Baltic Pipe: Pozytywny wynik testów ekonomicznych

Czwartek, 30 Listopada 2017, 13:03

Po przeprowadzeniu  oceny  ofert otrzymanych w ramach 2 Fazy Open Season 2017 i zatwierdzeniu ostatecznej alokacji przepustowości, GAZ-SYSTEM oraz Energinet zostali zobowiązani przez krajowe organy regulacyjne do przeprowadzenia ocen rentowności projektu Baltic Pipe. W ich efekcie,  obydwaj operatorzy uzyskali pozytywny wynik testu ekonomicznego, co oznacza że Umowy Przesyłowe w ramach Procedury Open Season 2017 powinny zostać zawarte najpóźniej do końca stycznia 2018 roku.

Alokacja przepustowości w wyniku zakończonej w dniu 31 października 2017 r.  2 Fazy  Open Season 2017 potwierdziła uzasadnienie biznesowe   dla wybudowania niezbędnej  infrastruktury przesyłowej pozwalającej na przesył gazu z Norwegii poprzez terytorium Danii do Polski oraz z Polski do Danii.

Zgodnie z Regulaminem Open Season 2017 warunkiem poprzedzającym zawarcie Umów Przesyłowych było przeprowadzenie przez obu operatorów Testu Ekonomicznego w celu oceny rentowności projektów dotyczących przepustowości przyrostowej, jak wskazano w Rozporządzeniu NC CAM. Zasady przeprowadzania Testu Ekonomicznego dla przepustowości przyrostowej wynikają z wytycznych Rozporządzenia Komisji (UE) 2017/459 z dnia 16 marca 2017 r. ustanawiającego kodeks sieci dotyczący mechanizmów alokacji zdolności w systemach przesyłowych gazu. Test ekonomiczny został przeprowadzony w oparciu o kryteria zatwierdzone przez krajowe organy regulacyjne w Polsce i w Danii, tj. przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) oraz Duńską Agencję Energii (DERA).

Pozytywny wynik testu ekonomicznego uzyskany przez  GAZ-SYSTEM i Energinet oraz spełnienie innych warunków określonych w Regulaminie Open Season 2017 pozwoli każdemu z operatorów  na  zawarcie 15-letnich Umów Przesyłowych z uczestnikami rynku, którym została przydzielona przepustowość. Zgodnie z przyjętym harmonogramem podpisanie Umów Przesyłowych powinno nastąpić najpóźniej do końca stycznia 2018 roku.

Obecnie obaj  operatorzy  kontynuują działania w ramach projektu w celu umożliwienia pierwszych dostaw gazu od października  2022 roku, pod warunkiem, że w 2018 roku podjęta zostanie pozytywna decyzja o realizacji inwestycji. Ostateczna decyzja inwestycyjna, która zostanie podjęta w 2018 roku zależy, m.in. od spełnienia warunków określonych w Umowach Przesyłowych.

pam/Gaz System

Zobacz także: Wiceprezes Gaz System o Baltic Pipe

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

4 komentarze

Newsroom Piątek, 01 Grudnia 2017, 12:22
Czy w takim razie Nordstream 2 się opłaci, gdy powstanie Baltic Pipe ? Co Rosjanie i Niemcy zrobią z tym gazem ?
Będą napełniać baloniki nim na Sylwestra ?
Trak Piątek, 01 Grudnia 2017, 8:43
Będzie się opłacać, bo PGNiG zafunduje odbiorcom za ten gaz taką cenę, że im się opłaci. Pytanie, czy opłaci się to klientom?
Batory pod Pskowem Czwartek, 30 Listopada 2017, 22:17
Na pewno nie Gazprom.
CB Czwartek, 30 Listopada 2017, 14:11
Analizy, testy, dialogi, wszystko ok, ale w żadnym komunikacie, oświadczeniu czy nawet artykule ciągle nie widzę najważniejszego: na jakim poziomie ma być finansowanie inwestycji i kto ma to zrobić?