Gazprom obawia się utraty monopolu na eksport gazu rurociągami

10 listopada 2017, 12:12
Fot. Gazprom
Energetyka24
Energetyka24

Rosyjskie "Wiedomosti" informują, że Gazprom coraz poważniej obawia się m.in. utraty monopolu na eksport gazu rurociągami. Takie wnioski mają płynąć z prospektu opublikowanego na okoliczność emisji euroobligacji.

"Nie ma pewności, iż wyłączne prawo firmy (do eksportowania gazu - PAP) nie zostanie anulowane bądź też, że nasz biznes czy działalność operacyjna nie zostaną zreorganizowane w jakiś inny sposób" - głosi prognoza Gazpromu. Autorzy prospektu wskazują, iż tego rodzaju decyzję może podjąć rząd rosyjski.

Jak zauważają w piątek "Wiedomosti", w przeszłości w swych prospektach emisyjnych Gazprom wspominał o ryzyku utraty monopolu na eksport gazu. Jednak tym razem po raz pierwszy mowa jest o możliwości reorganizacji koncernu. 

Cytowany przez dziennik urzędnik szczebla federalnego powiedział, że nie było dotąd żadnych spotkań dotyczących pozbawienia Gazpromu jego monopolu na eksport surowca. "Jeśli chodzi o reorganizację, to jest to możliwe, ale jej skala nie będzie duża od razu, wszystko będzie robione stopniowo" - powiedziało źródło. 

Przedstawiciele Gazpromu, jak i wicepremiera Rosji Arkadija Dworkowicza, odmówili komentarzy.

"Wiedomosti" wskazują, że za zmianami w Gazpromie opowiadał się w przeszłości szef koncernu Rosnieft Igor Sieczyn, który proponował zarówno zniesienie monopolu Gazpromu na eksport gazu, jak i powołanie odrębnego operatora dla wszystkich gazociągów.

(PAP/jk)

Zobacz także: KE: w środę propozycje prawne, które mogą uderzyć w Nord Stream 2

Zobacz także: Niemcy zaostrzą stanowisko wobec Nord Stream 2? "Sygnał dla Polski"

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
tak tylko...
piątek, 10 listopada 2017, 20:49

Od czegoś trzeba zacząć. Niech najpierw oligarchowie podzielą po między siebie Gazprom, jak jak eksperyment się powiedzie, to idźcie towarzysze za ciosem i podzielcie między siebie całą Rosję. Przecież każdemu z was coś się należy. Towarzysze, do dzieła, będziemy wam kibicować nad Wisłą.

Reklama
Reklama
Tweets Energetyka24
 
Reklama
Reklama