Atom w Polsce – polskie pieniądze i koreańskie know-how

9 maja 2017, 18:54
Fot. Pixabay

Elektrownia atomowa w Polsce powstanie bez wsparcia finansowego z zagranicy – podaje „Puls Biznesu” powołując się na komunikat przekazany przez Ministerstwo Energii. Wsparcie technologiczne ma zostać natomiast pozyskane z Korei Południowej.

Według informacji uzyskanych przez „Puls Biznesu” od biura prasowego Ministerstwa Energii pierwsza polska elektrownia atomowa powstanie bez udziału zagranicznego partnera-współwłaściciela. Resort przekonuje, że dzięki temu budowa elektrowni będzie bardziej opłacalna i bezpieczniejsza, a koszt inwestycji zostanie pokryty przez krajowych nabywców wyprodukowanej energii.

Nieoficjalnie mówi się jednak o udziale w projekcie polskich instytucji finansowych, m.in. PZU, Polski Fundusz Rozwoju oraz PGE, która jest formalnym inwestorem odpowiedzianym za budowę elektrowni. O wyborze mają jednak zdecydować finalne uzgodnienia dotyczące wyboru technologii i sposobu finansowania.

Zobacz także: Pochopna decyzja ws. atomu może pchnąć Polskę w objęcia krajów autorytarnych [OPINIA]

Istotnym czynnikiem koniecznym do zrealizowania inwestycji jest wybór technologii na której oparty zostanie projekt elektrowni. W ostatnim czasie można zauważyć, że spośród kilku potencjalnych partnerów technologicznych (m.in. amerykańskiej, kanadyjskiej czy francuskiej) Ministerstwo Energii wykazuje duże zainteresowanie koreańskim know-how. „PB” powołując się na źródła w resorcie podaje, że zdaniem urzędników Ministerstwa technologia z Korei Południowej będzie lepiej odpowiadać polskim potrzebom od pozostałych.

Zobacz także: Koreański atom dla Polski, czyli strategiczna pomoc z nieoczekiwanego kierunku [KOMENTARZ]

Konkrety dotyczące polskiego atomu mają zostać zawarte w zapowiedzianej na połowę tego roku Polityce Energetycznej Polski do 2050 r. Wciąż jednak nie wiadomo czy elektrownia w ogóle powstsnie – wciąż nie zostało wybrane miejsce jej potencjalnej budowy. Na razie więc pierwsza polska elektrownia pozostaje projektem na papierze, co nie przeszkadza jej jednak być argumentem w negocjacjach z Komisją Europejską dotyczącą tzw. pakietu zimowego. Pytanie, jak długo nim pozostanie.

Krzysztof Nieczypor/Puls Biznesu

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Czarny
środa, 10 maja 2017, 01:34

Bzdury. Tylko wyngiel. I na szesnastkje dla górników lepiej kaskje dajta.

Obserwator 2017
czwartek, 18 maja 2017, 23:53

Na pierwszą polską EJ o mocy 3 GWe należy przeznaczyć ok. 60 mld zł. To mniej więcej tyle ile mamy deficytu budżetowego. Za polskie pieniądze t/zn. za kolejne kredyty - patrz CARACALE za łapówki. Efekt - 20% wzrost zachorowań na nowotwory w strefie przy elektrowni jądrowej w jednym z czystych polskich terenów nadmorskich.

Observer
wtorek, 16 maja 2017, 23:21

Zanim wyda się potężne pieniądze podatników na polskie elektrownie jądrowe trzeba wysłuchać prof. Bohdana Żakiewicza. Jak do tej pory brakuje Jego zdania na tym portalu.

Reklama
Reklama
Tweets Energetyka24
 
Reklama
Reklama