PGNiG zawarło 5-letni kontrakt na dostawy amerykańskiego LNG

Wtorek, 21 Listopada 2017, 19:42

Pierwszy średnioterminowy kontrakt na import amerykańskiego LNG został podpisany pomiędzy Grupą PGNiG a Centrica LNG Company.

Dostawy gazu będą pochodzić z terminalu skraplającego Sabine Pass w USA w Luizjanie. Kontrakt wejdzie w życie w 2018 r. i będzie realizowany na bazie reguły DES [1]. Do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu zostanie dostarczonych do 9 ładunków LNG w okresie obowiązywania kontraktu.

To pierwszy średnioterminowy kontrakt zawarty przez biuro tradingowe PGNiG w Londynie utworzone w lutym 2017 r. do  prowadzenia międzynarodowego handlu LNG. Biuro działa jako oddział spółki PGNiG Supply & Trading GmbH.

PGNiG stale zwiększa swoją aktywność handlową na europejskim rynku gazu.  Zawarta umowa jest pierwszym kontraktem średnioterminowym na dostawy amerykańskiego LNG do Europy Środkowo-Wschodniej. Dodatkowo, w październiku bieżącego roku PGNiG, w ramach procedury Open Season, złożyło wiążącą ofertę na rezerwację mocy przesyłowych w projektowanym gazociągu Baltic Pipe o przepustowości 10 mld m3 rocznie, który w 2022 r. połączy Polskę ze złożami gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

 Kontrakt z Centrica, poprzedzony długoterminową umową na dostawy gazu z Kataru i dostawami spotowymi zrealizowanymi w 2016 i 2017 roku, wprowadza PGNiG na wyższy poziom aktywności na globalnym rynku LNG. Podpisana umowa opiera się na warunkach rynkowych. Liczymy na dalszą współpracę z naszym partnerem Centrica w zakresie dywersyfikacji dostaw gazu do Polski – powiedział Piotr Woźniak, Prezes Zarządu PGNiG SA i dodał: - Ta umowa to pierwszy kontrakt PGNiG zawarty w ramach planu budowy portfela umów średnioterminowych na dostawy LNG. Większość z nich będzie służyła zapewnieniu zdywersyfikowanych dostaw gazu dla Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego regionu, który historycznie zdominowany był przez gaz rosyjski.

– Jesteśmy niezmiernie zadowoleni z zawarcia kontraktu średnioterminowego z PGNiG. Umowa ta stanowi element strategii firmy Centrica w zakresie budowy globalnego portfolio LNG. Nasza wiarygodność, doświadczenie oraz potencjał handlowy sprawiają, że możemy realizować dostawy LNG do coraz większej liczby odbiorców na całym świecie. Cieszymy się na  współpracę z zespołem PGNiG w nadchodzących latach – stwierdził Jonathan Westby, Dyrektor Zarządzający Centrica Energy Marketing & Trading.

[1] Delivery Ex Ship (Incoterms 2000): Towar uważa się za dostarczony w momencie postawienia do dyspozycji odbiorcy na statku we wskazanym porcie przeznaczenia. Sprzedający jest zobowiązany ponieść wszystkie koszty do tego momentu, ponosi również ryzyko uszkodzenia lub utraty towarów podczas transportu do portu przeznaczenia. Sprzedający jest zobowiązany do odprawy celnej eksportowej. Koszt oraz ryzyko rozładunku są po stronie kupującego.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

44 komentarze

Spogladam na wschod Środa, 22 Listopada 2017, 15:52
Jedna jaskolka wiosny nie czyni, ale im jest ich wiecej...
Tez ogrzewam mieszkanie gazem i dlatego nie chcialbym, zeby ktorejs zimy nieobliczalny dostawca odcial nam dostawy w ramach swoich geopolitycznych rozgrywek.
No bo skoro moze, to kto mu zabroni powiedziec, ze sie zepsula srubka w rurociagu i szukaja nowej? :>
Tak jak niedawno pompowali zawilgocony gaz, nie nadajacy sie do uzycia.
Albo dywersyfikacja, albo wasalizacja.
Wolnosc kosztuje, o czym dzisiaj malo kto chce myslec.
W ogole malo kto chce myslec :)
klient PGNiG Środa, 22 Listopada 2017, 9:54
A jak jest cena tego gazu, bo ogrzewam gazem swoje lokum? Będzie podwyżka cen gazu, czy nie to mnie interesuje.
Prawdziwy klient PGNiG Środa, 22 Listopada 2017, 21:19
Jeśli jesteś naprawdę klientem PGNiG to na pewno dostałeś rachunki i warunki sprzedaży na przyszły rok..a w nich jak byk jest napisane cena gazu idzie w dół.
Grzesiek Środa, 22 Listopada 2017, 19:43
Przeciez to jakis marginalny kontrakt na mala ilosc i raczej nie wplynie na cene teraz. Ale moze stanowczo wplynac dla Ciebie na cene jesli dalej bedziesz ogrzewal lokum gazem w 2022
tak tylko pytam... Środa, 22 Listopada 2017, 13:17
Chcesz sponsorować wycelowane w nas rosyjskie rakiety?
klient PGNiG Środa, 22 Listopada 2017, 16:16
Nie chcę sponsorować rosyjskich rakiet, ale na podwyżkę cen gazu również się nie godzę. Każdemu kto akceptuje wyższe ceny gazu (w zamian "za bezpieczeństwo"), proponuję opłacać stosowne podwyżki z mojej faktury, wtedy będę za. Może trzeba trochę pomyśleć i kupić tani gaz z Iranu, Turkmenistanu itd. W końcu PGNiG ma dbać i o dywersyfikację i o najniższą ceną. To jest elementarz handlu, jeżeli ktoś tego nie rozumnie powinien iść do przedszkola.
CB Środa, 22 Listopada 2017, 15:55
Bo lepiej płacić więcej i sponsorować kolejne wojenki USA...
A generalnie, to demagogia. Można tak samo powiedzieć, że skoro płacimy drożej w USA, to zostaje nam mniej na naszą armię, która ma nas bronić przed Rosją.
jrli Środa, 22 Listopada 2017, 9:18
Mam nadzieję że będzie taniej.
konik_polski Środa, 22 Listopada 2017, 8:57
Woźniak nie podał znowu ceny po jakiej kupimy ten gaz. Czyli standardowo łże jak pies, bo Amerykanie publikują ceny WSZYSTKICH zakupów LNG w ich portach. Tak też było z polskim zakupem LNG w czerwcu tego roku. Wystarczy zatem poczekać do pierwszego transportu LNG z USA w ramach tego kontraktu i sprawdzić na stronie Departamentu Energii po jakiej cenie nam ten gaz sprzedano. Czerwcowy zakup LNG kosztował nas 80% drożej niż gaz rosyjski, więc tym razem będzie podobnie.
bubu Środa, 22 Listopada 2017, 8:22
to dostawa do amerykańskich brygad pancernych abramsów i ich turbin gazowych
Karol Środa, 22 Listopada 2017, 8:11
Rosyjskie boty widzą tylko cenę a tu należy spojrzeć geopolityczne! Należy współpracować z USA, powiązać jak najwięcej gospodarczy dróg a jak przy tej okazji można osłabić Moskwę to dla mnie ten gaz może być droższy.
spoglądam geopolitycznie Środa, 22 Listopada 2017, 11:59
Ja ogrzewam gazem ziemnym swoje mieszkanie. Jeżeli dla bezpieczeństwa Polski pokryjesz część ceny mojego rachunku za gaz to wspaniale, przecież nie jesteś rosyjskim botem. Podaj swoje namiary to prześlę rachunek. Dla bezpieczeństwa państwa oczywiście.
Rain Środa, 22 Listopada 2017, 16:47
Pora wymienić piec na węgiel, Polski wegiel.
xd Środa, 22 Listopada 2017, 6:45
na antenie polsatu "ekdpert" stwierdził że cena amerykańskiego lng średnio w tym roku była wyższa od złego rosyjskiego gazu o 68% gratulacje pewnie wkrótce przeczytamy tutaj że przez rosjan trzeba było zamknąć nasze zakłady azotowe
Em Środa, 22 Listopada 2017, 15:31
Zakłady azotowe maja problem z Rosjanami ale akurat z innego powodu.
Kłuszyn 1605 Środa, 22 Listopada 2017, 6:37
Tak trzymać. Pora na ropę.
mordor Środa, 22 Listopada 2017, 3:23
A znacie cenę za gaz rosyjski
Naiwny Środa, 22 Listopada 2017, 2:17
Jakeś pokręcone te informacje. Kontrakt na dostawy przez 5 lat - w sumie 9 transportów. Czyli niecałe 2 gazowce rocznie? To chyba niewiele. Ale może to na początek. Ciekawe ile rocznie tego gazu ma być, po ile i czy taniej od Qatarskiego?
mar00da Środa, 22 Listopada 2017, 2:12
jedno... cena, nie wiadomo
drugie, warto wiedzieć jaki jest poziom wykorzystania słynnego terminala LNG, trochę poszperałem, średnio ~30% max zdolności
Wniosek, trzeba szybko/na gwałt znaleźć stabilnych (długo/średnio okresowych) dostawców aby dało się uzasadnić rozbudowę do kolejne 50%.
LNG second (d. Nabucco first) Niedziela, 26 Listopada 2017, 11:41
Teraz mamy gros naszych potrzeb z Kontraktu Jamalskiego w formule "bierz lub płać". W 2023 r. KJ wygasa.
Co Środa, 22 Listopada 2017, 1:26
100$+100$ transport 200$. Ruski gaz 340$.
JKK Środa, 22 Listopada 2017, 0:31
Dziwi mnie ta dziecięca radość. Sprzedano nam gaz po dobrej dla amerykanów cenie na przecietnych warunkach. Nawet nie. wiadomo ile. Jak niewiele potrzeba tej psinie do szczęścia.
Em Środa, 22 Listopada 2017, 0:06
Każda złotówka nie zapłacona Rosji za gaz lub ropę powinna zostać wydana na wzrost potencjału WP
ssyss Wtorek, 21 Listopada 2017, 23:10
Super wiadomość!
Trak Wtorek, 21 Listopada 2017, 23:03
Nie wiadomo - ile, nie wiadomo - za ile, ale mamy się cieszyć że - amerykański. Jedno jest pewne, gdyby ten gaz był tańszy od rosyjskiego, PGNiG na pewno pochwaliła by się tym. A skoro jest droższy, to szykujmy portfele, bo ktoś przecież będzie musiał zapłacić za tę polityczną fanaberię.
luki Środa, 22 Listopada 2017, 9:30
chwalili się, że cena jest konkurencyjna ... wiec trudno powiedzieć do końca
JJ Środa, 22 Listopada 2017, 8:56
Ja bym raczej odpowiedział że trzeba się cieszyć że nawet kilkaset milionów czy kilka miliardów nie pójdzie do Rosji gdzie zostałyby wydane na zakup uzbrojenia.
Trak Środa, 22 Listopada 2017, 21:37
Cały Świat, łącznie z USA i Polską kupuje w Chinach, sponsorując w ten sposób armię, która okupuje Tybet i w każdej chwili może zaatakować Tajwan. Czy to cię nie gryzie po nocach?
Ula2 Środa, 22 Listopada 2017, 7:36
Pgnig nie konsumuje tego gazu tylko sprzedaje dalej po cenie wyższej niż go kupiło, zatem gdyby kupili ten gaz tanio, to musieli by się tłumaczyć dlaczego tak drogo sprzedają dalej , a tak nie ujawnia się ceny zakupu i nic nie wiadomo. Także Amerykanie nie są zainteresowani ujawnieniem ceny sprzedaży, bo gdyby był tani, to inny negocjujący z nimi zakup gazu byłby w dobrej sytuacji negocjacyjnej: Hej, Polsce sprzedaliście tanio i wam się opłaciło, to nam też możecie po tej cenie sprzedać! Amerykański gaz w Polsce martwi kreml nie mniej niż amerykańskie abramsy w Polsce, usa sprzedają tu gaz, zatem mają tunteres, a o rynki zbytu się walczy pazurami. Gdyby gaz był drogi, to i tak ten pozornie niekorzystny zakup może się z nawiązką zwrócić w zawieranych w przyszłości kontraktach z rosją, bo tu pole do negocjacji jest ogromne - oczwiście warunkiem jest tajemnica ceny amerykańskiego gazu. Ogólna zasada jest taka: im mniej kupujemy gazu w rosji, tym mniej pieniędzy ma kreml na swoją imperialną politykę, co trudno przecenić. Takie kontrakty to nie kupowanie lizaka.
Pankracy Środa, 22 Listopada 2017, 21:42
Cena gazu jest tajemnicą tylko dla maluczkich. Wielkie firmy doskonale znają ten rynek i nie muszą się niczego "domyślać". W Polsce utajnianie cen wynika ze strachu przed społeczeństwem, które może zapytać, dlaczego kupujemy drogo w USA a nie tanio w Rosji.
Infernoav Środa, 22 Listopada 2017, 5:26
Gaz stanowi ekwiwalent wojny z Rosją. Kupując od nich gaz po niemal 2-krotnej cenię jaka mają Niemcy, bardzo wzmacniamy ich budżet. Kiedyś liczyłem, że odebranie im rynku Środkowo Europejskiego to uderzenie w ich PKB na poziomie 3-5% (bezpośrednio) licząc powiązane sektory, ograniczenie zatrudnienia, mniejsza konsumpcja ect to 5-7%. W zasadzie uderzenie nokautujące dla nich w zakresie modernizacji i rozwoju armii.
Kristo Wtorek, 21 Listopada 2017, 21:27
Dobry znak i nowa jakość po rządach PO-PSL i ultra niekorzystnym kontrakcie z Rosją.
G Środa, 22 Listopada 2017, 8:03
...który wynegocjowal w 2006r pan Jasiński z pisu A dywersyfikacja możliwa jest dzięki gazoportowi wybudowanemu przez PO.
ito Środa, 22 Listopada 2017, 7:23
Oprzytomniej- nie będzie tańszy od rosyjskiego, wręcz przeciwnie. A obowiązki i prawa zamawiającego w umowie są mało la nas budujące. Ten kontrakt jest bardziej niekorzystny niż ten z Rosjanami i jego jedynym walorem jest to, ze zapachniało rzeczywistą dywersyfikacją źródeł.
tom Środa, 22 Listopada 2017, 5:47
zapłacisz więcej za amerykański o ok 22% ale będziesz szczęśliwy
Kazio Środa, 22 Listopada 2017, 3:57
Choć jeden szczęśliwy, ale czy rozumie co sie stalo - mam wątpliwość. A artykuł nic nie wyjaśnia. Wiadomo , że portfele będą lżejsze..
maxxx Wtorek, 21 Listopada 2017, 21:21
Czyli od nowego roku całkiem zarżną nas finansowo...
tomek Środa, 22 Listopada 2017, 6:15
tak gaz bedzie rarytasem
rozczochrany Wtorek, 21 Listopada 2017, 21:07
Najwazniejszą informacją jest cena tego gazu. Czemu jej nie podano? Czyżby była tak niekorzystna dla nas?
Polanski Środa, 22 Listopada 2017, 10:23
Cenę ruskiego znasz? No właśnie. To nie jest informacja publiczna.
hmm Środa, 22 Listopada 2017, 9:12
a jaka jest cena gazu z rosji?
ar2r Środa, 22 Listopada 2017, 8:50
Znasz cena ruskiego gazu może też jest niekorzystna ?
dyz Środa, 22 Listopada 2017, 7:32
Cena gorsza od ceny gazu ruskiego, za który płacimy najwięcej na świecie- na pewno nie będzie
Wlodek Środa, 22 Listopada 2017, 7:05
Prędzej czy później rosja zrozumie że cena gazu z gazpromu musi iść w dół. Chyba że zbyt gazu w naszej części Europy jest nieistotny. A w to raczej wątpię