OPEC wypełnia porozumienie z Wiednia w 88%

Czwartek, 12 Października 2017, 14:31

Kraje OPEC produkowały we wrześniu 32,65 mln baryłek ropy dziennie, co oznacza, że ograniczenia zapisane w porozumieniu z Wiednia zostały wypełnione w 88% - podaje Międzynarodowa Agencja Energii.

W październikowym raporcie eksperci MAE wskazują, że w wypełnianiu „porozumienia wiedeńskiego” zdecydowanie bardziej zdyscyplinowane były państwa, które nie należą do kartelu. Współczynnik realizacji jego założeń wyniósł wśród nich 125% - najwięcej od początku 2017 roku.

Rosjanie wypełnili swoje zobowiązania w 106%, zmniejszając produkcję o 318 tys. b/d - do 11,279 mln b/d. Jeszcze wyższe wskaźniki odnotowały Meksyk oraz Azerbejdżan - odpowiednio 236% i 231%. 

Na drugim biegunie plasują się takie państwa jak Libia, Nigeria, czy Kazachstan. W pierwszych dwóch produkcja wzrosła, natomiast w trzecim zobowiązania do ograniczenia wydobycia zostały zrealizowane w zaledwie 13%.

Zobacz także: Światowe zasoby ropy rosną szybciej, niż wydobycie

Zobacz także: Jak walczyć z mafią paliwową? „Koordynator potrzebny od zaraz” [WYWIAD]

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

mefis58 Sobota, 14 Października 2017, 11:15
Libia i Nigeria nie były objęte porozumieniem, a Kazachstan (nie należący do OPEC), czego by o nim nie powiedzieć jest stosunkowo niewielkim graczem na rynku.