Reakcje rosyjskiej branży energetycznej na dostawy amerykańskiego LNG do Polski [KOMENTARZ]

22 listopada 2017, 17:32
Fot. Gazprom.ru

Podpisanie pierwszego pięcioletniego kontraktu na import amerykańskiego LNG do Polski został dostrzeżony przez rosyjskie media i przedstawicieli rosyjskiej branży energetycznej. Zainteresowanie i reakcje strony rosyjskiej świadczą o zaniepokojeniu naszych wschodnich sąsiadów kolejnymi krokami polskiego rządu w stronę zmniejszania dominującej roli Gazpromu w regionie. 

"Amerykańskie jarzmo gazowe"

Informacje na temat podpisanego kontraktu publikują nie tylko branżowe serwisy poświęcone problematyce energetycznej, ale także media głównego nurtu, tj. Agencja Tass, Kommiersant, Rossijskaja Gazieta czy Komsomolskaja Prawda. W komunikatach wskazuje się, że dostawy stanowią realizację planu wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego polskiego państwa zagrożonego dominującą pozycją rosyjskiego dostawcy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. W tym kontekście przypominane są słowa szefa polskiego MSZ, Witolda Waszczykowskiego, który zapowiedział całkowitą rezygnację polskiego rządu z importu błękitnego paliwa z Rosji wraz z wygaśnięciem kontraktu z Gazpromem w 2022 r.

Zobacz także: Gaz za Patrioty? PGNiG z pierwszą umową średnioterminową na amerykańskie LNG [KOMENTARZ]

Realizowanie planu dywersyfikacji dostaw energii do Polski powoduje, że niektórzy rosyjscy dziennikarze nie mogą utrzymać emocji na wodzy. Branżowy serwis neftegaz.ru opublikował pod niedwuznacznym tytułem „Jarzmo na pięć lat” komentarz dowodząc, że cena surowca z USA w ramach podpisanego na pięć lat kontraktu będzie znacząco wyższa od ceny gazu ziemnego przesyłanego rurociągami ze Wschodu. „Cóż, polskiej firmie wypada pogratulować z powodu podpisania długoterminowego kontraktu, o cenie którego z jakiegoś powodu się nie wspomina” – nie bez złośliwości napisano w publikacji wprowadzając (celowo?) czytelnika w błąd określając umowę mianem „długoterminowej” (w rzeczywistości średnioterminowej). Redakcja portalu żali się, że polska spółka nie udzieliła informacji nt. wartości cenowej dostaw zapominając, że tę praktykę zastosowano także m.in. w przypadku kontraktu jamalskiego podpisanego przez PGNiG i Gazprom.

Żal ten jest wyłącznie figurą stylistyczną, bo choć ceny wszystkich zagranicznych kontraktów na dostawę gazu do Polski są objęte tajemnicą handlową, to dla serwisu neftegaz.ru nie jest problemem oszacowanie ich wysokości. Zgodnie z wyliczeniami redakcji (według znanej jedynie autorom metodą) cena za gaz z Rosji jest znacząco tańsza od wszystkich dostarczanych do Polski pozostałych źródeł – LNG z USA jest droższy o co najmniej 53 dolary za 1000 m3, zaś z Kataru o co najmniej 106 dolarów za 1000m3. Autorzy nie precyzują przy tym o który kontrakt z Katarczykami chodzi, ani czy w kontekście amerykańskich dostaw chodzi o dostawy spotowe czy też o omawiany kontrakt. W przypadku tego ostatniego nie odnotowano, że umowa będzie realizowana w oparciu o regułę Delivery Ex Ship, co zasadniczo zmienia finalną cenę kontraktu.

Zobacz także: Ekspert rynku LNG: Kontrakt z USA realnie dywersyfikuje dostawy gazu do Polski [ROZMOWA]

"Rosyjski gaz bezkonkurencyjny"

Kontrakt PGNiG i Centrica wywołał także reakcję podmiotu najbardziej zainteresowanego rynkiem gazu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej – koncernu Gazprom. Wiceprezes rosyjskiej firmy Aleksander Miedwiediew w specjalnym komentarzu udzielonemu serwisowi wydawanemu przez koncern stwierdził, że dostawy LNG z Ameryki stanowią stratę dla europejskich kupców w porównaniu z cenami proponowanymi przez rosyjskiego monopolistę. Według przedstawiciela rosyjskiej firmy cena amerykańskiego surowca ma być o 1/3 wyższa od rosyjskiej. Jego zdaniem z tego powodu dla amerykańskich eksporterów znacznie bardziej opłacalne są rynki w Azji i Ameryki Południowej, gdzie prognozowane są znacznie wyższe ceny za skroplony gaz aniżeli w Europie. Miedwiediew przypomniał przy tym, że Rosja podpisała z Chinami kontrakt na przesył 38 mld m3 gazu w ciągu 30 lat, co w jego opinii sprawia, że amerykańskie LNG nie jest konkurencją również dla tego odbiorcy.

