Reklama

Elektroenergetyka

Orlen: pozwolenie na użytkowanie bloku energetycznego w Płocku w I kw. 2018 r.

Fot. Energetyka24
Fot. Energetyka24

PKN Orlen planuje w pierwszym kwartale 2018 r. pozyskanie pozwolenia na użytkowanie kogeneracyjnego bloku gazowo-parowego wybudowanego na terenie zakładu produkcyjnego spółki w Płocku. W ostatnim czasie blok pierwszy raz dostarczył parę technologiczną do zakładu.

Obecnie przeprowadzany jest szereg czynności eksploatacyjnych nowego bloku energetycznego niezbędnych do pozyskania pozwolenia na jego użytkowanie - poinformował w czwartek płocki koncern.

"Po udanej synchronizacji bloku z Krajowym Systemem Energetycznym we wrześniu 2017 r. oraz po osiągnięciu mocy maksymalnej ok. 600 MWe w listopadzie 2017 r., blok w grudniu 2017 r. po raz pierwszy dostarczył parę technologiczną do zakładu" - podał PKN Orlen, którego kompleks rafineryjno-petrochemiczny w Płocku jest największym tego typu w Polsce.

Blog gazowo-parowy na terenie zakładu głównego płockiego koncernu o mocy elektrycznej ok. 600 MWe, a cieplnej 520 MWt to obecnie największa tego rodzaju krajowa elektrociepłownia. Wcześniej spółka informowała o planowanym uruchomieniu bloku na przełomie 2017 i 2018 r.

PKN Orlen rozpoczął budowę bloku w Płocku w 2015 r. Wykonawcą inwestycji, której budżet to 1,65 mld zł, jest Siemens. Blok energetyczny będzie wytwarzał w jednym procesie technologicznym ciepło w skojarzeniu z energią elektryczną, czyli w kogeneracji, która - jak podkreśla spółka - uważana jest za najnowocześniejszą technologię opartą o gaz ziemny, surowiec przyjazny dla środowiska.

PKN Orlen informował wcześniej, iż nowy blok w Płocku będzie zużywał ok. 0,8 mld metrów sześc. gazu rocznie, co stanowi 0,4 proc. całkowitego zużycia tego surowca w kraju. Spółka zaznaczyła, iż wprowadzenie do eksploatacji jej nowej elektrociepłowni "sprawi, iż grupa Orlen stanie się największym konsumentem gazu w Polsce na poziomie 2,5 mld metrów sześć." 

Jednocześnie PKN Orlen zapewniał, że dzięki zawartemu kontraktowi z PGNiG grupa kapitałowa płockiego koncernu posiada w pełni zabezpieczone potrzeby w zakresie dostaw gazu do 2021 r. 

W czerwcu PKN Orlen rozpoczął eksploatację elektrociepłowni gazowo-parowej o mocy 463 MWe wybudowanej we Włocławku. Blok ten wytwarza w kogeneracji energię elektryczną i ciepło m.in. na potrzeby włocławskiej spółki Anwil z grupy płockiego koncernu. Nadwyżka prądu trafia do sieci.

Budowę włocławskiej elektrociepłowni PKN Orlen realizowało konsorcjum General Electric i SNC-Lavalin Polska. Łączne nakłady wyniosły ok. 1,4 mld zł. Inwestycja rozpoczęła się w kwietniu 2013 r., a rozruch bloku ruszył w grudniu 2015 r. W lipcu 2016 r. płocki koncern informował, iż zawarł z konsorcjum General Electric i SNC-Lavalin Polska aneks do umowy na budowę bloku, definiujący "dalsze działania związane z usterkami zdiagnozowanymi podczas rozruchu".

Po uruchomieniu elektrociepłowni w Płocku, dysponując mocami działającego już bloku we Włocławku, PKN Orlen będzie mógł wyprodukować rocznie ok. 7 TWh energii elektrycznej, co stanowi ok. 4,5 proc. produkcji krajowej.

pam/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama