ME: polskie firmy są zainteresowane energetyką jądrową

Środa, 29 Listopada 2017, 13:32

"Polskie przedsiębiorstwa mają duże doświadczenie, które można wykorzystać przy wdrażaniu energetyki jądrowej w naszym kraju" – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski otwierając konferencję poświęconą części elektrycznej elektrowni jądrowej. Debata odbyła się 29 listopada 2017 roku w Warszawie.

„Część elektryczna elektrowni jądrowej w świetle wymagań międzynarodowych – wytyczne dla polskiego przemysłu” – to tytuł konferencji zorganizowanej wspólnie przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich i Ministerstwo Energii. W trakcie dyskusji zaprezentowano elementy wspomagające działania przedsiębiorstw krajowych w budowie elektrowni jądrowych oraz przedstawiono zagadnienia związane z częścią elektryczną siłowni z punktu widzenia przepisów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, European Utility Requirements i innych dokumentów normalizacyjnych.

Minister Krzysztof Tchórzewski zwrócił uwagę, że już dziś polscy przedsiębiorcy zdobywają doświadczenie w realizacji projektów jądrowych. "Odbieramy jako sukces fakt, że nasze firmy wykonały prace lub dostawy komponentów dla prawie wszystkich krajów UE, które posiadają elektrownie jądrowe. Poza Wspólnotą były to również: Rosja, Ukraina, Kanada i Japonia. Liczymy na to, że w przyszłości coraz bogatsze doświadczenie i profesjonalizm działania  pozwoli im wejść na nowe rynki" – dodał.

Zobacz także: Belgia: przemysł przeciwny zamknięciu wszystkich elektrowni atomowych

jw/ME

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

4 komentarze

Naiwny Środa, 06 Grudnia 2017, 3:21
Pan Minister ma na myśli oczywiście Spółki Skarbu Państwa. One a w zasadzie ich Zarządy swietnie wiedzą jak odpowiadać na zapotrzebowanie polityków. A jak nie - to się je wymienia. Ale z tym doświadczeniem to trochę jednak Pan Minister przesadził.
Gosc Poniedziałek, 04 Grudnia 2017, 22:50
A może ktoś poda globalny, finansowy wolumen wszystkich zrealizowanych i realizowanych kontraktów atomowych polskich firm w ostatnich 10 latach? Rzut oka na cyfrę, porównanie jej z kosztem Hinkley (lub połowy Hinkley jak kto che) wystarczy aby wyciągnąć troszkę wniosków
MacGawer Środa, 29 Listopada 2017, 18:26
Czy to żart? Pan minister mówi o zainteresowaniu przedsiębiorców BUDOWĄ EJ, a nie ZAKUPEM prądu gdy zostanie uruchomiona. Owszem, każdy chce zarobić, najlepiej nic nie ryzykując. To taki typ częściowej głuchoty: jak mówią "daj" to nie słyszą, a jak "bierz" słyszą doskonale. Popatrzcie na to co sie dzieje w Belgii, ich elektrownie jądrowe jeszcze działają, a już mają prąd niewiele tańszy niż w najdroższych Niemczech i Danii. Jak tak dalej pójdzie za rok - dwa będą najdroźsi, a to nie jedyny taki przypadek. Prąd we Francji powoli ale systematycznie drożeje, a przecież produkują go dawno zamortyzowane elektrownie jądrowe. Gdy pan minister pokaże przedsiębiorców gotowych wyłożyć pieniadze na budowę by później wykorzystać prąd z EJ to uwierzę w to zainteresowanie. Właśnie tak buduje się EJ w Finlandii i dam sobie rękę uciąć, że firmy co sfinansowały tę budowę plują sobie w brodę.
JSC Środa, 29 Listopada 2017, 20:46
(...)Prąd we Francji powoli ale systematycznie drożeje, a przecież produkują go dawno zamortyzowane elektrownie jądrowe.(...)
Zamortyzowali już projekt "Utylizacja"?