Reklama

Wiadomości

Zakup niskoemisyjnych autobusów z KPO. Wiemy, ile dostaną samorządy

Autobus elektryczny podczas ładowania
Autor. Envato elements / @mkos83

Ok. 1,4 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy przeznaczono na zakup niskoemisyjnych autobusów dla organizatorów transportu publicznego – poinformowało w środę Ministerstwo Infrastruktury. Wnioski o wsparcie można składać od 13 maja do 14 czerwca br.

Jak wskazano w komunikacie, jest to już drugi nabór umożliwiający zakup samorządom zero- i niskoemisyjnych autobusów zasilanych paliwami alternatywnymi (CNG, LPG, LNG) wraz z niezbędną infrastrukturą ładowania bądź tankowania. Dofinansowanie każdego z tych przedsięwzięć może wynieść do 95 proc. wydatków kwalifikowalnych.

W ramach drugiego naboru do dyspozycji operatorów i samorządowych organizatorów publicznego transportu zbiorowego będzie 1 403,5 mln zł na pozyskanie 372 autobusów, w tym maksymalnie 187 pojazdów niskoemisyjnych. Zaznaczono przy tym, że każdy wnioskodawca będzie mógł ubiegać się o dofinansowanie zakupu nie więcej niż 15 takich pojazdów.

Podano, że zakupione w ramach naboru nowoczesne i ekologiczne pojazdy wraz z niezbędną infrastrukturą ładowania lub tankowania będą wykorzystywane na nowo utworzonych pozamiejskich liniach autobusowych, a także na liniach pozamiejskich, które są zagrożone likwidacją, np. z powodu przestarzałego taboru lub deficytowości linii autobusowej.

Reklama

„Jazda własnym samochodem to w wielu regionach konieczność, a nie wybór. Obserwujemy, że całe rodziny mieszkające poza miastami uzależnione są często od jednego samochodu, co ogranicza mobilność i szanse rozwojowe, w szczególności dzieci, młodzieży i osób starszych” – powiedział wiceminister infrastruktury Paweł Gancarz. Dodał, że celem resortu jest niwelowanie różnic w zakresie standardu podróży pomiędzy komunikacją miejską a podmiejską.

Wsparcie z KPO na zakup nowoczesnego taboru – jak zaznaczono – będą miały „wszystkie podmioty zaangażowane w transport publiczny na poziomie regionalnym”.

Podano, że każdy zainteresowany będzie musiał opisać istniejącą sytuację transportową w swoim regionie, ze szczególnym uwzględnieniem dostępności komunikacyjnej. „Kluczowe będzie także wsparcie integracji transportowej, ponieważ premiowane będą linie, które zapewnią połączenia z transportem kolejowym lub transportem miejskim” – napisano.

Dodatkowe punkty można uzyskać także za integrację rozkładów jazdy różnych form transportu oraz korzystanie z dofinansowania w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.

Czytaj też

Nabór wniosków będzie trwać od 13 maja do 14 czerwca 2024 r. Dodano, że dokumentacja konkursowa zawierająca szczegółowe wymogi uzyskania wsparcia jest już dostępna na stronach Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT). Podano, że kolejność składania wniosków o objęcie przedsięwzięcia wsparciem nie będzie mieć wpływu na wyniki oceny.

Przypomniano, że w ramach pierwszego naboru, rozstrzygniętego 14 marca 2024 r., dofinansowanie do zakupu 207 niskoemisyjnych i zeroemisyjnych autobusów przyznano 26 jednostkom samorządu terytorialnego.

W ramach KPO Polska ma otrzymać 59,8 mld euro (268 mld zł), w tym 25,27 mld euro (113,28 mld zł) w postaci dotacji i 34,54 mld euro (154,81 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek. Zgodnie z celami UE znaczna część budżetu KPO ma zostać przeznaczona na cele klimatyczne (46,6 proc.), transformację cyfrową (21,3 proc.), a także na reformy socjalne (22,3 proc.).

Jak podała minister funduszy i rozwoju regionalnego Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz przelew pierszej transzy KPO w wysokości 6,3 mld euro powinien dotrzeć do Polski 15 kwietnia br.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama