Czas na gazowe pojednanie polsko-niemieckie? Zbudujmy wspólny łańcuch dostaw [ANALIZA]

7 lutego 2017, 14:25

Polskę i Niemcy łączy wiele – dzieli gaz ziemny. Dlatego obydwa państwa powinny rozważyć wspólne użytkowanie terminalu LNG w Świnoujściu i ewentualnego nowego obiektu tego typu na terytorium polskim. Takie działanie skutecznie storpedowałoby rosyjski Nord Stream 2, a w przyszłości pozwoliły Berlinowi na łatwe porzucenie gazu po zakończeniu własnej transformacji energetycznej, opartej o rozwój odnawialnych źródeł energii.

Polskę i Niemcy łączy wiele. Jesteśmy na siebie skazani choćby z powodu rekordowej wymiany handlowej (co ciekawe to Rzeczpospolita ma w niej nadwyżkę), czy kwestii twardego bezpieczeństwa. Republika Federalna to bowiem klucz do skutecznej obrony wschodniej flanki NATO. Z drugiej jednak strony cieniem na wzajemnych relacjach kładą się kwestie energetyczne (większa przepustowość OPAL dla Gazpromu, budowa Nord Stream 2), mocno uderzające w solidarnościowy aspekt funkcjonowania Unii Europejskiej. To właśnie one powinny zdominować wizytę kanclerz Angeli Merkel w Warszawie. 

Zobacz także: Wojna o OPAL: Rosjanie gromadzą wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE, które zignorowała Polska

Sprawy gazowe mają aspekt strategiczny. Chodzi m.in. o sferę konkretnych zagrożeń. Przede wszystkim ewentualnego utwierdzenie dominacji rosyjskiego gazu w Europie Środkowej na kolejne dekady i to mimo postępującej rewolucji LNG, która umożliwia elastyczną dywersyfikację dostaw z różnych kierunków. Równie istotne jest osłabienie tranzytowej roli Polski i to w dwóch aspektach: tradycyjnego szlaku dostaw, jakim jest Jamał oraz budowy zupełnie nowej trasy przesyłowej w postaci Korytarza Północ-Południe. 

Sprawy gazowe z perspektywy Polski to również papierek lakmusowy intencji politycznych Niemiec. Władze w Warszawie słusznie uważają argument o biznesowym charakterze budowy Nord Stream 2 za niepoważny i obawiają się, że działania Berlina obliczone na realizację partykularnych interesów mogą się nasilić w innych obszarach.

Zobacz także: Spada aktywność Polski ws. Nord Stream 2. Przegapimy moment na złożenie skargi do KE?

Warto uzmysłowić sobie, że w żadnym innym sektorze podział na „nową” i „starą” Europę nie jest tak widoczny, jak w przypadku gazu. Koncepcja zamknięcia środkowoeuropejskich krajów w kleszczach Nord Streamów i Turkish Stream przywodzi na myśl nową żelazną kurtynę, co publicyści skrzętnie wykorzystują. Zresztą to w coraz większym stopniu uzasadnione porównania biorąc pod uwagę choćby kwestię udostępnia Gazpromowi większej przepustowości OPAL mimo, że działanie to przeczy Dyrektywie Gazowej UE, szkodzi członkom Wspólnoty i stowarzyszonej Ukrainie w aspekcie tranzytowym.

Zobacz także: „Gazowa kurtyna” – symbol nowej zimnej wojny Rosji z Zachodem.

Jak wyjść z impasu, w którym tkwią Polska i Niemcy - kraje skazane przecież na bliską współpracę?

Niestety trudno wyobrazić sobie rozwiązanie, które byłoby satysfakcjonujące zarówno dla Warszawy, jak i Berlina. Pozostająca w sferze spekulacji koncepcja większego wykorzystania Nord Stream w zamian za porzucenie projektu Nord Stream 2 nie spełnia tych kryteriów.

