Reklama

Wiadomości

Orlen planuje modernizację ważnej instalacji w Płocku

Autor. OKN Orlen / Materiały prasowe

Orlen planuje modernizację instalacji Hydroodsiarczania Gudronu - HOG na terenie zakładu produkcyjnego w Płocku (Mazowieckie). Prace mają ruszyć w III kwartale 2024 r., a ich zakończenie przewidywane jest na IV kwartał 2026 r. Koncern ogłosił zapytanie ofertowe w tej sprawie.

Reklama

Jak wyjaśniono w opublikowanej w poniedziałek dokumentacji postępowania, „przedmiotem zapytania ofertowego jest kompleksowa realizacja projektu modernizacji instalacji Hydroodsiarczania Gudronu na terenie zakładu produkcyjnego Orlen SA w Płocku”. Wskazano, że odpowiedzi można składać do 7 grudnia tego roku.

Reklama

Orlen zaznaczył w ogłoszeniu, iż zakres planowanej inwestycji „obejmuje implementację nowego dodatkowego systemu dozowania katalizatora do reaktorów - dozowanie kaskadowe, przy zachowaniu możliwości dozowania katalizatora istniejącym systemem dozowania równoległego”.

Koncern zwrócił uwagę, że obecny system nie pozwala na dozowanie katalizatora w sposób kaskadowy, w związku z tym konieczna jest zabudowa nowych urządzeń, modernizacja lub wymiana istniejących urządzeń oraz dostosowanie systemów sterowania i inne prace.

Reklama

Czytaj też

Jak przekazał Orlen w dokumentacji zapytania ofertowego, obejmuje ono m.in. opracowanie dokumentacji i pełnienie nadzoru autorskiego, uzyskanie decyzji administracyjnych i wykonanie prac budowlano-montażowych, a także rozruchy i ruchy próbne oraz uruchomienia. Przewidywana jest budowa nowych zbiorników i nowych rurociągów oraz modyfikacja układu pracy zestawu pomp.

Koncern wyjaśnił, że planowany terminy realizacji projektu „Modernizacja instalacji Hydroodsiarczania Gudronu” to trzeci kwartał 2024 r. - rozpoczęcie, natomiast zakończenie - czwarty kwartał 2026 r.

Instalacja Hydroodsiarczania Gudronu w głównym zakładzie produkcyjnym Orlenu w Płocku ruszyła w 1999 r. W momencie uruchomienia instalacja, o zdolności przerobu 1,8 mln ton w ciągu roku, była jedną z największych i najnowocześniejszych na świecie, konkurującą z podobnymi w Japonii, Kanadzie i Meksyku. Koszt jej budowy wyniósł 300 mln dol.

Technologia hydroodsiarczania gudronu umożliwia pogłębienie przerobu ropy naftowej i w efekcie poprawę parametrów uzyskiwanych produktów paliwowych.

Grupa Orlen to multienergetyczny koncern, który posiada m.in. siedem rafinerii, w tym cztery w Polsce - największą w Płocku, a oprócz tego dwie w Czechach, także jedną na Litwie. Ma także ok. 3,1 tys. stacji paliw w Polsce, w Niemczech, w Czechach oraz na Słowacji, na Litwie i na Węgrzech. Zarządza rozbudowanym segmentem petrochemicznym i segmentem wydobywczym węglowodorów.

Jak zapowiada koncern, w przyszłości chce rozwijać także bezpieczną energetykę jądrową i w ramach tego projektu do 2030 r. zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama