Ukraina: zapasy węgla najniższe od trzech lat, konieczny dodatkowy import z USA

Środa, 25 Października 2017, 12:52

Rząd w Kijowie zamierza zwiększyć import węgla ze Stanów Zjednoczonych. Decyzja ta zapadła po tym, jak ukraińskie zimowe zapasy węgla spadły do poziomu najniższego od trzech lat.

Jak podaje serwis platts.com, w grę wchodzi zamówienie transportu 150 000 ton węgla. Tymczasem, pierwsza dostawa amerykańskiego węgla na Ukrainę (75 000 ton) ma przybyć tam jeszcze w tym tygodniu.

Zwiększenie dostaw z USA jest planem awaryjnym rządu w Kijowie, który obawia się przerw w dostawach energii w miesiącach zimowym. Innym branym pod uwagę źródłem węgla jest RPA.

Ukraińskie kłopoty z węglem zaczęły się, gdy główne obszary produkcji tego surowca dostały się w ręce prorosyjskich separatystów.

Zobacz także: Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla: ograniczmy ubóstwo energetyczne

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Naiwny Piątek, 27 Października 2017, 21:45
Chyba znów trzeba się będzie przeprosić z separatystami i przynajmniej po cich zacząć kupować antracyt z Donbasu. 150000 tys ton węgla z USA nic nie załatwia. Oni potrzebują kilka mil. ton a tego nie są w stanie nie tylko kupić ale i przepuścić przez ukraińskie porty. Szczególnie, że zima już się zaczyna. Jesli będzie łagodna jakoś sobie poradzą. jeśli będzie ostra to mają kłopot. Do tego mają wyłączoną część mocy w elektrowniach atomowych. Same kłopoty.