Zadaniem analityka powinna być próba przedstawienia pomysłu, który stanowiłby pole do dyskusji dla czynników rządowych. W tym kontekście być może jakimś rozwiązaniem byłaby propozycja wprzęgnięcia Niemiec w polskie projekty dywersyfikacyjne?

Berlin nie będzie zainteresowany partycypowaniem w nowym projekcie rurociągowym takim, jak Baltic Pipe i towarzysząca mu infrastruktura. Nord Stream 2 ma przecież podobny charakter, poza tym Niemcy posiadają własne połączenie ze złożami gazu ziemnego na Morzu Północnym. Niemniej warto pamiętać o tym, że na terytorium niemieckim nie ma terminali LNG. Być może zaproszenie Niemców do kooperacji w projekcie świnoujskim byłoby jakimś rozwiązaniem?

Bliskość geograficzna polskiego gazoportu od punktu wejścia Nord Stream w niemieckim Greifswaldzie, powoduje, że w jakimś zakresie mógłby on rekompensować Berlinowi kierunek rosyjski. Polski terminal można łatwo rozbudować z 5 do 10 mld m3 surowca rocznie. Ponadto przy odpowiednim popycie możliwe byłoby wydzierżawienie lub kupno przez Polskę pływającego gazoportu typu FSRU, łatwo zwiększając dostępne zdolności importowe. Notabene taka opcja jest rozważana przez Gaz System jako alternatywa dla Baltic Pipe, choć w tym scenariuszu popyt mógłby być dostatecznie duży by argumentować realizację obu inwestycji.

Głównym kłopotem w tych rozważaniach jest konkurencyjna cena błękitnego paliwa. Nadzieją może tu być rosnący rynek spot. Kontrakty tego typu sięgną wd. PGNiG, które otwarło właśnie biuro handlowe w Londynie, już za kilka lat 50% wolumenów handlowych, a nasycenie rynków azjatyckich wywołuje presję cenową.

Zobacz także: Londyn zapewni nowe dostawy gazu dla terminalu LNG w Świnoujściu?

Ponadto łączone zakupy idealnie wpisywałyby się w koncepcję Unii Energetycznej i pozwalałby Polsce i Niemcom uzyskiwać silniejszą pozycję negocjacyjną.

Taki scenariusz jest ciekawy jeszcze z jednego powodu. Niemcy traktują gaz ziemny jako surowiec czasowo stabilizujący ich transformację energetyczną ukierunkowaną na rozwój odnawialnych źródeł energii. Z importu z polskich terminali byłoby im w przyszłości dużo łatwiej zrezygnować aniżeli z Nord Stream 2. To ciekawy argument np. w kontekście partii Zielonych, która może współtworzyć nowy rząd w Berlinie.

Zobacz także: Cyberwojna o Baltic Pipe? Ataki rosyjskich służb na Czechy, Polskę i Norwegię [ANALIZA]

Zobacz także: Duńskie wątpliwości w sprawie Nord Stream 2 szansą dla Polski?

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 15
grzesiek
wtorek, 7 lutego 2017, 17:43

jak nieszczęśliwie zatytułowany artykuł ;P

Gazor
wtorek, 7 lutego 2017, 17:38

Elegancka koncepcja Panie Piotrze. Tylko czy wie o tym nasz rząd?

mefis58
środa, 8 lutego 2017, 15:28

"Łańcuch dostaw"? Do od kogo ? Jak widzę jakiś wybitny ekspert pani premier to podpowiedział. Łańcuch jest zawsze droższy od pojedynczego dostawcy !!! To może "łańcuch"odbiorców co sugeruje choćby zamieszczona pod materiałem mapka (zresztą obie mapki). No to może poza Ukrainą proszę o wskazanie choćby jednego rzeczywiście zainteresowanego tymi "dostawami z Polski"? Orban już powiedział jasno co o tym sądzi (nie wyeliminował z tego "łańcucha" Niemiec, bo gaz z NS-2 najpierw musi trafić do Niemiec właśnie. Dużo było spekulacji o możliwej deklaracji premiera Czech (Sobotki) na ten temat, ale były to spekulacje PRZED spotkaniem Sobotki z Szydło. Po spotkaniu temat "zmarł śmiercią naturalną". I znowu Czechy jak najbardziej widza współpracę z Niemcami gdzie jest WYBUDOWANY gazociąg już teraz ich zaopatrujący. Dlaczego mieli by sie przerzucić na dostawcę z Polski oferującego gaz droższy i w dodatku nie wiadomo kiedy, za to wiadomo, że PO grubych inwestycjach? Więc Czechy raczej też nie !! To kto jeszcze? Słowacja? Ależ ona była zainteresowana przede wszystkim zabezpieczeniem przez swoje terytorium dużych ilości tranzytowanego przez gazociągi ukraińskie gazu rosyjskiego, bo na tym interesie zarabiała corocznie grube pieniądze. Na pewno nie jest jednak zainteresowana WYDAWANIEM pieniedzy na budowę infrastruktury, która do niczego nie jest im potrzebna, bo ta na import gazu jest wybudowana. Zresztą jak pani Szydło to sobie wyobraża? Niemcy by miały powiedzieć w/wym krajom, że nie będą sprzedawali gazu bo te kraje leżą na terytorium zainteresowania Polski jako "dostawcy"? No czego się nie chwycić to głupota i to taka kłująca w oczy !!!!

nod
środa, 8 lutego 2017, 19:31

TACY byliśmy tacy FEST nie będzie ruska rura ryła naszą Polską ziemię...a teraz grzecznie kupimy ruski gaz z...Niemiec Żałosne...

dymek
niedziela, 12 lutego 2017, 20:15

po co wszędzie piszecie drukowanymi literami nazwę tego terminala czy aż tak bardzo chcecie włazić władzy w d.pę przecież jak zmieni się władza to zmienione zostaną te wszystkie durne nazwy.

Maryjan
środa, 8 lutego 2017, 10:37

na mapce jest błąd, powinno być "Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego"

PiotrEl
wtorek, 7 lutego 2017, 21:43

Mamy gazoport i co? jak tam cena "u ruska" najniższa w Europie? Bo w gazoporcie na bank jest najwyższa w Europie, no może Litwini jeszcze drożej kupują...... Nie można straszyć dostawcę, że jak nie sprzeda taniej to pójdziemy do "konkurencji" i zapłacimy jeszcze drożej..... To naprawdę tak nie działa.

Victor
wtorek, 7 lutego 2017, 16:04

W uzupełnieniu artykułu autor powinien odnieść się do tego, że z "nowej" Europy tylko Polska chce prawdziwej dywersyfikacji dostaw gazu. Orban kilka dni temu podczas wizyty Putina potwierdził chęć dostaw gazu na Węgry poprzez NS2 z pominięciem Ukrainy (i Polski też). Orban nawet słowem nie wspomina o wspólnym zakupie z Polską LNG. Czechy oraz Słowacja zadowolone z rosyjskich dostaw. W przypadku Czech poprzez NS2 i OPAL przeciwko którym protestujemy. O ile byłoby łatwiej rozmawiać z Niemcami gdybyśmy mieli w tej sprawie wspólne stanowisko. A tak żądamy od Niemców rezygnacji z NS2, który pasuje Czechom i Węgrom. Autor snuje wizje wspólnych zakupów LNG z Niemcami, a gdzie w tej sprawie są kraje V4 czy też tzw. Międzymorza? Sami odrzuciliśmy propozycję drugiej nitki JAMAŁU. Możemy rysować kolejne mapy korytarzy transportu gazu z Polski poprzez Czechy, Słowację i Węgry ale niech autor artykułu poda jakie jest w tych krajach zainteresowanie tym korytarzem. Bo odpowiedź brzmi: ŻADNE.

