Berlin i Moskwa ignorują Trybunał Sprawiedliwości UE? „Gazem w interesy Warszawy”

6 stycznia 2017, 16:34

Mimo decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE o zawieszeniu decyzji Komisji Europejskiej dotyczącej przekazania większej przepustowości OPAL Gazpromowi, wzrósł przesył rosyjskiego gazu przez ten gazociąg. W efekcie spadł tranzyt surowca przez Ukrainę, a przede wszystkim zaufanie do europejskiej solidarności energetycznej.

Decyzja Komisji Europejskiej w sprawie udostępnienia Gazpromowi większej przepustowości gazociągu OPAL (to lądowa odnoga Nord Stream) budzi coraz większe kontrowersje. Nie chodzi tu jedynie o brak wyraźnego powodu, który uzasadniałby konieczność tłoczenia większych ilości rosyjskiego gazu do Europy Środkowej z pominięciem Ukrainy i innych środkowoeuropejskich państw tranzytowych. W dodatku z pogwałceniem umowy stowarzyszeniowej podpisanej przez Brukselę z tym państwem i interesów krajów członkowskich Wspólnoty, którym w ramach Unii Energetycznej obiecano ograniczenie do minimum odstępstw od obowiązującego prawa energetycznego (a takim jest decyzja ws. OPAL). Najbardziej oburzające w całej sprawie jest to, że Komisja Europejska, niemiecki regulator (Bundesnetzagentur) do spółki z Gazpromem, realizując partykularne interesy, w sposób ostentacyjny, na granicy, a być może z pogwałceniem obowiązujących przepisów, uderzają w solidarność europejską. Jak inaczej bowiem nazwać nieopublikowanie pełnej wersji decyzji KE ws. OPAL, co zmusiło PGNiG do walki z jej „zapisami” niejako po omacku, czy ignorowanie pism polskiej spółki przez niemieckiego regulatora?

Niestety widać, że powyższa sytuacja rozwija się w sposób coraz bardziej niepożądany z perspektywy polskich interesów, a działanie podmiotów nieprzychylnych PGNiG nie jest przypadkowe.

Wraz z nowym rokiem związane z Kremlem media  zaczęły nagłaśniać informację o drastycznym spadku tranzytu rosyjskiego przez Ukrainę pod koniec grudnia oraz rekordowym wykorzystaniu Nord Stream, które gdyby utrzymało się przez okres kolejnych 12 miesięcy daleko wykraczałoby poza przepustowość wspomnianego rurociągu. W reakcji na to ukraiński Naftogaz wydał oświadczenie, w którym podkreślił, że sytuacja ma związek ze wzrostem przesyłu przez lądową odnogę Gazociągu Północnego tj. OPAL o 41%. Tyle tylko, że 23 grudnia polskiemu PGNiG udało się poprzez Trybunał Sprawiedliwości UE zawiesić decyzję KE umożliwiającą Gazpromowi wykorzystanie większej przepustowości tego gazociągu. Część komentatorów zaczęła się zastanawiać czy Niemcy i Rosjanie po prostu nie ignorują nadrzędnej wobec innych aktów prawnych decyzji TS UE? Najprawdopodobniej tak się nie stało. 

28 listopada ubiegłego roku niemiecki regulator opierając się na decyzji KE podpisał umowę z Gazpromem, Gazpromem Eksport oraz OPAL Gastransport GmbH, w efekcie której stało się możliwe wykorzystanie większej przepustowości OPAL przez Rosjan. Umowa miała wejść w życie 31 grudnia 2016 r. jednak strona niemiecka (najwyraźniej pod presją działań polskiego PGNiG) postanowiła ją przyśpieszyć. OPAL Gastransport GmbH przedstawił 19 grudnia zaktualizowany cennik taryf, który umożliwił Gazpromowi działanie. 23 grudnia Trybunał Sprawiedliwości UE zawiesił natomiast decyzję KE w odpowiedzi na zarzuty PGNiG. Skąd więc wziął się wzrost tłoczenia błękitnego paliwa przez Nord Stream i OPAL?

