Reklama

Wiadomości

Zuzana Čaputová odrzuciła nominację denialisty klimatycznego na stanowisko Ministra Środowiska

Autor. Wikimedia Commons

W Słowacji trwa formowanie nowego rządu po wyborach. Prezydentka nie zgadza się na denializm klimatyczny w ministerstwach. 

Reklama

Prezydentka Słowacji, Zuzana Čaputová, nie zgodziła się na nominację Rudolfa Huliaka na stanowisko Ministra Środowiska. Jak napisała na swoim profilu na Facebooku: „prawidłowe funkcjonowanie Ministerstwa Środowiska nie może być zapewnione przez osobę, której wypowiedzi zaprzeczają wieloletniej polityce środowiskowej tego kraju i międzynarodowym zobowiązaniom, którymi Republika Słowacka jest związana”. Huliak jest znany ze swojego denializmu klimatycznego. „Kandydat, który publicznie aprobuje brutalne rozliczenia z oponentami, zwłaszcza z szeregów obrońców przyrody i krajobrazu, nie nadaje się do kierowania resortem obejmującym państwową ochronę przyrody i krajobrazu” – dodała. Poprosiła Roberta Fico, nowego premiera Słowacji, o wskazanie innego kandydata, aby nowy rząd mógł zostać powołany.  

Reklama

Wybory w Słowacji odbyły się 30 września 2023 r., a 2 października Zuzana Čaputová wyznaczyła Robertowi Fico 2 tygodnie na stworzenie koalicji rządzącej. Fico, którego partia (Smer) uzyskała najwyższy wynik w wyborach, w poniedziałek zawiązał koalicję z dwiema innymi partiami, Hlas i SNS – łącznie uzyskując 79 na 150 mandatów w parlamencie. Swoją kampanię oparł na prorosyjskich i antyamerykańskich hasłach. Obiecał zakończyć wsparcie militarne dla Ukrainy oraz przeciwstawić się sankcjom wobec Rosji. Wzbudziło to obawy w Brukseli, że w Europie wyrasta „nowy Viktor Orbán”. 

#READ[ articles: 1025987 | showThumbnails: true ]

Reklama

Tegoroczne słowackie wybory odbyły się przedterminowo po tym, jak poprzedni rząd przegrał głosowanie w sprawie wotum nieufności po długim kryzysie politycznym. 

To już czwarty raz, gdy Fico zostanie premierem Słowacji. Ostatnio urząd sprawował po wyborach w 2016 r., jednak po dwóch latach ustąpił ze stanowiska. Miało to związek z morderstwem dziennikarza Jána Kuciaka w lutym 2018 r. i politycznymi protestami, które ta sprawa wywołała. Kuciak badał oszustwa podatkowe osób związanych ze słowackimi politykami. O zlecenie zabójstwa oskarżono Mariana Kočnera, biznesmena, którego w 2021 r.  skazano na 19 lat więzienia za fałszerstwo. W sprawie zabójstwa został dwukrotnie uniewinnony przez sąd, najpierw w 2020, a później w 2023 r.

Reklama

Komentarze

    Reklama