Zobacz także: Siedem tysięcy mil arktycznej żeglugi. Rosjanie rozpoczęli gazową kolonizację Azji [KOMENTARZ]

Komentarze rosyjskiej prasy oraz przedstawicieli branży energetycznej świadczą o dużym zainteresowaniu polskimi staraniami dywersyfikacji źródeł gazu. Próby przedstawienia amerykańskich dostaw w jak najgorszym świetle dla ich odbiorców stanowią element walki o rynek gazowy w Europie. Rosjanie zdają sobie bowiem sprawę, że w przeciągu najbliższych lat eksport amerykańskiego skroplonego gazu do Europy będzie znacząco rosnąć. Bezpośrednią tego przyczyną będzie rozwój technologii regazyfikacji i skraplania powodujący obniżanie kosztów produkcji LNG, a także rosnącą konkurencja wśród dostawców tego paliwa skutkującą obniżaniem jego ceny. Te zjawiska odbiją się na sytuacji rynkowej Gazpromu w Europie, co zaś będzie miało negatywny wpływ na budżet Federacji Rosyjskiej. Z tego też powodu w najbliższym czasie spodziewać się należy eskalacji dezinformacji w kontekście dostaw LNG na rynek europejski poprzez kontrolowane przez Kreml środki przekazu.

Zobacz także: „Amerykanie transportują rosyjski gaz do Europy” - dezinformacja w oparciu o „Paradise Papers” [KOMENTARZ] 

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 22
LNG second (d. Nabucco first)
czwartek, 23 listopada 2017, 17:24

Chyba musiało zaboleć, bo aktywność rusofili dawno nie oglądana w polskim necie. W sumie to ta rosyjska propaganda nastawiona jest na bardzo prostego odbiorcę. Czytelnicy cokolwiek zainteresowani tematem lub choćby przeciętnie inteligentni dość dobrze orientują się w realiach i wiedzą, że te amerykańskie dostawy to część procesu stopniowego odchodzenia od gazu rosyjskiego na rzecz innych kierunków dostaw. W zasadzie to jedyne czym można się dzisiaj ekscytować to kolejne etapy budowy BP, oraz ewentualnie drugi terminal LNG. Cała reszta jest w zasadzie przesądzona.

jang
czwartek, 23 listopada 2017, 12:06

wysyp ekspertów dla których nie ma tajemnic żaden kontrakt gazowy zawierany w różnych okresach czasu z różnymi stronami.I swobodnie je porównują ,oceniają ,wnioskują Poziom niektórych komentarzy kwalifikuje je nawet do Interii lub Onet .... Przysłowie mówi"Świat jest prosty W oczach kretynów"......Wyrazy współczucia dla Autora opracowania

leops
niedziela, 3 grudnia 2017, 01:47

Na Yutube dostępne jest nagranie rosyjskiego analityka ekonomicznego Michaiła Krutichina (publikacja 14.08.2017 r. - Михаил Крутихин Михаил раскрывает секретную информацию о Сила Сибири …..). Stwierdza - coś nie zgadza się z arytmetyką. Gazu jest dużo i nie ma jak go sprzedać. Miller stwierdził, że Gazprom w zeszłym roku sprzedał 444 mld m3 gazu (na rynek wewnętrzny i na eksport), a wydobyć mógł jeszcze 173 mld m3, czyli więcej niż eksportuje do Europy. Czyli nie było chętnych na ten gaz (tj. na 173 mld m3). Putin powiedział – w ciągu kilku najbliższych lat do Azji sprzedawać będziemy tyle samo gazu co do Europy. Do Chin będziemy sprzedawać 68 mld m3/rok gazu. „Siła Syberii” dostarczy wg umowy 38 mld m3 (ale rura może dostarczyć 62 mld m3 gazu), z rurociągu Sachalin – Chabarowsk – Władywostok - Chiny można przesłać jeszcze 30 mld m3 gazu, i jeszcze można z Ałtaju poprowadzić „Siłę Syberii 2”, która może przesłać nawet 100 mld m3 gazu. I tym projektom sprzeciwiała się grupa menadżerów Gazpromu odpowiedzialnych za strategiczny rozwój, którym przewodził Walerij Russakovyj. Grupę tą wyrzucono z Gazpromu i teraz pracuje ona w ramach Rosnieftu. Wg tej grupy – wschodnie plany Gazpromu są nie rentowne! Krutichin posiada analizy ekonomiczne „Siły Syberii” wykonane przez tą grupę – 26 wariantów inwestycji. Każdy wariant przeliczony na trzy ceny gazu – dla ceny ropy 60$/baryłkę; 75$/baryłkę i 90$/baryłkę. Podsumowanie dla wszystkich 26 wariantów w dyskontowanych cenach – do 2040 r. inwestycja się nie opłaca (nie zwraca!). W założeniach do analizy przyjęto - koszt wydobycia gazu przez Gazprom na Syberii od 3600 do 6100 rubli/1000 m3. Dodatkowo - Gazprom kupi tanio gaz od innych kompanii/firm (Rosnieft, Surgutnieftgaz i inni) za 2400 rubli/1000 m3. Po zmieszaniu będzie cena 3300 rubli/1000 m3 gazu, a Chińczycy kupią za 300$/1000 m3 - to da zysk dla Gazpromu (dane od 8:16 minuty nagrania). Generalnie – Krutichin śmiał się analizując efektywność ekonomiczną eksportu gazu do państw azjatyckich. I wszystko....

Batory pod Pskowem
środa, 22 listopada 2017, 23:04

Nic tak nie cieszy jak skowyt naszych przyjaciół ze wschodu. Boli ma boleć ,a to dopiero początek. Wkrótce pora na ropę. Powoli wschodnia europa odwróci się od weglowodorów ze wschodu.

POlak
czwartek, 23 listopada 2017, 08:48

Niech sie ruscy nie zesraja z tym swoim gazem

As
czwartek, 23 listopada 2017, 07:26

Oczywiste jest, że jeśli TVP nie informuje o cenie wyborców to znaczy że nie jest ona konkurencyjna w stosunku do Rosyjskiego surowca.

Reklama
Reklama
Tweets Energetyka24
 
Reklama
Reklama