Realizacja interesów niemiecko-rosyjskich została najprawdopodobniej oparta o interpretację prawną, wedle której Gazprom mógł korzystać z dodatkowej mocy OPAL (zgodnie z decyzją KE) pomiędzy 19 grudnia, a 23 grudnia (czyli aż do momentu wydania orzeczenia przez TS UE). Trzeba mieć świadomość tego, że rosyjski koncern wygrywając aukcje na przepustowość mógłby w sytuacji ich unieważnienia dochodzić prawnie swoich roszczeń i zapewne rozgrywa obecnie tę kartę.

Zobacz także: Polska odpowiedź na OPAL: Konieczna skarga do Trybunału Sprawiedliwości UE

Zwiększone tłoczenie surowca przez Nord Stream i spadek tranzytu poprzez terytorium Ukrainy jest więc prawdopodobnie odzwierciedleniem działań podejmowanych do momentu ogłoszenia decyzji TS UE.  To co uderza w tym kontekście najbardziej to wykorzystywanie dezinformacji w tej sprawie przez rosyjskie media i wymowne milczenie strony niemieckiej. Nie próbują one tłumaczyć tego co się dzieje, ale generują jak największą liczbę niejasności, które mogą wspomóc je w dalszej batalii sądowej z PGNiG, która na dobre się rozpoczyna. Widać ewidentnie, że Niemcy i Rosjanie działają w złej wierze i nie ma mowy o przypadku…

Prezes PGNiG podczas konferencji poświęconej OPAL. Fot. Energetyka24.com

Świadczy o tym zresztą jeszcze jedna kwestia. W ubiegłym roku bardzo późno zainaugurowano tradycyjne rozmowy Rosja, Ukraina, UE o dostawach rosyjskiego gazu nad Dniepr celem uniknięcia zagrożenia przerw w tranzycie surowca do Europy. Stało się tak mimo dużo niższych zapasów błękitnego paliwa w ukraińskich podziemnych magazynach gazu. Czyżby komfort Brukseli wynikał z  wiedzy o tym, że przez Nord Stream i OPAL zostanie przetłoczone dodatkowe 19 mld m3 gazu rocznie?

Pikanterii sprawie dodaje fakt, że „gra” toczy się nie tylko o wyrwanie środkowoeuropejskiego rynku gazu spod dominacji rosyjskiej w nadchodzącej dekadzie, ale także o utrzymanie stabilności Ukrainy (Kijów czerpie duże zyski z przesyłu) i roli Polski jako kraju tranzytowego. Maciej Woźniak, wiceprezes ds. handlowych PGNiG w grudniu ubiegłego roku otwarcie mówił o tym, że niemiecko-rosyjskie plany mogą zagrozić funkcjonowaniu Jamału.

Wzrost eksportu rosyjskiego gazu do Niemiec i Europy Środkowej może również pokrzyżować plany Warszawy odnośnie eksportu gazu pozyskiwanego z terminalu LNG w Świnoujściu i realizowanego Korytarza Norweskiego do Czech, Słowacji i na Węgry. Na początku grudnia prezes PGNiG Piotr Woźniak podkreślał, że „sprawa OPAL” nie pomaga w negocjacjach związanych z Korytarzem Północnym (składać się będzie na niego gazoport i połączenie z szelfem norweskim).

Zobacz także: Rok 2016 r. przypieczętował niemiecko-rosyjski sojusz gazowy

 

 

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 44
asd
sobota, 7 stycznia 2017, 12:10

Jesli w gre wchodzą interesy to Niemcy maja głeboko gdzies UE . 'Nasi politycy pokroju Tuska natomiast w podskokach likwidowali polski przemysł (stocznie) który zagrażał Niemcom .Pretekstem był prikaz UE. Dopoki będzie pozwalali na rzadzenie nieudacznikom realizujacym obce interesy dopoty bedziemy dymani przez ich mocodawców.

Huellei
piątek, 6 stycznia 2017, 19:27

Pisowski rzad pluje na europe a najbardziej na Niemcow. W sprawie emigrantow pisowcy sie wypieli na klopoty Europejczykow to dlaczego Niemcy mieliby sie na nas ogladac w sprawie gazu? To pisowska Polska sie wypiela na solidarnosc europejska to teraz niech sobie sprowadza nierosyjski gaz przez marsa i andromede. Za glupote sie placi. Prosze do kasy

P.P.
sobota, 7 stycznia 2017, 11:56

Niemcy w XX wieku dwa razy chcieli rozdawać karty w Europie...marnie się to dla nich skończyło. Niczego się nie nauczyli? Śni im się jakiś nowy pakt z Rosją?

dg
sobota, 7 stycznia 2017, 11:42

Pakt Ribbentrop-Mołotow nadal trwa.

Nabucco first
sobota, 7 stycznia 2017, 11:34

Nie do końca się zgadzam z alarmistycznym tonem wypowiedzi red. Maciążka. Nadal słabością koncepcji rosyjsko - niemieckiej jest to, że to my kupujemy gaz i jak zorganizujemy alternatywne przepustowości z nierosyjskich kierunków to Rosja będzie musiała zjeść z ceny. W pewnym sensie ten sojusz żywi się naszą słabością, a nie własną siłą. Tak więc B-Pipe lub drugi gazoport jest w stanie w dużej mierze podważyć sens ekonomiczny wielu działań rosyjsko - niemieckich.

Smiechow
piątek, 6 stycznia 2017, 19:01

UE rozpadnie się., co mimo próżnych nadziei naiwnego Mesjasza stać się musi., jak twierdzą eksperci. Rosja odetnie gazociąg "Przyjażń ".,bo przyjaciółmi Polacy i Ukraińcy już dla niej być dawno przestali., prawda ?.. i pewnego dnia amerykańkie konie trojańskie w Europie obudzą się z ręką w nocniku... W końcu to gaz rosyjski.,który.,transportowany będzie poza Polską i Ukrainą, więc nic im do niego. Powstanie nowa rura przez Atlantyk TEKSAS - SZAMBOLEJE WLK......,w snach .

Polska C
niedziela, 8 stycznia 2017, 10:32

Każdy normalnie myślący widzi jak braterstwo Rosji i Niemiec rośnie w siłę tak jak przed 1939r. Niemcy to fałszywe i zdradzieckie państwo ( aczkolwiek nie wszyscy Niemcy ). Rosja, to chyba każdy wie jacy oni są. Trzeba się zbroić, aby nie powtórzył się 1 wrzesień 1939 i aby nasi żołnierze mieli czym się bronić

mark
niedziela, 8 stycznia 2017, 08:18

reżim pisu dziwi się nagle, że ktoś inny też ignoruje wyroki, które są w danej chwili politycznie nie na rękę władzy...

pl
piątek, 6 stycznia 2017, 17:42

Fumfle TUSKA PO i innej zarazy

rob ercik
piątek, 6 stycznia 2017, 17:42

ani Polska ani upaina nie chca Rosyjskiego gazu, i Polska i upaina uwazaja Rosje za wroga ale ani Polsce ani upainie darmowe pieniadze za tranzyt rosyjskiego gazu juz nie przeszkadzaja ...

antyzłodziej
sobota, 7 stycznia 2017, 18:07

Najbardziej oburzające jest, że Ukraina bezczelnie ukradła gaz ze zbiorników technicznych, potrzebny do zapewnienia tranzytu gazu i obok najwyższych na świecie opłat za tranzyt domaga się, by... UE ten gaz PONOWIE zakupiła, by tranzyt gazu przez Ukrainę dalej mógł się odbywać, licząc na to, że zaszantażowana zimą UE będzie zmuszona zaakceptować tą hucpę Ukraińców. Ukraina przedstawia "niezwykłe" stanowisko - stawia Rosjanom absurdalne warunki tranzytu powiązane przymusowo z dostawami na Ukrainę po absurdalnie niskich cenach, bez zapłacenia za poprzednie dostawy, bez pokrycia strat za poprzednie złodziejstwa i Ukraina stawia UE absurdalne warunki - by UE skredytowała bankrutowi Ukrainie te dostawy i udzieliła Rosji poręczenia finansowego za Ukrainę! Na szczęście dla UE jest już Nord Stream i jest Opal. Dziwne, że Polska bierze stronę złodziei.

Rex
piątek, 6 stycznia 2017, 23:56

My się bardziej martwimy o Ukraińców niż o siebie samych. To się nazywa altruizm.

argi 07.01.2017
sobota, 7 stycznia 2017, 16:02

Opal to gazociąg niemiecki, gaz jest rosyjski, więc co to obchodzi Polskę, bo co olali Polaków Rosjanie, to teraz krzyk, trzeba było po ludzku, podpisać umowe i zrobić sobie rurociagi przez Polske, a nie podnosić krzyk, że Polska straci suwerenność, a deptanie ziemi polskiej przez bandyckie wojska amerykańskie to nie utrata suwerenności, co za głupota.

gosc
piątek, 6 stycznia 2017, 23:09

Jak Kuba Bogu tak Bog Kubie. Skoro obecna wladza w Polsce zniszczyla wplywy i poparcie Zachodu to czego sie dziwicie?

defens
piątek, 6 stycznia 2017, 22:52

Co za amatorka. Przecież stare układy się skończyły i idzie nowe. Trump wygrał i będzie kolejny reset. Przecież to zapowiada. Chwali Wołodie za zimną krew, gdy nie wyrzucił amerykańskich dyplomatów. Poza tym nominacje. Czego trzeba więcej? On chce kupić Putina, żeby zaczął grać przeciw Chinom, co jest mało prawdopodobne. Natomiast bezczynność jest w stanie kupić, Rosja może udać, że nie jest stroną w ich rozgrywkach i odwróci wzrok. Czym zapłaci? Tym samym w stosunku do spraw Europy Środkowej, Syrii i tzw. tradycyjnej rosyjskiej strefy wpływów. Ścisły sojusz FR-Chrl jest zbyt silny do rozsadzenia i pokonania Chin. Rosyjski parasol atomowy plus chińska gospodarka i ogromne przestrzenie obu krajów wykluczają wojnę. Jeśli nawet jakoś wygrają, to jak to okupować? Chiny muszą być zniszczone gospodarczo i zwasalizowane przy biernej Rosji. Zabranie się wpierw za Rosję odpada że względu na wspomniany arsenał jądrowy. Chiny mają około 200 głowic i mało środków przenoszenia. Poza tym są otoczone wianuszkiem baz i okrętów Aegis.

Krys
sobota, 7 stycznia 2017, 15:22

znowu propaganda PIS TO ONI. Niech PIS bierze się do roboty.

nod
niedziela, 8 stycznia 2017, 14:22

Było układać Jamał2 a nie mieć teraz pretensje do Niemców że chcą kosić za gaz płynący przez ich terytorium. To co Panowie w 2019 w podzięce wybierzecie Buzka na 4 kadencję w EUROparlamencie?

Jaksar
wtorek, 10 stycznia 2017, 12:30

jeżeli chodzi o interes niemców to solidarność europejska oraz współpraca w UE chodzą na dalszy plan. Niemcy zawsze, jeżeli się to dało, wykorzystywały i wykorzystują opanowane przez swoich polityków i lobbistów instytucje unijne tak by realizować własną politykę kosztem tych mniejszych i słabszych. Polska wraz z innymi krajami Europy wschodniej powinna podjąć stanowcze kroki by uderzyć w niemiecki export na wschód, głównie do Rosji, chociażby tym, że na graniach powinny być skrupulatnie i biurokratycznie kontrolowane samochody ciężarowe z niemiec i innych krająw wspierających Berlin w sprawie importu ropy. Można by w Polsce bojkotować niemieckie sklepy, wprowadziń reset importu i brać tylko to co konieczne.... Głównie jednak Polska powinna wszystkie inicjatywy niemców w UE torpedować wykorzystując prawo do Vetto!

hr-aabia
piątek, 6 stycznia 2017, 22:05

... na miejscu Niemiec odpowiedziałbym stronie Polskiej - pier dol cie się - nasz Opal, zbudowany za naszą kasę, jak chcecie gaz inny niż rosyjski to wasz problem, nam nic do tego. Wasza kasa, wasze decyzje ;)

MAG
piątek, 6 stycznia 2017, 21:48

Ale czemu tu się dziwić biorąc pod uwagę działanie baranów rządzących Polską. To się musiało prędzej czy później tak skończyć. I bredzenie "ediego" vel "ola" vel "gregora" vel "fx"-sa (i szeregu innych "wcieleń" tego (komentującego prawie każdy artykuł na Tym szacownym forum a już w szczególności dot. Rosji) tytana intelektu nie wpłynie na rzeczywistość.

Marick
sobota, 7 stycznia 2017, 13:42

Teraz Polski MSZ powinien poinformowac strone niemiecka i strone rosyjska ze w przypadku zakrecenia kurka przez ukraine ich "opal" zostanie przedziurawiony !!! Polityka Niemiec wobec Polski nie zmienila sie od 100 lat

the saint
piątek, 6 stycznia 2017, 20:33

Mój dziadek Franciszek, który w 1920r. gonił bolszewików spod Warszawy mawiał często: Pamiętaj, że Niemiec z Moskalem zawsze kosztem Polski się dogadają. Nie ważne jak różne mogą być ich aktualne poglądy, nieważne kto u nich akurat sprawuje władzę. Aby Polskę osłabić zawsze podadzą sobie ręce. Jak pokazuje historia odległa i bliższa - miał rację. A nasze durne rządy - bez wyjątku - nigdy tego nie dostrzegały.

Sailor
sobota, 7 stycznia 2017, 13:38

Polski rząd wypiął się na Niemcy i resztę Unii w sprawie uchodźców, a terach chce aby Niemcy byli solidarni w sprawie gazu. Czysta hipokryzja.

Obiektywny
sobota, 7 stycznia 2017, 12:57

Moralność Kalego-Jak Kali ukraść komuś krowa to być dobrze, a jeśli Kalemu ktoś ukraść krowa to być źle"? Pomijając meritum sprawy.Ocena praworządności w Polsce przez Komisję Wenecką,gdzie wyrażona opinia prawna opierająca się na konkretnych zarzutach łamania prawa polskiego i europejskiego -to tylko niewiążąca opinia.Natomiast decyzja Trybunału Sprawiedliwości UE (cytat z artykułu >na granicy, a być może z pogwałceniem obowiązujących przepisów).to już be.... ot i moralność.

waldi
piątek, 6 stycznia 2017, 20:08

ho ho ho polacy chcą by niemcy stosowali zalecenia jakiegoś trybunału unijnego a jak sami stosuja zalecenia timmermansa ?

mefis58
poniedziałek, 9 stycznia 2017, 12:27

"Brak wyraźnego powodu...." . Czy ustalenie przez Ukrainę "z kapelusza" jednostronnych , niespotykanych nigdzie na świecie stawek opłat za tranzyt jest może dla autora takim "wyraźnym powodem omijania tego terytorium? Czy ryzyko podbierania surowca przez kraj, który wydala z siebie idiotyzmy w postaci nakładania "kar" na Gazprom jest, czy nie jest takim "wyraźnym powodem"? Czy prowadzona przez Ukrainę wojna gospodarcza z Rosją jest dla autora takim "wyraźnym powodem"? Jak autor nie widzi "wyraźnie" powodów to niech się uda do okulisty !!!

Reklama
Reklama
Tweets Energetyka24
 
Reklama
Reklama