, a nie ma pomysłu co dalej. Natomiast jeśli z sytuacją gospodarczą i społeczną będzie naprawdę źle, nie można wykluczyć desperackich prób sztucznego wywoływania przez Rosję konfliktów zewnętrznych dla mobilizacji społecznej i ewentualnego podnoszenia cen ropy.

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 64
janusz
czwartek, 30 marca 2017, 22:27

niedlugo rosja stanie sie krajem trzeciego swiata

gosc
piątek, 24 czerwca 2016, 23:31

ekspercie do gimnazjum.

autor o niebiańskich oczach
sobota, 21 października 2017, 15:27

mamy końcówkę rok 2017 ale wracając do meritum rozumiem ze zaprezentowano fragment pracy licencjackiej pana Marek Menkiszaka przecież w końcu Doktorem nauk humanistycznych można w POLSCE ZOSTAĆ NAWET BEZ MATURY

xp
piątek, 15 stycznia 2016, 00:30

Bidna ta matuszka rasija oj bidna...szkoda

Dier
czwartek, 14 stycznia 2016, 13:39

Niech zdychają, byle szybciej!!

mefis58
niedziela, 5 listopada 2017, 15:57

Ciekawe którą "przepowiednię" powtórzył by "genialny ekspert" i wizjoner p. dr. Marek Menkiszak obecnie tj na poczatku listopada 2017 roku ? Ciekawe też, czy wybitny jak tenże "ekspert", dziennikarz Maciążek przeprosi za drukowanie tych bredni i banialuk i zacznie wreszcie rozmawiać z poważnymi znawcami tematu, miast chorych na rusofobię miernot z doktorskimi tytułami ? Wątpię bo panu Maciążkowi czego jak czego, ale poważnego stopnia rusofobii odmówić nie sposób !!!

bio
czwartek, 14 stycznia 2016, 13:20

ten portal to zwykły syf!

Pluton
czwartek, 14 stycznia 2016, 13:16

Niech cierpią s.....syny!

pinokio
środa, 7 czerwca 2017, 14:25

na kretynow wychodzicie rusofobusy debilusy.skonczcie pisac glupoty

maniuś
czwartek, 14 stycznia 2016, 23:07

JAK WIDAĆ AMERYKAŃSKIE TROLLE DZIAŁAJĄ PEŁNĄ PARĄ. CHYBA ZAZDROSZCZĄ ROSJANĄ ŻE MAJĄ KOMPETETNEGO PRZYWÓDCY - PUTINA . A ŻE MĄDRZE RZĄDZI TO WIDAĆ W POPARCIU SPOŁECZEŃSTWA .

xXx
czwartek, 14 stycznia 2016, 22:48

Ten wywiad to stek bzdur ,pisanych na zamowienie zachodniej lichwy - czytaj Rothschild.... Tyle w temacie - poszperajcie troche na necie . Czyli zdestabilizowac, zadluzyc a pozniej tanio kupic - patrz zadluzenie krajow UE.

franciszek
niedziela, 17 stycznia 2016, 06:35

Krytykować można każdego - TOMMI - piszący tu trolle amerykańskie nie chcą przyjąć że ROSJA mimo wszystko się rozwija ? Ci którzy krytykują osiągnięcia ROSJAN , są nasiąknięci rusofobią przez całe lata żyją propagandą wziętą z naszych mediów . Więc czego można się spodziewać po tak wypranym mózgu , Nie uwzględniają w swej analizie że ROSJA po rozpadzie ZSRR - każda REPUBLIKA poszła swoją drogą . Została bez częściowego przemysłu który wspólnie produkował dla całego ZWIĄZKU RADZIECKIEGO - po szaleńczym rządzeniu JELCYNA , dopiero PUTIN to zaczoł porządkować i systematycznie rozwijać - przykład ( budowa lotniskowców jeden okręt tego typu, ciężki krążownik lotniskowy Admirał Kuzniecow. Został zbudowany w okresie radzieckim w Nikołajewie w Stoczni Czarnomorskiej. Po rozpadzie ZSRR w 1991 roku Rosja straciła dostęp do tych stoczni, w których budowano lotniskowce. Właśnie z tego powodu Rosja musiała odrodzić budowę tych okrętów w ramach swoich nowych granic,po modernizacji stoczni w 2019 roku Rosja będzie miała wszystko, czego potrzeba do produkcji ciężkich okrętów, w tym także lotniskowców . Jak i podobnych co MISTRALE statków ) .to tylko przykład jak mam na myśli odbudowanie lub postawienie nowych zakładów to trwa : i lata i pieniędzy ? W każdych komentarzach nie jest brana pod uwagę - utrata całych gałęzi przemysłu poprzez właśnie ich utratę ? Co się tyczy tak jak podkreśliłeś same budowanie AUTOSTRAT - to dziesiątki tysięcy kilometrów ? Budowa 4 elektrowni atomowych , nowego kosmodromu , dziesiątki nowych mostów budowa nowych całych osiedli mieszkalnych - na obrzeżach miast . KTOŚ - kto nie jest zaślepiony , tylko bez uprzedzeń spojrzy na rządzenie PUTINA i ROSJAN - dojrzy ich rozwój , również w uzbrojeniu , a to nawet na tym forum jest podnoszone ( BUK, MIG , statki , rakiety różnego typu , czołgi , wozy bojowe,) teraz dochodzi jeszcze prace nad samodzielnym bezzałogowym modułem . Automatyczne systemy bojowe są w stanie same wykryć cel, obliczyć trajektorię i dobrać optymalny rozmiar w celu rażenia. System ten jest jednakowo skuteczny w dowolnym czasie i w dowolnych warunkach atmosferycznych. Udział człowieka w procesie jest minimalny ? ROSJA mimo zapowiedzi że to zacofany KRAJ - trzeba spojrzeć z innej strony : wykorzystują elektronikę z całego świata - rozwijając swoje rozwiązania w dziedzinie oprogramowania , czy rozwiązań podejrzanych u innych i z tego korzystają całymi garściami . POWOLI ale cały czas modernizują wszystko po kolei - i to jest zagrożeniem dla takiego KRAJU BIEDNEGO JAK POLSKA ? Na pewno nie jest mnie to na ręke że tak szybko się pozbierali po upadku jakiego doznali ? ALE CUŻ - trzeba oddać im chociaż rację że potrafili się szybko pozbierać i wykorzystać że nośniki energii ( gaz i ropa ) były drogie . Dziś na pewno muszą przyjąć korektę na wydatki , ale kto na świecie nie musi dokonać korekty ?

przemek
piątek, 15 stycznia 2016, 15:46

Ten zawsze to samo - wieszczy koniec Rosji. Powinien zasięgnąć porady. I to szybko.

maniuś
sobota, 16 stycznia 2016, 12:03

TOMMI - piszący tu trolle amerykańskie nie chcą przyjąć że ROSJA mimo wszystko się rozwija ? Ci którzy krytykują osiągnięcia ROSJAN , są nasiąknięci rusofobią przez całe lata żyją propagandą wziętą z naszych mediów . Więc czego można się spodziewać po tak wypranym mózgu , Nie uwzględniają w swej analizie że ROSJA po rozpadzie ZSRR - każda REPUBLIKA poszła swoją drogą . Została bez częściowego przemysłu który wspólnie produkował dla całego ZWIĄZKU RADZIECKIEGO - po szaleńczym rządzeniu JELCYNA , dopiero PUTIN to zaczoł porządkować i systematycznie rozwijać - przykład ( budowa lotniskowców jeden okręt tego typu, ciężki krążownik lotniskowy Admirał Kuzniecow. Został zbudowany w okresie radzieckim w Nikołajewie w Stoczni Czarnomorskiej. Po rozpadzie ZSRR w 1991 roku Rosja straciła dostęp do tych stoczni, w których budowano lotniskowce. Właśnie z tego powodu Rosja musiała odrodzić budowę tych okrętów w ramach swoich nowych granic,po modernizacji stoczni w 2019 roku Rosja będzie miała wszystko, czego potrzeba do produkcji ciężkich okrętów, w tym także lotniskowców . Jak i podobnych co MISTRALE statków ) .to tylko przykład jak mam na myśli odbudowanie lub postawienie nowych zakładów to trwa : i lata i pieniędzy ? W każdych komentarzach nie jest brana pod uwagę - utrata całych gałęzi przemysłu poprzez właśnie ich utratę ? Co się tyczy tak jak podkreśliłeś same budowanie AUTOSTRAT - to dziesiątki tysięcy kilometrów ? Budowa 4 elektrowni atomowych , nowego kosmodromu , dziesiątki nowych mostów budowa nowych całych osiedli mieszkalnych - na obrzeżach miast . KTOŚ - kto nie jest zaślepiony , tylko bez uprzedzeń spojrzy na rządzenie PUTINA i ROSJAN - dojrzy ich rozwój , również w uzbrojeniu , a to nawet na tym forum jest podnoszone ( BUK, MIG , statki , rakiety różnego typu , czołgi , wozy bojowe,) teraz dochodzi jeszcze prace nad samodzielnym bezzałogowym modułem . Automatyczne systemy bojowe są w stanie same wykryć cel, obliczyć trajektorię i dobrać optymalny rozmiar w celu rażenia. System ten jest jednakowo skuteczny w dowolnym czasie i w dowolnych warunkach atmosferycznych. Udział człowieka w procesie jest minimalny ? ROSJA mimo zapowiedzi że to zacofany KRAJ - trzeba spojrzeć z innej strony : wykorzystują elektronikę z całego świata - rozwijając swoje rozwiązania w dziedzinie oprogramowania , czy rozwiązań podejrzanych u innych i z tego korzystają całymi garściami . POWOLI ale cały czas modernizują wszystko po kolei - i to jest zagrożeniem dla takiego KRAJU BIEDNEGO JAK POLSKA ? Na pewno nie jest mnie to na ręke że tak szybko się pozbierali po upadku jakiego doznali ? ALE CUŻ - trzeba oddać im chociaż rację że potrafili się szybko pozbierać i wykorzystać że nośniki energii ( gaz i ropa ) były drogie . Dziś na pewno muszą przyjąć korektę na wydatki , ale kto na świecie nie musi dokonać korekty ?

RPawłowski
czwartek, 22 września 2016, 17:55

"....Pod koniec grudnia 2015 r. było to około 370 mld $..." A w lipcu 2016 jest to 395mld$. Źródło: http://www.tradingeconomics.com/russia/foreign-exchange-reserves Ja wiedzę WZROST stanu rezerw a nie spadek - oni niczego nie przejadają , oni mają coraz WIĘCEJ rezerw

Ktzysztof Mróź
wtorek, 4 lipca 2017, 22:13

Banialuki

gosc
piątek, 25 sierpnia 2017, 23:14

no i co maciazek nieuku i klamco 2017 lipiec rezerwy budzetowe 420 mld ,w tym 1680 t zlota pkb za i polrocze wyroslo na 1,5%,nie pisz wiecej i nie pokazuj sie na oczy normalnym ludziom.,

asad
czwartek, 14 stycznia 2016, 20:42

Ośrodek Studiów wschodnich tworzył UOP jeszcze. Główny donator. Działał tam Sienkiewicz bodajże przed tym jak wypłynął jako minister. Są znani z rusożerstwa a ich wiarygodność opiniotwórcza jest żadna! Uchowaj Nas Boże przed takim ekspertami!

Mła
piątek, 15 stycznia 2016, 13:19

Przepis na wyjście z kryzysu jest bardzo prosty. Wystarczy wycofać się z Ukrainy, Syrii, oddać Krym i to co ukradli Gruzji. Wydatki na zbrojenia i wynikające z agresywnej polityki wobec sąsiadów wpompować w gospodarkę oraz podjąć współpracę z zachodem i wystarczy. Proste jak konstrukcja cepa i tylko cep Putin tego nie widzi,

lukas333
niedziela, 17 stycznia 2016, 20:55

Czegoś nie rozumiem. W 2015 rezerwy rosyjskie się zwiększyły kosztem samego budżetu. Ucierpiały najbardziej programy socjalne i milicja. Jak można zbankrutować jak ma się znacznie więcej rezerw niż długów w rok? Brawo dla redaktora za wprost genialną (pewnie z amerykańskiej propagandy) pobraną naukę.

Przemo
czwartek, 14 stycznia 2016, 19:03

Przemysł w Rosji, co tu dużo gadać Putin załatwił Rosję na amen. https://translate.google.pl/translate?sl=ru&tl=pl&js=y&prev=_t&hl=en&ie=UTF-8&u=http%3A%2F%2Fwww.kasparov.ru%2Fmaterial.php%3Fid%3D5692C9D39C572&edit-text= Oryginał po rosyjsku http://www.kasparov.ru/material.php?id=5692C9D39C572

