Reklama

Elektromobilność

Firma BMZ Poland stworzyła nowy system magazynowania energii

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Wyspecjalizowana w produkcji baterii litowo-jonowych gliwicka firma BMZ Poland stworzyła nowy system magazynowania energii o większej wydajności, dający np. możliwość taniego magazynowania energii słonecznej w ciągu dnia, by później wykorzystać ją w domu czy firmie.

System ESS X (Energy Storage Systems X) zostanie oficjalnie zaprezentowany podczas organizowanego 18 kwietnia w słowackiej Bratysławie Smart Energy Forum - branżowego wydarzenia, gdzie przedstawiane są najnowsze rozwiązania w tej dziedzinie. Twórcy systemu wskazują, iż jest on odpowiedzią na trwający rozkwit systemów fotowoltaicznych, wpisujących się w globalny trend rewolucji energetycznej.

Premierowy system magazynowania energii ma większą pojemność (ponad 10 kWh) niż wcześniejsze, mniejsze modele, przy tej samej objętości i wadze. Model wyróżnia się największą gęstością energii w swoim formacie, dzięki czemu zapewnia lepszą pojemność niż modele używane w przeszłości.

"Baterie litowo-jonowe zainstalowane w systemach mają średnicę 18 mm i wysokość 65 mm. Dzięki bardziej wydajnym ogniwom litowo-jonowym, nowe baterie BMZ dostarczają znacznie więcej energii do systemów przechowywania energii np. dla systemów fotowoltaicznych czy wiatrowych" – wyjaśnił w środę kierownik sprzedaży magazynów energii w BMZ Poland Maciej Gajda.

Stosowane przez gliwicką firmę rozwiązania w zakresie magazynowania energii wraz ze zintegrowanymi koncepcjami bezpieczeństwa mogą być wykorzystywane zarówno do zastosowań prywatnych, jak i komercyjnych.

"Dzięki nowej opcji magazynowania energii litowo-jonowej (...) zarówno prywatni, jak i komercyjni operatorzy systemów słonecznych mają możliwość taniego magazynowania energii słonecznej w ciągu dnia, a następnie wykorzystywania jej w razie potrzeby w swoich domach lub firmach" – wskazał Gajda, cytowany w komunikacie prasowym spółki.

Kwietniowe Smart Energy Forum w słowackiej stolicy będzie poświęcone m.in. tematyce odnawialnych źródeł energii i magazynów energii. Eksperci omówią wpływ tego typu inwestycji na poszczególne segmenty gospodarki oraz rosnącą rolę takich technologii w społeczeństwie. Forum ma być także okazją do promocji innowacyjnych rozwiązań powstających obecnie na europejskim rynku.

Grupa BMZ, której częścią jest działająca w Gliwicach polska spółka, należy do wiodących na świecie dostawców inteligentnych systemów zasilania i magazynowania energii opartych o technologię litowo-jonową. Polska filia zatrudnia obecnie ponad 800 pracowników; dostarcza baterie do elektronarzędzi, narzędzi ogrodniczych, autobusów elektrycznych, rowerów, skuterów elektrycznych, aplikacji medycznych i innych produktów. Oprócz prowadzenia produkcji, BMZ Poland także projektuje i rozwija baterie oraz inne rozwiązania w swoim dziale badań i rozwoju.

Jak podał w ostatnich dniach w swoim biuletynie informacyjnym Urząd Miasta w Gliwicach, BMZ Poland planuje rozbudowę, związaną ze wzrastającym zapotrzebowaniem rynku na baterie litowo-jonowe. Firma działa w Gliwicach od 2010 r. W ubiegłym roku wybudowała własną siedzibę z nowoczesnymi halami produkcyjnymi, magazynami, laboratoriami badawczymi i biurami; teraz zapadła decyzja o budowie magazynu z powierzchnią biurowo-socjalną. Prace przy nowej inwestycji mają ruszyć jesienią tego roku.

jw/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama