Niepokojąca zbieżność interesów – naftowe mocarstwa potrzebują wojny

22 stycznia 2016, 13:00

Ceny ropy wciąż spadają. Kluczowe projekty wydobywcze są wstrzymywane, a branżę naftową niebawem czeka spektakularna fala bankructw. Powrót do równowagi na światowych rynkach zajmie wiele lat. To zbyt długo dla pogrążonych w kryzysie gospodarek Rosji czy Arabii Saudyjskiej. Kłopoty przeżywają także Stany Zjednoczone i Iran. Pomiędzy mocarstwami rodzi się niepokojąca zbieżność interesów – potrzebują wojny i odbicia cen. 

Równowaga na rynkach naftowych dopiero za kilka lat

 

Sytuacja na rynkach jest coraz poważniejsza. Baryłka ropy naftowej Brent pikuje i analitycy coraz śmielej mówią o tym, że może sięgnąć poziomu 20 $, a być może nawet niższego. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka: globalna nadpodaż surowca, olbrzymie zapasy, spadające tempo gospodarcze w Chinach (to czołowy importer „czarnego złota”) oraz zniesienie reżimu sankcyjnego na Iran w zakresie obejmującym eksport węglowodorów.

 

Efektem tych wszystkich czynników będzie wielomiesięczne „szorowanie po dnie” notowań ropy. Nawet jeżeli w 2017 r. nadmiar surowca zostanie wchłonięty przez rynki to o cenach baryłki oscylujących wokół 100 $ -jak to miało miejsce nie tak dawno temu- możemy zapomnieć. Wiele firm z branży węglowodorowej czeka bankructwo, olbrzymia liczba kluczowych projektów jest wstrzymywana – potrzebne będzie kilka lat by branża wróciła do równowagi. Pytanie czy czołowi eksporterzy mają tyle czasu?

 

Rosja pod ścianą

 

Rosja, której budżet oparto o prognozę średniej ceny 50 $ za baryłkę ropy, systematycznie przejada swoje rezerwy finansowe. Przed spadkami cen „czarnego złota” w 2013 r. miała ich około 500 mld $, w grudniu 2015 r. było to już tylko około 350 mld $. Sytuację komplikują zachodnie sankcje. Przejadanie rezerw, drastyczne cięcia budżetowe, ucieczka w inflację – na dłuższą metę to działania nie do utrzymania. Poza tym gdy sytuacja na rynkach naftowych ustabilizuje się doprowadzenie do porządku rosyjskiej gospodarki zajmie jeszcze wiele lat. Według ministra rozwoju gospodarczego FR, Aleksieja Uljuklajewa,  proces ten może zakończyć się dopiero w 2020 r., a być może później. To fatalna perspektywa dla Kremla, który przyparty do muru może podjąć decyzję o sięgnięcie po nadzwyczajne środki.

Saudyjska walka o rynki wymknęła się spod kontroli

 

Także Arabia Saudyjska, która zainicjowała walkę o światowe rynki, może nie wytrzymać tak długiego okresu stabilizowania się cen ropy. Międzynarodowy Fundusz Walutowy stwierdził w październiku 2015 r., że przy obecnych ogromnych wydatkach tego kraju rezerwy finansowe królestwa wyczerpią się za 5 lat. Ówczesny deficyt szacowano na 100 mld $ tj. 1/5 saudyjskiego PKB. Podkreślano również, że dopiero cena około 100 $ zapewnia równowagę budżetową Rijadu.

 

Od tamtych prognoz momentu wiele się jednak zmieniło. Ceny wciąż pikowały i dziś są najniższe od 12 lat. Niedawno padła bariera 30 $ za baryłkę, a nową „czerwoną linię” wyznacza się na poziomie 20 $. Tymczasem sytuacja wewnętrzna królestwa jest krucha i o żadnych reformach nie ma raczej mowy (mieszkańcy nie płacą np. podatku dochodowego, rozbudowany system dotacji państwowych). Rijad finansuje także dziesiątkami mld $ wojny w Syrii i Jemenie. Pytanie czy w takiej konfiguracji utrzymanie status quo na Półwyspie Arabskim jest możliwe? Wydaje się, że nie jeśli stabilizacja na rynkach ropy potrwa kilka lat.

 

Iran potrzebuje gotówki

 

Paradoksalnie z niskich cen ropy nie jest także zadowolony Iran. Dzięki zniesieniu zachodnich sankcji w obszarze eksportu węglowodorów Teheran będzie mógł wypchnąć na rynki swoje zapasy „czarnego złota”. Docelowo potrzebuje on jednak olbrzymich środków, które muszą zostać ulokowane w zaniedbanym sektorze naftowym by trwale zwiększyć eksport. Poza tym pieniędzy potrzeba niemal we wszystkich innych segmentach gospodarki. Latami odcięty o nowinek technicznych Iran musi szybko nadrabiać zaległości. Niskie ceny ropy nie sprzyjają tymczasem gromadzeniu dużego kapitału.

 

Amerykańska rewolucja łupkowa potrzebuje kroplówki

 

Również Stany Zjednoczone przeżywają trudności związane z niskimi cenami ropy. Drastycznie spada wydobycie ropy łupkowej w Dakocie Północnej czy Teksasie. Ze względu na dużo bardziej skomplikowany proces wydobywczy (konieczność wykonywania odwiertów poziomych, zabiegu szczelinowania hydraulicznego, usuwania płuczki) poziomem rentowności takich projektów jest cena około 50-60 $ za baryłkę ropy. Długotrwały proces wracania do równowagi na światowych rynkach naftowych jest więc kłopotliwy dla Amerykanów. Tym bardziej, że znieśli oni obowiązujący od lat 70. zakaz eksportu ropy naftowej i zamierzają zawojować zagraniczne rynki.

 

Niepokojąca zbieżność interesów – naftowe mocarstwa potrzebują wojny

 

Jak wykazałem powyżej każde z wymienionych mocarstw może być zainteresowane wybuchem konfliktu, który podniósłby szybko ceny ropy do rozsądnego z ich perspektywy poziomu. Czy możliwe byłoby wykorzystanie do tego celu narastającej konfrontacji irańsko-saudyjskiej? W moim przekonaniu to prawdopodobne ponieważ ściśle wiąże się on z naftowymi interesami obu krajów, Zatoką Perską i Cieśniną Ormuz, a także posiada aspekt religijny. Chodzi tu oczywiście o tradycyjny konflikt szyicko – sunnicki, który na Bliskim Wschodzie toczy się od lat na wielu płaszczyznach – czy to wewnętrznej (egzekucja szejka Al-Nimra, który był członkiem 10-15% populacji szyitów w Arabii Saudyjskiej), czy zewnętrznej, która przybiera formę walki o strefy wpływów (np. zaangażowanie Hezbollahu w wojnę w Syrii, wsparcie Iranu dla szyickich sił rządowych w Iraku w walce z Daesh, finansowanie wspomnianych dżihadystów przez Saudów, jemeńska interwencja Rijadu przeciw szyickim Huti etc.). Poza tym rywalizacja saudyjsko – irańska mocno angażuje Stany Zjednoczone i Rosję.

 

Pozostaje jedno „ale”. Teheran mimo, iż chciałby wyższych cen ropy, nie ma zamiaru torpedować procesu znoszenia sankcji zachodnich. Tyle tylko, że jest to punkt widzenia obozu reformatorów, a „twardogłowi” chętnie wróciliby do status quo, choćby ze względu na kontrolę nad wywiadem ekonomicznym i przemytem w realiach funkcjonujących obostrzeń.  

 

Zobacz także: Koniec irańskich sankcji. PGNiG i Orlen obierają kurs na Teheran [RAPORT]

Zobacz także: Rosja bez rezerw finansowych już w 2017 r. Możliwa wojna [wywiad]

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 14
?
sobota, 23 stycznia 2016, 16:14

na horyzoncie widze pokojowe loty ruskich w bombowcach. np blisko platform angoli z BP

ryzychuj
piątek, 22 stycznia 2016, 20:32

A my powinniśmy powiedzieć "nie nasz cyrk, nie nasze małpy". Ten pierdolnik nie będzie miał końca, bo i nie ma ku temu podstaw. Petrodolce muszą być w obiegu, choć ich wartość nominalna jest niższa od szmaty do podłogi.

user1
sobota, 23 stycznia 2016, 21:24

By cena ropy odbiła się od dna wystarczy jakikolwiek incydent w Saudyjskim terminalu , który 'napełnia" supertankowce . Wystarczy wysadzić w powietrze część instalacji np. w terminalu Ras Tanura ( największy saudyjski terminal) i cena ropy magicznie pójdzie w górę na skutek spekulacji i paniki na rynku . Podejrzewam ,że Saudyjczycy maja obecnie ciepło z tego powodu - bo zapewnienie bezpieczeństwa w takich miejscach to poważne wyzwanie . Wojna to będzie raczej w ostateczności jak nikomu nie uda się nic wysadzić w powietrze . Na tej samej zasadzie może się odbyć "wojna o ceny gazu" w Europie ,a jednym z ruskich lub niemieckich celów może być nasz terminal gazowy ( osobiście mam przed oczami przerażającą wizję wylatującego w powietrze gazowca przy terminalu gazowym jak w książce Kocioł - Laryego Bonda brrrrr ) - mam nadzieje ,że nasze władze odrobiły lekcje i są przygotowane na taką ewentualność .

alter
sobota, 23 stycznia 2016, 21:01

a czy nie wystarczy by duzi gracze ograniczyli wydobycie? tak jak bywało w przeszłości?