Przemek
wtorek, 14 czerwca 2016, 15:23

Panie Maciążek. Jak zwykle bzdury , rusofobia ta Pana specjalność. Jakoś, te prognozy się nie sprawdziły- następny tekst rosja wychodzi z kryzysu; http://www.energetyka24.com/386856,rosja-wychodzi-z-kryzysu-jaka-reakcja-polski

ivan Szalony
piątek, 15 stycznia 2016, 12:10

a co ruski Ivan szalony robi od 2014? czy od wojny W Gruzji 2008??. bo ten zestrzelony tu-22 i piloci w niewoli wtedy? tosz po latach ruski dalej lata sukami sam niewie gdzie. po Turcji niedawno

uskon 15.01.2016
piątek, 15 stycznia 2016, 11:44

Ten ekszpert nie ma pojęcia o czym pisze, ponieważ tania ropa niczego prawie budżetu Rosji nie pozbawia. Sprawa jest bardzo prosta: Przy cenie ropy 100 USD/bbl kurs rubla wynosił 25. Do budżetu rosyjskiego wpływało 2500 rubli za jedną baryłkę. Dziś przy cenie 30 USD/bbl kurs jest ok 75 rubli więc do budżetu wpływa 2250 rubli. Wielka strata? Dla przykłady USA, Arabia Saudyjska, Kuwejt , Emiraty, UK utraciły 2/3 swoich wpływów z eksportu. Jasne? Trzeba chyba być Jakubiukiem, człowiekiem chorym z nienawiści by tego nie kumać . Nawet jezeli ropa spadnie do 15 dolarow to biznes bedzie w dalszym ciagu dochodowy. Trzebe pamietac ,ze Rosja oprocz ropy i gazu sprzedaje mnowstwo innych towarow. Wiekszosc swiatowego tytanu, aluminium, miedz, zloto, brylanty i wiele innych. Oprocz tego jest jednym z najwiekszych eksporterow broni, artykulow drzewnych maszyn i urzadzen. Wszystkie silniki rakietowe dla celow kosmicznych to tez oni i zadna amerykanska rakieta nie poleci bez ich silnikow. Aerobus i Boeing nie sa wstanie wyprodukowac ani jednego samolotu bez rosyjskich tytranowych elementow. Nawet w rolnictwie ponad 30 milionow ton zboza to eksport. Myslenie, ze cena na rope moze zniszczyc ten kraj to zupelna bzdura. W 2004 roku ropa byla nawet tansza niz obecnie a w 2008 mniej wiecej tak samo jak dzisiaj i nic sie nie stalo.

Podpułkownik Wareda
piątek, 15 stycznia 2016, 11:29

Do Moderatora! Po raz kolejny, nie zamieściliście mojego komentarza, który napisałem w odpowiedzi na chamski, wręcz wulgarny i obrażający przedstawicieli innej narodowości wpis internauty o nicku "panzer-division" z dnia 14 stycznia br. To bardzo źle! Ponownie informuję Was, że zamieszczając chamskie wpisy niektórych, nieodpowiedzialnych internautów - jednocześnie tolerujecie tego rodzaju zachowania i zachęcacie ich do takich zachowań na forach publicznych. Dlaczego to robicie? Naprawdę, nie zależy Wam na kulturalnej oraz "cywilizowanej" wymianie myśli na stronach D24? Rzeczywiście, lubujecie się w chamskich, obraźliwych i obrzydliwych tekstach na forum? Czy macie powód do dumy - w myśl zasady: im więcej chamstwa i obsceny na forum, tym lepiej? Powiem wprost: trudno mi to zrozumieć! Moderatorze, proszę, aby Pan(i) przedstawił swoim pryncypałom tekst mojej odpowiedzi na wpis internauty o nicku "panzer-division". Oczekuję na podjęcie właściwej dla mnie decyzji w przedmiotowej sprawie. Dziękuję. I pamiętajcie, Panowie z D24 o jednym, a mianowicie: ZERO TOLERANCJI DLA NIEODPOWIEDNICH I NIEWŁAŚCIWYCH ZACHOWAŃ NA FORUM.

nowy
czwartek, 14 stycznia 2016, 18:01

organizujmy dalej konferencje śmigłowcowe

smutne
czwartek, 14 stycznia 2016, 18:00

czyli mamy ROK na ROZBUDOWĘ ARMII na namówienie USA na stacjonowanie na stałe 3 brygad i zestawu Patriotów... Adolf Hitler w 1939 roku był w identycznej sytuacji.... totalne zadłużenie...bankructwo za rogiem... Putin to samo... rozpieszczony władzą i kasą... w nic chyba nie wierzy skoro wysyłał i wysyła NAJEMNIKÓW za 5000$ za mc do Donbasu... WŁAD NIE ODDA.... więc co mu pozostaje?... wojna... zastraszenie... konsolidacja... i musi LICZYĆ ŻE to zastraszanie COS MU DA.... więc będzie miał np uderzyć jądrowo na jedną ze stolic "znienawidzonych" byłej I Rzeczypospolitej. Dlatego krytyczne jest abyśmy mili możliwość "odpowiedzi" choćby w misji samobójczej F-16 z bombami jądrowymi....

maniuś
sobota, 16 stycznia 2016, 19:41

TOMMI - piszący tu trolle amerykańskie nie chcą przyjąć że ROSJA mimo wszystko się rozwija ? Ci którzy krytykują osiągnięcia ROSJAN , są nasiąknięci rusofobią przez całe lata żyją propagandą wziętą z naszych mediów . Więc czego można się spodziewać po tak wypranym mózgu , Nie uwzględniają w swej analizie że ROSJA po rozpadzie ZSRR - każda REPUBLIKA poszła swoją drogą . Została bez częściowego przemysłu który wspólnie produkował dla całego ZWIĄZKU RADZIECKIEGO - po szaleńczym rządzeniu JELCYNA , dopiero PUTIN to zaczoł porządkować i systematycznie rozwijać - przykład ( budowa lotniskowców jeden okręt tego typu, ciężki krążownik lotniskowy Admirał Kuzniecow. Został zbudowany w okresie radzieckim w Nikołajewie w Stoczni Czarnomorskiej. Po rozpadzie ZSRR w 1991 roku Rosja straciła dostęp do tych stoczni, w których budowano lotniskowce. Właśnie z tego powodu Rosja musiała odrodzić budowę tych okrętów w ramach swoich nowych granic,po modernizacji stoczni w 2019 roku Rosja będzie miała wszystko, czego potrzeba do produkcji ciężkich okrętów, w tym także lotniskowców . Jak i podobnych co MISTRALE statków ) .to tylko przykład jak mam na myśli odbudowanie lub postawienie nowych zakładów to trwa : i lata i pieniędzy ? W każdych komentarzach nie jest brana pod uwagę - utrata całych gałęzi przemysłu poprzez właśnie ich utratę ? Co się tyczy tak jak podkreśliłeś same budowanie AUTOSTRAT - to dziesiątki tysięcy kilometrów ? Budowa 4 elektrowni atomowych , nowego kosmodromu , dziesiątki nowych mostów budowa nowych całych osiedli mieszkalnych - na obrzeżach miast . KTOŚ - kto nie jest zaślepiony , tylko bez uprzedzeń spojrzy na rządzenie PUTINA i ROSJAN - dojrzy ich rozwój , również w uzbrojeniu , a to nawet na tym forum jest podnoszone ( BUK, MIG , statki , rakiety różnego typu , czołgi , wozy bojowe,) teraz dochodzi jeszcze prace nad samodzielnym bezzałogowym modułem . Automatyczne systemy bojowe są w stanie same wykryć cel, obliczyć trajektorię i dobrać optymalny rozmiar w celu rażenia. System ten jest jednakowo skuteczny w dowolnym czasie i w dowolnych warunkach atmosferycznych. Udział człowieka w procesie jest minimalny ? ROSJA mimo zapowiedzi że to zacofany KRAJ - trzeba spojrzeć z innej strony : wykorzystują elektronikę z całego świata - rozwijając swoje rozwiązania w dziedzinie oprogramowania , czy rozwiązań podejrzanych u innych i z tego korzystają całymi garściami . POWOLI ale cały czas modernizują wszystko po kolei - i to jest zagrożeniem dla takiego KRAJU BIEDNEGO JAK POLSKA ? Na pewno nie jest mnie to na ręke że tak szybko się pozbierali po upadku jakiego doznali ? ALE CUŻ - trzeba oddać im chociaż rację że potrafili się szybko pozbierać i wykorzystać że nośniki energii ( gaz i ropa ) były drogie . Dziś na pewno muszą przyjąć korektę na wydatki , ale kto na świecie nie musi dokonać korekty ?

bolo
środa, 22 marca 2017, 15:31

maciazek nie pisz juz niczego wiecej rusofobski dupku.

pinokio
piątek, 17 lutego 2017, 17:24

2016 r grudzien rezerwy 377 mld,2017 luty 393 mld tak rosna rezerwy rosji.autorzy wypad z klamstwami i wojna.

gosc
środa, 5 kwietnia 2017, 17:51

specjalista i fachowiec 2017r 399 mld rezerw ,chlopie zapadnij sie pod ziemie .

