Reklama

Wiadomości

Złoże eksploatowane przez Orlen zasilane czystą energią. To 160 tys. ton CO2 mniej emisji

Fot. PKN Orlen
Fot. PKN Orlen

Złoże Sleipner w Norwegii zostało zelektryfikowane i podłączono je do źródeł czystej energii elektrycznej wytwarzanej na lądzie. To kolejna instalacja wydobywcza Grupy Orlen, która korzysta z tego rozwiązania. Instalacja Sleipner obsługuje wydobycie z kilku złóż położonych w centralnej części Morza Północnego.

PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen posiada ok. 25 proc. udziałów w Sleipner, co zapewnia dostęp do ponad 26 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, jakie pozostały do wydobycia z tych złóż. Tylko w tym roku koncern wyprodukuje z nich 3,4 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej.

Grupa Orlen zdecydowała o elektryfikacji instalacji na złożu, dzięki czemu wyłączone zostaną dwie turbiny gazowe, które zapewniały jej zasilanie. Instalacja została podłączona podmorskim kablem energetycznym o długości 28 km, doprowadzonym do platformy Gina Krog (także eksploatowanej przez PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen), już zasilanej energią z lądu od jesieni 2023 r.

Reklama

Energia elektryczna dostarczana kablem pochodzi niemal w 100 proc. z zeroemisyjnych odnawialnych źródeł energii. Pozwoli to na redukcję emisji CO2 towarzyszących wydobyciu ropy i gazu. W przypadku złoża Sleipner to około 160 tys. ton CO2 rocznie.

Oprócz Sleipner i Gina Krog, PGNiG Upstream Norway posiada udziały w dwóch innych złożach, które zostały podłączone do norweskiej sieci elektroenergetycznej – Ormen Lange i Duva. Łączna produkcja ze wszystkich zelektryfikowanych złóż należących do Grupy ORLEN może w tym roku przekroczyć 3 mld m sześc. gazu. Oznacza to, że ok. 66 proc. wydobycia gazu przez PGNiG Upstream Norway prowadzone będzie za pomocą instalacji zasilanych praktycznie zeroemisyjną energią elektryczną.

Spółka jest także w trakcie zagospodarowania złoża Fenris i obszaru wydobywczego Yggdrasil, które będą zasilane energią z lądu od początku funkcjonowania. Oprócz Grupy ORLEN udziałowcami Sleipner są Equinor Energy (operator) i Vår Energi.

Orlen / materiał sponsorowany

Reklama

Komentarze

    Reklama