fx
wtorek, 7 lutego 2017, 17:15

NS2 jest nastawiony na Polskę i Ukrainę które będą zużywać około 40 mld metrów sześciennych gazu a Czechy (atom),Węgry (atom) czy Słowacja ile wezmą 10-15 mld to wejdzie w NS1. NS1 wykorzystywany jest tylko w 55-60 %. Południe Europy będzie ciągnąć gaz z Libii i Izraela czy z Kataru. Północ będzie dalej miała zasobu z Norwegii. Południe Europy prędzej czy północnej będzie miało OZE ze słonecznych elektrowni wybudowanych u siebie czy na Saharze. Polska powinna kupować gaz z NS tylko wtedy gdy będzie dużo tańszy niż z innych źródeł. A do gazoportu kupować okazje spotowe.

mc
wtorek, 7 lutego 2017, 17:02

Dwa fakty: 1/ Pierwszą nitkę Gazociągu Jamalskiego o wydolności przesyłowej 30 mld m sześc. oddano do użytku z dużym opóźnieniem w 1999 r. Budowa drugiej, planowanej pierwotnie, nie została w ogóle podjęta. Moskwa bowiem, począwszy od 2001 r., dążyła do uwolnienia swojego handlu surowcami energetycznymi od zależności tranzytowej od krajów środkowoeuropejskich – Białorusi, Ukrainy i Polski. Wiosną 2000 r. Gazprom zaproponował zaniechanie budowy drugiej nitki Gazociągu Jamalskiego i wybudowanie łącznika pomiędzy Jamał I a Słowacją – tzw. pieriemyczki. Polska odrzuciła tę ofertę jako godzącą w Ukrainę. W trakcie spotkania Kwaśniewski–Putin w Bałtijsku (28 czerwca 2003 r.) prezydent Rosji sygnalizował, że może nie dojść do budowy drugiej nitki Gazociągu Jamalskiego lub że może zostać wybudowana dopiero po tym, jak uruchomiony zostanie Nord Stream. 2/ Polska NIE ZARABIA na przesyle gazu. Zgodnie z umową podpisaną w 2010 roku przez Premiera D.Tuska zyski firmy Gaz-Sytem zostały ograniczone do 23 mln PLN (maksymalny zysk). Więc po co nam Jamał 2 ? Z "sympatii" do Rosjan ?

luk
piątek, 10 lutego 2017, 09:44

Z ikonografiki wycieka wazelina, nazwa terminalu jest większa od nazwy naszego Państwa.

Darek S.
sobota, 11 lutego 2017, 04:20

Niemcy to nasi odwieczni Wrogowie. Z Polski zrobili kraj będący zasobem taniej siły roboczej. Po 26 latach od transformacji systemowej, jak byliśmy tak jesteśmy w ogonie Europy i głównym winowajcą tego stanu rzeczy są Niemcy, które wykupiły od SB-eków teczki na nasze elity polityczne, które nami zafundowały życie w kraju gdzie Polak nigdy nic nie jest w stanie osiągnąć. Wszystkie lukratywne biznesy są już rozdysponowane, dla Polaków, nie ma w nich miejsca. Do tego bezczelnie nam wmawiają że cały czas nam pomagają i powinniśmy być im wdzięczni.

socjolog
wtorek, 7 lutego 2017, 19:27

Pod względem biznesowym to z Niemcami jesteśmy blisko , ale pod względem kulturowym bliżej nam do Włoch . Niemcy w niedziele zamiast do Kościoła chodzą po prostu do BUR..ELI (brakująca litera to D ) . Nawet w Oświęcimiu w części chrześcijańskiej był BUR..DEL dla więźniów za dobrą pracę . Gdzie więźniarki zgłaszały się do pracy tam dobrowolnie ( zapłatą było lepsze jedzenie ) więźniowie wynagrodzeni za dobrą pracę ustawiali się w kolejce , mało tego byli nawet badani przed wejściem na choroby przenoszone drogą płciową .

