Prezydent Czech: Ropa i gaz w zamian za legalizację aneksji Krymu

11 października 2017, 15:00
Fot. zemanmilos.cz

Próba zwrotu Krymu Ukrainie doprowadziłaby do wojny w Europie, ale Kijów może domagać się kompensacji za aneksję Półwyspu w postaci dostaw surowców z Rosji – oświadczył prezydent Czech Miloš Zeman występując podczas posiedzenia Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

"Jeśli między Rosją i Ukrainą byłby dialog, to myślę, że – a jest to wyłącznie moja opinia – można byłoby uzyskać od Rosji pewnej kompensacji za Krym w finansowej lub innej formie, na przykład dostaw ropy i gazu” – przytacza słowa czeskiego prezydenta serwis Ukrainska Pravda, który w ten sposób odpowiedział na pytanie jednego z ukraińskich posłów podczas wczorajszego wystąpienia w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy.

Zobacz także: Ile może Trójmorze, czyli realizm w czasach euforii [ANALIZA]

Prezydent Zeman mimo, iż przyznał, że aneksja Krymu przez Rosję odbyła się niezgodnie z prawem, to stwierdzł, że nie ma sensu przywracać poprzedniego statusu Półwyspu. "Krym został bez wątpienia zaanektowany. I to jest fakt" - oświadczył Zeman. Swoją opinię uzasadnił przytaczając słowa byłego niemieckiego prezydenta Joachima Gaucka: "Jeśli chcemy odebrać Krym i zwrócić Ukrainie, to będzie to oznaczać europejską wojnę". Milos Zeman zwrócił się następnie z retorycznym pytaniem do obecnych na sali: „Chcecie tego?”

Zobacz także: Jesienne wybory w Czechach kluczowe dla Orlenu. „Nieprzychylny oligarcha premierem”? [KOMENTARZ]

Do propozycji czeskiego prezydenta odniósł się zastępca komisji spraw zagranicznych Rady Federacji Rosyjskiej, Andriej Klimow, który stwierdził, że o żadnej formie rekompensaty dla Ukrainy mowy być nie może: „Krym to część Rosji. Stało się tak za sprawą woli narodu wyrażonej w referendum przeprowadzonego zgodnie z zasadami prawa międzynarodowego”. Jednocześnie Klimow poradził władzom w Kijowie w jaki sposób poradzić sobie z utratą części terytorium: „Trzeba pogodzić się z obiektywną rzeczywistością. Tylko za sprawą korzystnej dla obu stron współpracy w przyszłości Ukraina może liczyć na jakieś bonusy, od niczego innego”.

Zobacz także: Prezydent Czech: trzeba więcej atomu, OZE nie są przyszłością energetyki

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Obywatel
środa, 11 października 2017, 19:09

I to "rozsądny" Czech takie rzeczy opowiada? Tego jeszcze nie grali, żeby zająć połać kraju militarnie, a potem za to zapłacić.

A.
środa, 11 października 2017, 17:51

To naprawdę cenna lekcja dla: - wszystkich posiadaczy (też byłych lub przyszłych posiadaczy) broni jądrowej lub innych rodzajów broni masowego rażenia - NIGDY z niej nie rezygnujcie, CIĄGLE dążcie do jej zdobycia i pomnożenia arsenałów; nie słowa, traktaty, memoranda, lecz BRUTALNA SIŁA zapewni Wam realne bezpieczeństwo - wszystkich państw graniczących z Federacją Rosyjską; w razie sytuacji konfliktowej, Wasi sąsiedzi w Europie sprzedadzą Was za garść srebrników - włodarzy Federacji Rosyjskiej – zbrojne abordaże na inne terytoria, o ile wykonane bez dużego rozlewu krwi i atrakcyjnie opakowane (referenda, wola rdzennej ludności itp.), nie spotkają się ze znaczącym odzewem światowej opinii publicznej; ktoś tam pokrzyczy, ponarzeka i już za parę lat (!) sąsiedzi będą sankcjonować status quo, dodatkowo strasząc wojną tych, którzy nawet tylko myślą o bezprawiu zastosowanym przez władze FR w kwestii Anschluss’u Krymu Dodatkowo, Pan Zeman całkowicie trawestuje i odwraca kolejność przyjętą w etykiecie biznesu (i ogólnie w zasadach życiowych): najpierw zagroź, dokonaj inwazji, potem, gdy oprawca łaskawie zaproponuje: „pogodzenie się z obiektywną rzeczywistością” i jakieś bonusy, w przypadku gdy ofiara będzie grzeczna (czyli, nie wiem, będzie witać kwiatami eksportowaną z Rosji rewoltę w Donbasie?), możesz ewentualnie domagać się kompensacji za agresję i zabór terytorium. SKUNDLENIE to najdelikatniejsze określenie tego toku myślenia.

df
środa, 11 października 2017, 17:49

haha ale ruski odpowiedział. No zabraliśmy wam i nic nam nie zrobicie. Przestancie jeczec. Bedziecie grzeczni to wam rzucimy kosc. Typowy monolog wielkorusa do chachła

tak tylko...
środa, 11 października 2017, 17:19

Proponuję czeskiemu prezydentowi oddać Rosjanom Pragę, rekompensatą dla Czech mogą być dostawy rosyjskiego gazu i ropy...

Captcha
środa, 11 października 2017, 23:49

To jest właśnie knedliczkowy realizm. I za to Polacy gardzą Czechami. Dla nich ciepła woda jest najważniejsza.

Wojciech
środa, 11 października 2017, 23:46

Zeman to ....piiiiiiip....piiiiiip.....piiiiiip

kpr.rez.
czwartek, 12 października 2017, 13:12

Niemcy powinni anektować Sudety bo to były rdzenne tereny niemieckie i w ramch rekompensaty zapłacić dostawami rosyjskiego gazu po niższej cenie. W tej sytuacji mamy prawo zająć całe Zaolzie i inne sporne tereny. Zapłacimy węglem.

Reklama
Reklama
Tweets Energetyka24
 
Reklama
Reklama