WARSZAWA
wtorek, 2 sierpnia 2016, 15:19

MARIINE LEPEN ==JEST WIELKIM PREZYDENTEM FRANCUSKIEGO NARODU I NIC TEMU NIE PRZECZY!!!!!!

POLACY
wtorek, 2 sierpnia 2016, 15:18

MARINE LEPEN ==JEST WIELKIM P[REZYDENTEM FRANCUSKIEGO NARODU I NIC TEMU NIE PRZECZY!!!!!!!!!!!

wstyd i żenada
czwartek, 14 stycznia 2016, 16:05

Nie wstyd Defence24 takie bajania pisać? Co roku takie coś o rosyjskich rezerwach wypisujecie i nigdy Wam się to nie sprawdziło. A ten "Ośrodek Studiów Wschodnich" to jakaś ŻENADA - jeszcze nigdy żadna prognoza na temat Rosji czy Ukrainy czy Gruzji im się nie sprawdziła. To trzeba w pierony rozpędzić, ku pożytkowi podatników, bo to co wygadują i piszą jest tak kiepskie, że osobiście wstydziłbym się pod tym podpisać. Jak sprawdzą się te brednie, że do 2017 skończą się rosyjskie rezerwy lub Rosja niesprowokowana np. akcesją Ukrainy lub Gruzji do NATO wywoła wojnę, to obiecuję tu publiczne kajania się, przeprosiny i półroczną pracę jako woluntariusz we wskazanej organizacji charytatywnej. Będę jednak oczekiwał, że "eksperci" z Ośrodka Studiów Wschodnich oddadzą pieniądze podatnikom ze nietrafione "prognozy". Dla mnie to nie instytut badawczy czy analityczny tylko koryciarnia i pasożytowanie na podatnikach.

gość
czwartek, 14 stycznia 2016, 16:05

na świecie szczególnie w Rosji jest tyle miejsca ale oni wybierają ludobójstwo bo twierdzą że jest przeludnienie. wojna nie rozwiązuje problemów, ona je tworzy.

anonim
poniedziałek, 18 stycznia 2016, 20:34

bzdury

sad 15.01.2016
piątek, 15 stycznia 2016, 08:36

Żenada, tego "znafcy", jak i żenada wypowiedzi, świadczy tylko o jednym, o nie znajomości tego, o czym się pisze. Wstyd, za taką ciemnotę.

były_kanonier
piątek, 15 stycznia 2016, 08:21

Wczoraj w onet.pl inny "analityk" wypowiedział się, że w rym samym czasie Rosji skończą się pieniądze na jakiekolwiek wojny. "Kolos na glinianych nogach" to ocena Denisa Diderota dot. Rosji z ok. 1775 roku. Potem powtarzał je, jak dobrze pamiętam, Marszałek Piłsudski. Od tamtego czasu Rosja była parę razy pobita, ale nigdy podbita.

Kazoo
czwartek, 14 stycznia 2016, 15:19

Za przeproszeniem g.... wiecie o Rosji. Koncert pobożnych życzeń powtarzanych od lat. Ci wielcy "eksperci" mogą Putinowi buty czyścić, ale chyba nawet do tego się nie nadają! Tzw OSW to banda szkodników i darmozjadów -usraelska agentura!

Plum
czwartek, 14 stycznia 2016, 15:14

Siostra ze szwagrem 2 lata temu na plaży w hurghadzie Spotykają podpitych Rosjan mijają sie i za chwile tekst w ich stronę ...." Polsza budziet w Rosiji"

cwwd
piątek, 15 stycznia 2016, 20:31

Jeszce jeden artykuł z cyklu "bełkot zaprogramowanego idioty"

nick
piątek, 15 stycznia 2016, 02:20

rosjanie to debile i trolle internetowe na garnuszku kremla którym rządzi car putin .Za marynarkę wojenną rosji DO DNA !!!!

gosc
środa, 20 kwietnia 2016, 16:31

typowy debilny rusofobski artykul.

Reklama
Reklama
Tweets Energetyka24
 
Reklama
Reklama