Polsko-kanadyjska współpraca w poszukiwaniu surowców

Poniedziałek, 04 Grudnia 2017, 12:15

Państwowy Instytut Geologiczny i Służba Geologiczna Alberty 22 listopada 2017 r. podpisały dwustronną umowę umożliwiająca bliższą współpracę w zakresie surowców.

Przedstawiciele Ministerstwa Środowiska oraz Państwowego Instytutu Geologicznego w dniach 21-23 listopada uczestniczyli w międzynarodowej konferencji Global Summit Regulatory Excellence w kanadyjskiej prowincji Alberta. Podczas wizyty delegaci spotkali się m.in. z przedstawicielami Ministerstwa Surowców Kanady.

Zobacz także: Kanada bierze rozwód z węglem

Prof. Mariusz-Orion Jędrysek, wiceminister środowiska, Główny Geolog Kraju i Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa podkreślił, że podpisanie tej umowy jest znaczącym sukcesem, na który pracowało szereg ludzi i instytucji po obu stronach oceanu. Podziękował za wsparcie ze strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP i zaangażowanie ambasady Polski w Ottawie i Kanady w Warszawie oraz Ministerstwa Energii RP.

„Ważne, aby zacieśniać relacje Polski i Kanady właśnie na polu geologii i polityki surowcowej m.in. dlatego, że Kanada pokazała, jak można budować siłę państwa w oparciu o swój potencjał surowcowy” – powiedział.

„Nasi przyjaciele, przedstawiciele rządu federalnego Kanady i prowincji Alberta równie mocno wspierali ten projekt i współtworzyli atmosferę dobrej współpracy. Ze swojej strony gratuluję Państwowemu Instytutowi Geologicznemu i Służbie Geologicznej Alberty zawarcia umowy” – zaznaczył.

„Mam nadzieję, że procedowane u nas zmiany organizacyjno-prawne dadzą swój pozytywny efekt gospodarczy w Polsce w oparciu o Politykę Surowcową Państwa” – dodał prof. Mariusz-Orion Jędrysek.

Zobacz także: USA i Kanada chcą Arktyki ,,wolnej od poszukiwań ropy i gazu"

kn/MŚ

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz