Reklama

Wiadomości

Domański z KO: jesteśmy za przyspieszeniem projektu jądrowego, a nie zrywaniem umów i spowolnieniem [WYWIAD]

Andrzej Domański (z prawej)
Andrzej Domański (z prawej)
Autor. Facebook.com/Andrzej Domański

Deklarowaliśmy wielokrotnie, że chcemy przyspieszenia projektu jądrowego – mamy to zapisane w naszym programie. Zerwanie umowy oznaczałoby jego spowolnienie, a temu jesteśmy przeciwni. Oczywiście wszystkie umowy zawarte przez odchodzący rząd PiS będą analizowane pod kątem zgodności z prawem - mówi w rozmowie z Energetyka24.com Andrzej Domański, ekonomista i kandydat Koalicji Obywatelskiej do Sejmu.

Reklama

Jakub Wiech, Energetyka24.com: Jakie jest podejście KO do już zawartych umów ws. atomu?

Reklama

Andrzej Domański, główny ekonomista Instytutu Obywatelskiego, kandydat Koalicji Obywatelskiej na posła: Deklarowaliśmy wielokrotnie, że chcemy przyspieszenia projektu jądrowego – mamy to zapisane w naszym programie. Zerwanie umowy oznaczałoby jego spowolnienie, a temu jesteśmy przeciwni. Oczywiście wszystkie umowy zawarte przez odchodzący rząd PiS będą analizowane pod kątem zgodności z prawem.

Czy przewidują Państwo możliwość ich rozwiązania?

Reklama

Nie, nie zakładamy z góry, że zostało złamane prawo. 

Czytaj też

KO postuluje przyspieszenie projektów jądrowych - w jaki sposób?

Kluczowy będzie model finansowania. Jeśli chcemy szybkiej realizacji projektu oznaczać to będzie konieczność uruchomienia programu pomocy publicznej, który trzeba notyfikować w KE.

Mają Państwo w swoim programie energetycznym cele redukcji emisji oraz wzrostu produkcji energii z OZE. Czy podobne cele stawiają sobie Państwo także w atomie?

Tak, tyle że nie mamy, w tym momencie procentowo określonych celów indykatywnych na drugą połowę lat 30-tych. Technologie jądrowe wiążemy z procesem głębokiej dekarbonizacji sektorów elektroenergetycznego i ciepłowniczego, czyli zejściem z kilkunastu proc. emisyjności modelu OZE plus węgiel/gaz do zerowych emisji netto.

Czytaj też

Jakie możliwości działania na polu UE ws. atomu Państwo przewidujecie?

Atom powinien być rozpoznany przez UE jako preferowana technologia na równi z OZE i tu ważna będzie budowa koalicji państw, które widzą atom jako element przyszłego miksu. Drugim ważnym elementem byłoby uzgodnienie z KE systemu pomocy publicznej, który da nam możliwość sfinansowania projektu i uniknięcia opóźnień w jego realizacji.

Reklama

Komentarze

    Reklama