Szef Łukoila: Sankcje mogą obowiązywać przez kolejną dekadę

Piątek, 13 Października 2017, 9:58

Sankcje na Rosję mogą zostać utrzymane w mocy nawet przez dziesięć najbliższych lat - uważa Wagit Alekperow, szef Łukoila i jeden z najbogatszych obywateli Federacji Rosyjskiej.

W wywiadzie dla „Financial Times” Wagit Alekperow sugeruje, że rosyjskie firmy naftowo-gazowe powinny być przygotowane na scenariusz, w którym zachodnie sankcje będą obowiązywać przez wiele lat: „Nasza obecna strategia zakłada, że w ciągu następnych dziesięciu lat system sankcyjny pozostanie w mocy” - mówił szef Łukoila.

W dalszej części rozmowy, szósty na liście najbogatszych Rosjan Alekperow dodaje: „Nie spodziewam się, żeby sankcje zostały zniesione w nadchodzących latach. A kiedy już do tego dojdzie, to będzie długi i bardzo skomplikowany proces”. 

Wagit Alekperow wyraził również opinię o sytuacji na rynkach ropy naftowej: „Chcemy, aby ceny pozostały na przewidywalnym poziomie 55-60 dolarów za baryłkę, co najmniej przez następne dziesięć lat - wtedy zarówno producenci, jak i konsumenci będą zadowoleni”. Nadmienił również, że niepożądanym jest sytuacja, w której ropa kosztowałaby znowu powyżej 100 dolarów.

Zobacz także: Jak walczyć z mafią paliwową? „Koordynator potrzebny od zaraz” [WYWIAD]

Zobacz także: OPEC wypełnia porozumienie z Wiednia w 88%

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

4 komentarze

Kiks Piątek, 13 Października 2017, 14:39
Optymiści z tych ruskich. 10 lat? One będą tak długo, dopóki ruscy nie wycofają się ze swojej agresji. Inaczej ci co je nałożyli utraciliby swoją wiarygodność idali ciche przyzwolenie na naruszanie granic innych państw.
LNG second (d. Nabucco First) Piątek, 13 Października 2017, 21:47
Zachód stać na te sankcje i to jest najtańsza metoda dla Zachodu na powstrzymywanie zapędów imprerialnych Rosji dlatego te sankcje będą trwały bardzo długo, bo są opłacalną metodą powstrzymywania.
LNG second (d. Nabucco First) Piątek, 13 Października 2017, 13:30
Nareszcie zaczyna do nich docierać i przygotowują społeczeństwo na bolesną prawdę dotyczącą sankcji: one nie zostaną zdjęte szybko. W kilka tygodni podjęto na Kremlu decyzje dotyczące Krymu i Donbasu, ale ich konsekwencje będą ciągnęły się dekadami. Pamiętam jak rosyjska propaganda wyśmiewała sankcje popisując się szybkością działania na Krymie i w Donbasie, oraz wyśmiewając anemiczne sankcje "których efektów nie widać". Z sankcjami tak jest, że sankcje się nakłada i ... efektów nie widać od razu. Natomiast po 5, 10 i więcej latach nagle okazuje się, że kraj pod sankcjami jakoś tak inaczej się rozwija i inaczej wyglądają jego ulice. Do tego NATO wyraźnie przestało ciąć wydatki na obronę co w perspektywie kilku lat zrobi różnicę. Uważny obserwator zauważy również działania hybrydowe na polu gospodarczym wymierzone w Rosję, które choć nie zawsze zakończone sukcesem w wielu przypadkach stwarzają wiele trudności państwu rosyjskiemu. Nie twierdzę tutaj, że Rosja nie ma swoich sukcesów, ale twierdzę, że wyjdzie bardzo mocno poobijana gospodarczo i technologicznie, gdyż próbuje konkurować z Zachodem większym od niej gospodarczo przynajmniej 10 - krotnie.
Lis Piątek, 13 Października 2017, 11:07
Czyli dobry Rosjanin chce zeby ropa byla tania, bo jak jest tania to wszyscy sa zadowoleni. Amen.