haydfeld
środa, 8 lutego 2017, 01:43

Jak to możliwe że nasze wojsko ma problem z salutowaniem przed misiewiczem a przed kanclerz merkel nie. Nie mogłem uwierzyć w to co słyszę. Czołem dla kanclerz niemiec? Przecież wojsko powinno salutować tylko przed przełożonymi. Wstyd! Kto tego nie rozumie, współczuję.

kobuz#
wtorek, 7 lutego 2017, 18:37

Beata Szydło: Polska nie zaakceptuje budowy Nord Stream 2 Pani Szydło !!. Projekt Nord Stream II jest projektem firm prywatnych, a nie państwa i w odróżnieniu do Polski, Niemiecki rzad nie może konstytucyjnie "przeszkadzać" w rozwoju gospodarczym tychże przedsiębiorstw. Niemcy nie znają pojęcia centralizacji, czy renacjonalizacji przedsiębiorstw prywatnych, jak próbuje to robić rzad Szydło, a BASF jest największym producentem chemicznym na świecie i podejrzewam, ze wie jak istotne jest otrzymywać gaz, którego przesył był przez Rosjan zawsze gwarantowany. W projekcie są również brytyjsko holenderski Shell i austriacki OMV uwikłane i "problem" Nord Stream II jest .ponad narodowy. Ani Austria, ani Niemcy czy Holandia będą rzucać kłody własnym przedsiębiorstwom. Wszystkie te kraje nie interweniowały w proces budowy Gazoportu w Świnoujściu, a nawet projekt ten otrzymał fundusze właśnie od państw kredytodawców, jakimi są m. in Niemcy, Austria i Holandia. Polskie przedsiębiorstwa miały okazje brać udział w projekcie Nord Stream I, ale arogancja i brak respektu kolejnych rządów polskich do Rosji, próbowało z interesu gospodarczego, robić interes polityczny. Takie działanie jest co najmniej destrukcyjne i nie do zaakceptowania w świecie pragmatyzmu Zachodu.. so what

~jack
wtorek, 7 lutego 2017, 19:21

Piszesz, że to projekt gospodarczy a nie polityczny? A czym zawsze szantażuje Rosja jak nie zakręceniem kurka? Mówisz, że Niemcy nie mogą zakazać budowy. Owszem ale muszą przede wszystkim przestrzegać przepisów Unijnych jak każdy w tym właśnie antymonopolowych bo takim monopolistą będzie Rosja. Niech tylko przestrzegają przepisów a nie kombinują jak tu je obejść lub unieważnić. A o tym partnerstwie i regulacjach rynkowych to się Polska już zdążyła przekonać kupując najdroższy gaz w Europie po 550 dolarów, gdy Niemcy płaciły 400 dolarów. Jakby Tusk wcześniej wybudował gazoport to cena dla nas byłaby znacznie mniejsza a tak płać i płacz. Dodatkowo opóźniali budowę gazoportu przez powierzenie wykonania budowy włoskiej firmie powiązanej z Rosjanami. Nie mówiąc już o podpisaniu kontraktu stulecia przez Pawlaka.

Kolorowy Mikołaj
wtorek, 7 lutego 2017, 18:30

Czemu na tej stronie państwa na mapach oznaczane są na niebiesko a morza na szaro? Na każdej mapie woda jest niebieska, a państwa zielone/żółte, a tu odwrotnie? Rysujecie gazociągi/ropociągi po morzach i lądach, ale odwrócenie kolorów skutecznie utrudnia intuicyjne czytanie map! To nieprzemyślana decyzja admina/grafika czy chęć zmuszenia czytelników do gimnastykowania umysłu?

Reklama
Reklama
Tweets Energetyka24
 
Reklama
Reklama