Mortas: Rosjanie realizują wrogie przejęcie polskiego rynku nawozowego [SKANER]

Poniedziałek, 20 Listopada 2017, 12:17
Piotr Maciążek

Gościem specjalnego wydania programu Skaner Energetyka24, nadawanego prosto z Kongresu 590, był Paweł Mortas, Prezes Zarządu spółki Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn. Opowiadał on m.in. o znaczeniu branży chemicznej dla polskiej gospodarki oraz o konkurencji w postaci nawozów ze Wschodu.

"Nie eksportujemy naszych produktów na rynek wschodni. Nie trafiają tam też produkty wytworzone dzięki naszym półproduktom, czyli towary rolno-spożywcze. Natomiast istnieje import nawozów ze Wschodu. I zabiera on nam tutejszy rynek" - powiedział.

Zobacz także: „Rosyjska ekspansja nawozowa zagrożeniem dla interesów ekonomicznych Polski" [RAPORT]

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

14 komentarzy

Niniu Wtorek, 21 Listopada 2017, 13:43
Marek1 - "wystarczy podnieść cło" - nie można podnieść cła tylko w olsce - cło dla całej UE jest takie samo. I nikt w UE nie będzie kosztem cen nawosów dla swojego rolnictwa bronił polskich azotów. do tego jest jeszcze WTO którego jesteśmy członkiem to też blokuje podnoszenie ceł. I na koniec Rosjanie są właścicielami zakladów w Niemczech - a na produkty z UE nie ma cła. To tyle jeśli chodzi o protekcjonizm który proponujesz. I jeszcze warto się spytać polskich rplników czy chcą kupować droższe nawozy czy tańsze ale śmierdzące ruskim.
pit Wtorek, 21 Listopada 2017, 11:27
Przejęcie rynku polskiego przez Rosjan oznacza koniec Gazoportu, Baltic Pipe, niezależności nowoczesnych elektrowni na gaz i oczywiście Azotów, które Rosjanie już próbowali wrogo przejąć. To po prostu gigantyczny problem dla Polski, również za sprawą UE, która wspiera import kadmu z Rosji. Utopić Polskę to cel wojny hybrydowej podzielonej na unijne i rosyjskie role. Piszą tu sami mądrale.
Nik Wtorek, 21 Listopada 2017, 9:11
Rosja nie jest członkiem UE, więc dlaczego rząd nie ustanowi cła na import z Rosji?
Oni nie uznają wolnego handlu w dziedzinie naszych produktów spożywczych Przez eksport nawozów utrzymują gotowość swoich zakładów do przejścia na produkcję bojowych środków wybuchowych, co nie jest zapewne najnowszym odkryciem.
AlfRed Wtorek, 21 Listopada 2017, 11:22
Bo cła to nie jest już kompetencja rządu? Tylko UE może zmieniać taryfy celne.
As Wtorek, 21 Listopada 2017, 7:23
Czym więcej polityków, a mniej fachowców w zarządzie spółki tym widmo samych wrogich posunięć z północy, południa, wschodu i zachodu większe. Pan Prezes ma worek kasy co miesiąc po to, aby przewidywać, zapobiegać i utrzymywać pozycję lidera. Narzekanie przy takim wynagrodzeniu nie przysługuje. Zapraszamy do jeszcze bardziej wytężonych działań.
Kapitalista Poniedziałek, 20 Listopada 2017, 20:27
Wolny rynek, konkurencja, zakaz protekcjonizmu - to główne zasady gospodarki UE. A Pan Prezes chciałby jak za PRL-u. Do tego ten nieszczęsny kadm którego mamy w nadmiarze a UE się go brzydzi a w zasadzie uważa za szkodliwy.
Marek1 Wtorek, 21 Listopada 2017, 9:48
od dawna NIE istnieje coś takiego jak wolny rynek, w największe kraje UE od lat stosują praktyki protekcjonistyczne. Francja jest tego najlepszym przykładem ...
Ps. A co do nawozów ze wschodu, to wystarczy podnieść cło na nie i problem nierównowagi cenowej zniknie
Cisza Poniedziałek, 20 Listopada 2017, 22:49
Rosja nie jest w UE,nie szanuje zasad wolnego rynku konkurencje niszczy bądź ją szpieguje.
czytelnik Poniedziałek, 20 Listopada 2017, 17:44
Niczego nie realizują ich nawozy są tańsze a Polskie dzięki drogiemu gazowi z USA będą coraz droższe i tyle
Tofik Wtorek, 21 Listopada 2017, 19:41
Gaz z usa jest tanszy niz rosyjski zrozum to wreszcie. Dzieki konkurencji źródeł gazu z usa i kataru a w przyszłości i szelfu norweskiemu i rosyjski gaz stracil monopol i cena znacznie poszla w dół.
PP Wtorek, 21 Listopada 2017, 8:29
Chyba dzięki drogiemu gazowi z Rosji? Droższemu niż w większości krajów UE.
dcw Wtorek, 21 Listopada 2017, 1:21
Z pewnością zgodzisz się na obniżenie swojej pensji/dochodu o 1/3. Będziesz bardziej koinkurencyjny.
Bartek Poniedziałek, 20 Listopada 2017, 15:29
A co robi nasz rzad ? Jak to mozliwe ze Rosja nalozyla embargo na polska zywnosc, a jednoczesnie bez przeszkod dostarcza nawozy dla polskiego rolnictwa ????
gelllt Poniedziałek, 20 Listopada 2017, 18:06
Racja dlatego musimy mówić głosno o tym wydarzeniu i o imporcie węgla też