„Negacjoniści klimatyczni” jak ruchy antyszczepionkowe. „Pojutrze” dzieje się na naszych oczach [KOMENTARZ]

9 stycznia 2018, 14:32
Fot. Pixebay

Śnieg na Saharze, mrozy stulecia w Stanach Zjednoczonych i upały stulecia w Australii – tak rozpoczął się 2018 rok. Wymowne symptomy zmian klimatycznych podobnie jak badania naukowe nie przekonują jednak „negacjonistów klimatycznych” do przyznania, że to człowiek odpowiada za globalne ocieplenie. Tymczasem zjawisko to stanowi olbrzymie wzywanie dla światowego i regionalnego bezpieczeństwa. 

Czas apokalipsy? 

Śnieg na Saharze to teoretycznie niezwykle rzadkie zjawisko. Teoretycznie, ponieważ niemal niespotykane na największej pustyni na świecie opady śnieżne miały miejsce kolejno w 2016 r., 2017 r. i na początku br. Ostatni, najświeższy przypadek zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ pokrywa śnieżna utrzymująca się w pobliżu algierskiego miasta Ain Sefra liczyła sobie aż 40 cm.

W momencie, gdy marokańskie dzieci lepiły pierwsze saharyjskie bałwany wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych zaatakowały najsilniejsze mrozy od 120 lat (czyli od momentu prowadzenia pomiarów). Władze miasta i stanu Nowy Jork ogłosiły wprowadzenie stanu wyjątkowego. Zdjęcia zamieszczane w relacjach dotyczących amerykańskiej „zimy stulecia” przypominały ujęcia z filmu „Pojutrze”. W jednej z nadmorskich miejscowości wysokie fale wdarły się np. na okoliczny parking. Woda sięgnęła drzwi samochodów i szybko zamarzła. Zjawisko sprawiało wrażenie apokaliptycznej katastrofy. 

Styczeń to jednak nie tylko śnieg na Saharze i najsilniejsze mrozy na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych ponad wieku. To także najwyższe od 80 lat temperatury w Australii. Australijskie służby meteorologiczne informują, że w okresie od grudnia 2016 r. do lutego 2017 r. odnotowano ponad dwieście rekordowych odczytów temperatury.

Skutki zmian klimatu 

Już te trzy styczniowe publikacje prasowe dotyczące informacji meteorologicznych powinny budzić niepokój i jasne skojarzenia z nasilającym się globalnym ociepleniem. Niestety wiedza większości społeczeństw na świecie, także w Polsce, na temat tego zjawiska jest nikła. Bardzo często informacja o śniegu w lecie budzi rozbawienie statystycznego Polaka, dla którego wydaje się ona sprzeczna z ideą globalnego ocieplenia. Jest natomiast zupełnie inaczej – nasilające się anomalie pogodowe są najlepszym dowodem na zmiany klimatu. Wynikają one m.in. z topnienia arktycznych lodowców i zmian w cyrkulacji powietrza, a także spowolnienia prądów powietrznych oddzielających strefy klimatyczne i ich rozciągnięcia w taki sposób, że gorące powietrze wdziera się na północ, a zimne na południe na niespotykaną dotąd skalę. Rośnie także poziom wód w oceanach oraz ich zakwaszenie w związku z absorbcją ciepła. Już dziś skutkuje to obumieraniem wielu gatunków roślin i zwierząt w morskich głębinach, a niebawem da o sobie znać w zalewanych miastach znajdujących się na wybrzeżach. To jednak zaledwie przedsmak wyzwań, przed którymi staniemy jako ludzkość. 

Kwestie zmian klimatu dotyczą także Polski. Warto mieć na uwadze, że kryzys migracyjny, który uderzył w Unię Europejską (a pośrednio w nasz kraj) będzie się wraz z kolejnymi latami nasilać. Susze, pustynnienie, problemy z wodą to rzeczywistość, która wzmocni niestabilność wielu obszarów, przede wszystkim biednych krajów południa. Warto w tym kontekście zadać sobie pytanie o to, czy wyobrażamy sobie, co by się stało, gdyby w jakiś kraj uderzyły równocześnie trzy huragany o mocy Katriny, która zdruzgotała Nowy Orlean? Bardzo prawdopodobnym scenariuszem byłoby okresowe załamanie się władzy państwowej na tych obszarach.

A przecież Stany Zjednoczone to jeden z najlepiej rozwiniętych krajów na świecie. W przypadku biedniejszych podmiotów międzynarodowych możemy mieć więc do czynienia z trwałym rozpadem struktur państwowych w wyniku zachodzących zmian klimatycznych. Nie zawsze musi chodzić o populacje „tonących” państw wyspiarskich na Pacyfiku. Często będą to podmioty dużo bliższe Polski, do której będą trafiać rzesze uchodźców. Warto w tym kontekście podkreślić, że w pewnym zakresie trzyletnia susza w regionie Syrii wpłynęła na Powstanie Państwa Islamskiego i dekompozycję tego kraju oraz w różnym zakresie Libanu i Iraku. W efekcie zagrożone wojną populacje z tych krajów ruszyły w wędrówkę na północ – do Europy. Klęski żywiołowe nasilające się przez zmiany klimatyczne mogą również sparaliżować eksport surowców energetycznych, a także doprowadzić do rozkwitu terroryzmu, co zagrozi szlakom handlowym. To także dotyczy Polski, która coraz aktywniej importuje ropę i gaz z Bliskiego Wschodu.

Winny – człowiek

Problem skutecznej walki z coraz gwałtowniej zachodzącymi zmianami klimatu jest negacja jej antropologicznego charakteru. Nie jest ona poparta wiedzą, ma raczej charakter typowych ruchów paranaukowych popularnych w naszych czasach np. antyszczepionkowców. Wśród „argumentów” mających zaprzeczyć wpływu człowieka na klimat można znaleźć m.in. tezy o tym, że w historii ziemi nie brakuje okresów, gdy CO2 w atmosferze było więcej niż obecnie oraz o naturalnym charakterze zmian klimatu, które występowały choćby kilkaset lat temu. Tyle tylko, że badania naukowe uderzają z całą stanowczością w te tezy.

Faktycznie w odległej przeszłości ziemi stężenie dwutlenku węgla było wyższe niż obecne. Spadało ono w ciągu milionów lat dzięki procesowi wietrzenia krzemianów. Proces ten został dobrze zbadany przez naukowców, a w jego wyniku nastąpił spadek CO2 w atmosferze. Bez wietrzenie krzemianów temperatura ziemi wzrastałaby i uniemożliwiała życie. Tyle tylko, że spalenie przez człowieka w ciągu krótkiego okresu czasu miliardów ton węgla czy ropy spowodowało gwałtowny wzrost CO2 w atmosferze, a ich naturalne usunięcie wymagałoby jak już wspomniano milionów lat. W efekcie koncentracja CO2 w atmosferze dzięki działalności człowieka szybko rośnie i dzisiaj jest najwyższa od 800 tysięcy lat [1] [2] [3].

Fakt ten znajduje odzwierciedlenie w rosnących średnich temperaturach rocznych na ziemi, w tym oceanów. Badania naukowe potwierdzają fakt globalnego ocieplenia, które jest długookresowym trendem niezależnym od okresowych wahań temperatury charakterystycznych dla klimatu [4] (z ich powodu "negacjoniści klimatyczni" zupełnie błędnie uważają, że zamarzanie Bałtyku w XVII w. i związana z tym okresem „mała epoka lodowcowa” w Europie Północnej >>>a nie na świecie<<< neguje antropogeniczny charakter globalnego ocieplenia).

Co z tą Polską? 

Jak więc widać argumentacja „negacjonistów klimatycznych” nie wytrzymuje konfrontacji z faktami. Niestety konfrontacji z nimi nie wytrzymuje obecnie także polityka państwa polskiego. Nie tylko nie prowadzi ona akcji edukacyjnych w społeczeństwie związanych z popularyzacją wiedzy o globalnym ociepleniu, ale także nie przygotowuje się na to zjawisko. Brak dziś np. dokumentu, który określiłby wynikające ze zmianami klimatu zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski. Tymczasem dokumenty takie powstały w innych krajach, w tym państw UE.

Polska pozostaje także dużym emitentem CO2 do atmosfery i jak do tej pory nie zdecydowała się na wysiłek stopniowego przetransformowania własnej energetyki w kierunku niskoemisyjnym. Taka konieczność to nie tylko kwestia globalnych trendów technologicznych (odejścia od węgla), ale także po prostu minimalizowania strat jakie przyniosą zmiany klimatu. A właściwie już przynoszą o czym w ubiegłym roku przekonały się setki tysięcy odbiorców prądu poszkodowanych w wyniku wichur, które regularnie zaczynają pustoszyć polską infrastrukturę przesyłową. 

Przypisy:

[1] Revision of the EPICA Dome C CO2 record from 800 to 600 kyr before present

[2] Stable Carbon Cycle–Climate Relationship During the Late Pleistocene

[3] Climate and atmospheric history of the past 420,000 years from the Vostok ice core, Antarctica

[4] Filling the Eastern European gap in millennium-long temperature reconstructions

 

 

 

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 26
Anuluj
karol123
czwartek, 11 stycznia 2018, 10:26

Jakie najwyzsze od 80 lat temperatury w Australii? Gdzie konkretnie? Jesli autor sadzi, ze wszedzie to pisze bzdury wierutne. O Tasmanie sie rozchodzi gdzie za upaly uwaza sie 26C?

Nie jestem robotem
środa, 10 stycznia 2018, 17:12

"Polska pozostaje także dużym emitentem CO2 do atmosfery i jak do tej pory nie zdecydowała się na wysiłek stopniowego przetransformowania własnej energetyki w kierunku niskoemisyjnym...". Dla kogo ten autor-pajac pracuje?

wr
środa, 10 stycznia 2018, 11:38

Autor uprawia propagande i nie zauważa, że nawet naukowcy z polskiej akademii nauk nie są pewni globalnego ocieplenia. Po prostu autor myli pojecia i wychodzi groch z kapustą. Nic z tego nie wynika. Rownie dobrze mozna napisac ze po wyrwaniu kolejnej nogi dla muchy mucha traci słuch.

Z
środa, 10 stycznia 2018, 11:14

Koles pismaczek chyba dobrze oplacony albo dobrze ograniczony !! Najwyrazniej nie slyszal o procederze sypania nad Swiatem (juz od lat 40-stych ubieglego wieku) strontu, baru, litu, srebra i wielu, wielu innych w roznych formach i odmianach ???!!! Ciemnogrod panuje wszedzie, nie tylko za miedza Lechowa ...

maciek
środa, 10 stycznia 2018, 10:38

przecież w tym artykule chodzi tylko o $$$$, autor jest prezesem zarządu Energa SA i piszę tak naprawdę w tym artykule: dajcie nam kasę na "zielona energię"!!! to znaczy niech konsument płaci wyższe rachunki, bo Energa musi mieć na inwestycje, dajcie nam ulgi podatkowe i inwestycyjne, bo Energa walczy z ociepleniem klimatu

maciek
środa, 10 stycznia 2018, 10:36

przecież w tym artykule chodzi tylko o $$$$, autor jest prezesem zarządu Energa SA i piszę tak naprawdę w tym artykule: dajcie nam kasę na "zielona energię"!!! to znaczy niech konsument płaci wyższe rachunki, bo Energa musi mieć na inwestycje, dajcie nam ulgi podatkowe i inwestycyjne, bo Energa walczy z ociepleniem klimatu

Tomek
środa, 10 stycznia 2018, 09:59

„Polska pozoztaje dużym emitentem CO2” - co za bzdury! Wg najnowszych danych IEA odpowiadamy za zaledwie 8 promili światowej emisji! Pierwsza dziesiątka trucicieli odpowiada łącznie za prawie 70 procent emisji! Uczciwe informacje a nie tendencyjny bełkot mozna znaleźć tu: http://www.iea.org/publications/freepublications/publication/co2-emissions-from-fuel-combustion-highlights-2017.html

SpostrzgawczyBardziej
środa, 10 stycznia 2018, 09:24

Oho. Ktoś się podpiął pod kurek "zmian klimatycznych" z którego leje się nie jeden fundusz na realizację "walki ze zmianami klimatycznymi". Maciążek jak małe naiwne dziecko dał się złapać na lep, bo w swej gówniarskiej naiwności głęboko wierzy, że dobro środowiska warte jest miliardowego złodziejstwa pieniędzy obywateli na rzecz tej "walki". Co tam panie Maciążek? Teraz będzie lobbować za rozwiązaniami w sektorze energetycznym, które doszczętnie wypiorą tę brudną forsę ze złodziejstwa zaplanowanego przez daleko większych od pana cwaniaków?

krzys
wtorek, 9 stycznia 2018, 23:57

Ten portal przyzwyczaił mnie do nieco lepszych tekstów. I nawet nie chodzi o kwestionowanie/popieranie teorii ocieplenia, a o sposób argumentacji.

Make
wtorek, 9 stycznia 2018, 23:12

Ruchy antyszczepionkowe mają rację ty ignorancie idź się lepiej zaszczep zamiast tyle pisać

Mpi
wtorek, 9 stycznia 2018, 22:16

Ostatni przypis, nr 46 - warto przeczytać treść komunikatu KNG PAN: https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Opinia_naukowa_o_zmianie_klimatu

Wielki Manipulator
wtorek, 9 stycznia 2018, 21:56

Zwracam uwagę Szanownej Redakcji że wstawione zdjęcie - mające zapewne być śniegiem na Saharze - wykonano w Bryce Canyon National Park (Utah, USA). To rejon górski, suchy, a zima, śniegi i mróz nie są niczym niezwykłym. Warto sprawdzać takie rzeczy, bo można narazić się na zarzut świadomej manipulacji dla poprawy efektu artykułu - chyba że to świadome działanie.

Zyga
wtorek, 9 stycznia 2018, 21:46

Ale Pan piękną agitkę walnął.

gegroza
wtorek, 9 stycznia 2018, 21:13

Proszę nie pisac o rzeczach na których się Pan nie zna ! Temperatura na Ziemi rośnie od około 150 lat i jest to dobrze znany fakt. Jesteśmy w okresie optimum klimatycznego. Wahania klimatu następują cyklicznie i trzeba sie po prostu do nich przygotować a podawanie faktu ciężkich mrozów w Ameryce jako dowodu na ocieplenie klimatu to aberracja. Podsumowując temperatura atmosfery wzrasta ale nie jest udowodnione ze jest z winy człowieka.

TequilaS
wtorek, 9 stycznia 2018, 21:05

Komentarze wyraznie wywolaly tu ludzi ktorzy nie wierza we wplyw czlowieka na zmiane klimatu, a ilosc oskarzen i przykladow internetowych "naukowcow" probujacych obalic naukowy konsensus (97% analiz to ogolnie cytowana liczba dotyczaca naukowych studio i analiz potwierdzajacych wplyw czlowieka na ocieplenie klimatu) jest powalajaca. Skonczcie prosze z tym; poczytajcie strony ktore nie sa tylko anty i zmiencie zdanie - wasze wypociny sa szkodliwe i nieprawdziwe. Nie ma nawet sensu cytowac zrodel wujek google scholar wystarczy.

mc
wtorek, 9 stycznia 2018, 19:22

Do autora artykułu: - w 1976 roku na konferencji w Rzymie najpoważniejsze autorytety uznały, że zasoby ropy naftowej (łącznie z nieodkrytymi źródłami) wyczerpią się za maksymalnie 50 lat. Autorytety naukowe, przyznały Nagrodę Nobla (w 1949 roku) za badania nad korzystną właściwością leczenia lobotomią. i inny przypadek - UE uznała że by ograniczyć zużycie ropy naftowej należy "dolewać" do niej inny rodzaj oleju, czyli olej z palm kokosowych. Efekt - masowe rąbanie puszcz tropikalnych i sadzenie palm kokosowych. ...mamy ocieplenie klimatu - pewne. Przyczyny ocieplania klimatu ????

zdegusto
wtorek, 9 stycznia 2018, 19:08

O co chodzi z ruchami antyszczepionkowymi w tym tekście? O lobby farmaceutycznych też ani słowa.

re
wtorek, 9 stycznia 2018, 18:07

Artykuł na poziomie gimnazjalisty a przeciez napisany przez prezesa. Obalacz prymitywnych zarzutów skrzętnie omija istotne wątpliwości np. o znikomym udziale emisji powodowanej przez człowieka w emisji przyrody ogółem. Do tego obraźliwe, dyletanckie określenia pod adresem osób chcących chronic swoje dzieci przed szkodliwymi starymi szczepionkami oraz systemowemu mataczeniu w sprawie powikłań po ich użyciu. Pan prezes to pewnie poleci do USA po eurpejską porządną szczepionkę dla swojego dziecka ale jak mają bronić swoje dzieci inni zmuszani ustawami do niebezpiecznych szczepień? Podsumowując - salon i głupota w pełnym rozkwicie, pan się nadaje do zwolnienia prezesie.

orient
wtorek, 9 stycznia 2018, 17:46

Kłamstwa, kłamstwa, kłamstwa. To właśnie fanatycy globalnego ocieplenia zachowują się jak ruchy antyszczepionkowe, widać pośpiech i nerwowość we wciskaniu tej ciemnoty. Muszą się spieszyć bo lada moment wyda się, że sprawstwo człowieka to bujda tak jak było onegdaj z dziurą ozonową. A skrajne zjawiska klimatyczne nie są żadną nowością, występowały cyklicznie wiele razy w historii Ziemi. I skończą się argumenty na wyciąganie wielkiej kasy na rzekomą walkę z globalnym ociepleniem

jurand
wtorek, 9 stycznia 2018, 17:18

Mrozy i śnieg dowodem na globalne ocieplenie, zabawne

Tweets Defence24
 
Reklama