Reklama

Gaz

PGNiG, NCBR i Gaz-System zainaugurowały program INGA

Fot. PGNiG
Fot. PGNiG

Gaz-System, NCBR i PGNiG wspólnie zainaugurowały programu INGA – Innowacyjne Gazownictwo. Konsorcja przedsiębiorców i naukowców będą mogły wziąć udział w konkursach na rozwój nowatorskich rozwiązań dla sektora gazowniczego. Łączny budżet programu wyniesie 400 mln zł.

"Sektor gazowniczy jest kluczowy dla funkcjonowania wielu obszarów polskiej gospodarki. Co za tym idzie zwiększenie jego konkurencyjności to warunek konieczny do zrównoważonego rozwoju. Inwestycje w najlepsze projekty badawczo-rozwojowe są szansą na stworzenie warunków do wzrostu całej branży" – mówi wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński.

Program INGA będzie realizowany w ramach tzw. Wspólnego Przedsięwzięcia. To unikatowy mechanizm finansowego wsparcia badań przemysłowych i prac rozwojowych. Jego celem jest poprawa innowacyjności i konkurencyjności polskiego sektora gazowniczego, jako uczestnika globalnego rynku, w perspektywie kilkunastu najbliższych lat. W ramach formuły Wspólnego Przedsięwzięcia NCBR pokrywa 50 proc. kosztów realizacji tzw. Agendy Badawczej opracowanej na podstawie zaproponowanych przez PGNiG oraz GAZ-SYSTEM obszarów problemowych wpisujących się w Krajowe Inteligentne Specjalizacje.

Zdaniem prezesa zarządu GAZ-SYSTEM Tomasza Stępnia wspólne przedsięwzięcie jest unikatową formułą współpracy i finansowania badań naukowych dla przemysłu. "Skorzystają na nim partnerzy programu, naukowcy, przedsiębiorstwa, ale przede wszystkim cały sektor gazowniczy w Polsce" – dodaje.

Z kolei prof. dr hab. inż. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju zwrócił uwagę, że formuła wspólnego przedsięwzięcia zapewnia duże możliwości realizacji najciekawszych pomysłów. "Dzięki zastosowaniu tzw. pakietowego podejścia do obszaru B+R znacznie zmniejszone jest ryzyko związane z działalnością naukowo-badawczą. Skupienie się na grupach projektowych sprawia, że trudności w realizacji jednego z pomysłów nie eliminują możliwości osiągnięcia zamierzonego celu" – podkreślił.

Wiceprezes zarządu PGNiG SA ds. rozwoju Łukasz Kroplewski zaznaczył, że branży zależy na wzroście liczby innowacji technologicznych, a także na pobudzeniu aktywności środowiska akademickiego w realizacji działań badawczo-rozwojowych, z których może skorzystać polskie gazownictwo. "Mamy nadzieję, że efekty tego programu poprawią efektywność działalności polskiego sektora gazownictwa. Szczególnie liczymy na duże zainteresowanie programem INGA wśród małych i średnich przedsiębiorstw zrzeszonych w Izbie Gospodarczej Gazownictwa" – dodał.

Zobacz także: Już 120 tysięcy Polaków zmieniło sprzedawcę gazu

Reklama

Komentarze

    Reklama