śmiech
piątek, 22 stycznia 2016, 17:01

I jeszcze jedno demaskowanie "ekspertów" jak P. Maciążek. Tu wykres rosyjskich rezerw dewizowych: http://pl.tradingeconomics.com/russia/foreign-exchange-reserves Jak widać trend w tych rezerwach jest WZROSTOWY bo Rosja ma nadwyżkę w handlu zagranicznym! Owszem, rosyjskie wpływy z eksportu zmalały, ale import zmalał jeszcze bardziej! To, że Rosjanie zamiast Volkswagenów będą kupować Łady Rosji nie złamie, tylko pomoże. Ciekawe czy cenzura puści ten post?

śmiech
piątek, 22 stycznia 2016, 16:41

A pan Maciążek znowu swoją propagandę. Rezerwy walutowe Rosji na 31 grudnia 2015 wynosiły trochę ponad 368 mld$ a nie 300 mld$ - są to dane powszechnie dostępne, warto sprawdzić. Ponadto ostatnimi laty Rosja nie gromadzi już USD i nie bardzo chce obcych walut, natomiast zwiększa rezerwy złota, które w tych kwotach nie są ujęte. Od 2018 Rosja nie będzie przyjmować płatności w USD za swój eksport. Żadne z "analiz" pana Maciążeka się nie sprawdziły odkąd tu pisuje. Wiem że cenzura (a raczej ego pana Maciążeka) tego nie puszczą.

ET
piątek, 22 stycznia 2016, 14:24

Zarówno Iranowi jak i Pakistanowi przydała by się większa kontrola rządu nad ich spec-służbami, ale specyfika tych państw jest tego rodzaju, że tej kontroli nie będzie, bowiem są to państwa demokratyczne, zatem oficerowie służb raczej nie będą słuchać uważnie co im maja do powiedzenia ich formalni szefowie, których może co kilka lat odwołać ze stanowiska tłum pastuchów. Prawdziwym problemem są trzy irańskie okręty podwodne klasy Kilo, których obecność na wodach Zatoki Perskiej może być łatwo wykorzystana przez inne państwo, dysponujące dużą liczbą takich okrętów, na przykład do zaminowania cieśniny Ormuz. Zwłaszcza że to państwo właśnie stoi pod ścianą z powodu cen ropy. Na miejscu rządu w Teheranie podjąłbym szybkie konsultacje z rządem USA, by takiemu scenariuszowi zapobiec. Problem w tym że za takie uzgodnienia z "Wielkim Szatanem" Rouhani może zapłacić stanowiskiem, albo i głową. Wszystko zatem zależy od tego, jak na sytuację swojego kraju spogląda Ajatollah Chamenei...

AM
sobota, 23 stycznia 2016, 02:16

Błędne założenia prowadzą do błędnych wniosków. Saudowie nie mogą zrobić nic więcej poza tym co już zrobili. Oni nie są w stanie poradzić sobie nawet z Jemenem a co dopiero z Iranem. Persowie to zupełnie inna kategoria wagowa. Jaką wojnę mogła by dzisiaj wywołać Rosja? Donbas pokazał wyraźnie ich ograniczenia. Zrzucanie bomb przy pomocy czterdziestoletnich bombowców na jakichś pastuchów na pograniczu syryjsko-tureckim to szczyt ich możliwości. Stany mają inne możliwości zarabiania pieniędzy nie muszą patrzeć na cenyropy. Żadnej poważnej wojny nie będzie, przynajmniej nie takiej w klasycznym jej znaczeniu bo wojna ekonomiczna trwa w najlepsze i już widać pierwsze jej ofiary.

Spawalnik
niedziela, 24 stycznia 2016, 12:49

Polecam artykuł nt. rosyjskiej gospodarki: http://spawalnictwo.wnp.pl/obecny-stan-i-kierunki-rozwoju-produkcji-i-rynku-techniki-spawalniczej-w-rosji,259926_1_0_0.html

tyuiy
sobota, 23 stycznia 2016, 00:22

Świat bez wojen jest nie realny każdy człowiek powinien to wiedzieć. Nawet sama Merkel na mównicy powiedziała "CHCESZ POKOJU TO WALCZ". Dopiero co niedawno druga sie zakończyła już grożą kolejną jakaś paranoja...

Reklama
Reklama
Tweets Energetyka24
 
Reklama
Reklama