Jak walczyć z mafią paliwową? „Koordynator potrzebny od zaraz” [WYWIAD]

Czwartek, 12 Października 2017, 9:56

Powołanie koordynatora ds. przestępczości paliwowej i utworzenie stałej kontroli na drogach to zdaniem Krzysztofa Romaniuka, dyrektora ds. analiz rynku paliw Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego konieczne środki dla skutecznej wali z szarą strefą w branży paliwowej. 

Krzysztof Nieczypor: Implementacja pakietu paliwowego jest niewątpliwym sukcesem rządu. Jak wiadomo jednak branża przestępcza charakteryzuje się zdolnością do szybkiego dostosowania się do okoliczności. Jakie jeszcze obecnie działania są potrzebne, aby dalej skutecznie walczyć z szarą strefą w branży paliwowej?

Krzysztof Romaniuk: W mojej opinii najbardziej skuteczną formą walki z przestępczością paliwową byłoby stworzenie funkcji koordynatora, co zresztą jest naszym postulatem od wielu lat. Proponujemy, by utworzyć ją w formie powołania pełnomocnika w randze sekretarza rady ministrów lub powierzenia czynności związanych z koordynacją działań wymierzonych w szarą strefę paliwową jednemu organowi, np. resortowi finansów tak jak jest to w innych krajach. 

Zobacz także: Polskie koncerny paliwowe gotowe na rewolucję [RELACJA]

W tej chwili funkcjonujące w Polsce prawo jest w zasadzie wystarczające. Chodzi więc jedynie o skuteczną jego egzekucję. Istotna jest też rola kontrolna. Kontrole powinny odbywać się w sposób stały na drogach i powinny być to kontrole widoczne. Tylko dzięki skuteczności podejmowanych działań przestępcy zaczynają się wycofywać. Jest to zatem bardzo ważny element.

Oczywiście wszystkie te przepisy, które w tej chwili wchodzą w życie, szczególnie rozporządzenia dotyczące pakietu energetycznego i pakietu transportowego, będą musiały być optymalizowane i dostosowywane. Należy dbać o to, aby przedsiębiorcom było nieco lżej. Wszystkie nowo nałożone obowiązki są bowiem wyzwaniem dla przedsiębiorców: dla dużej firmy jest to mniejszy kłopot, natomiast dla mniejszych jest to istotny wysiłek finansowy i organizacyjny. Dlatego więc pewna optymalizacja i zastosowanie nowych narzędzi jest konieczne. W tej sprawie także już od wielu lat postulujemy stworzenie bazy elektronicznej, gdzie z jednej strony przedsiębiorcy dostarczaliby dane, a z drugiej wszystkie służby uprawnione do kontroli rynku mogłoby z tych danych korzystać. Byłoby to narzędzie uniwersalne i na miarę XXI wieku.

Działalność przestępcza rozwija się zwłaszcza wtedy, gdy pojawia się popyt na dany produkt. W branży paliwowej obserwujemy sytuację, gdy następuje zarówno wzrost sprzedaży produktów paliwowych i jednocześnie ograniczenie szarej strefy. Co, poza regulacjami uszczelniającymi rynek paliwowy, przyczynia się do coraz lepszych wyników sprzedaży legalnych produktów?

Na pewno uszczelnienie i działania kontrolne to są elementy, które najbardziej się do tego przyczyniły. Należy jednak wspomnieć także o programie 500+, który dostarcza co miesiąc odpowiednią ilość gotówki dla dużego grona odbiorców. To sprawia, że kierowcy będący beneficjentami programu decydują się na zakup auta, a ci którzy już go posiadają tankują nieco więcej. Już drugi rok z rzędu obserwujemy rekordową ilość zakupu używanych i nowych samochodów. Naturalną konsekwencją tego zjawiska jest wzrost sprzedaży paliwa.

Zobacz także: Konferencja POPiHN: Polska innowatorem w walce z szarą strefą

Poza tym nasza gospodarka cały czas się rozwija. W ciągu kolejnych ostatnich lat PKB jest na plusie, co prawda na małym, ale jednak na plusie. W tym roku także. I zwykle jest tak, że gdy gospodarka rośnie, wzrasta również popyt na paliwa, głównie na paliwa transportowe – oleje napędowe. Rosnąca gospodarka to coraz bardziej zamożne społeczeństwo, dzięki czemu kierowców stać na zakup większej ilości paliwa. 

Kolejnym czynnikiem jest poprawa infrastruktury drogowej. Nowe trasy i wyremontowane drogi pozwalają wygodniej podróżować, a to sprawia, że chętniej wsiadamy do samochodów. To także jest istotny powód, który wpływa na zakup paliwa.

Szacujemy, że wzrost naturalny sprzedaży, czyli nie wynikający z eliminacji szarej strefy, jest na poziomie 5-7%. Pozostała część jest to skutek działań związanych z walką z szarą strefą.

Dziękuję za rozmowę.

Zobacz także: 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

3 komentarze

jang Sobota, 14 Października 2017, 21:06
bezgraniczna wiara w moc sprawczą urzędów i urzędników to podstawa ustroju socjalistycznego.I taki minister winien mieć koordynatorów w urzędach wojewódzkich oraz powiatowych .Może jeszcze w gminach? Wydawałoby się,ze prościej niż koordynować skoordynowaną już pracę US,UC,CBS ,ABW,CBA tworzyć jasne i zwięzłe prawo.I je egzekwować......No ale co wtedy robiliby adwokaci,doradcy,dziennikarze śledczy etc etc
pumpernikiel Czwartek, 12 Października 2017, 14:02
Nie tylko mafię paliwową - mafię jako taką trzymającą łapę na wielu sektorach w Polsce. Ostatnio w Gorlicach odkryto na terenie byłej rafinerii Glimar ( "sprywatyzowanej" przez posłów partii LSD w latach 90-tych) ponad 1600 ton toksycznych odpadów. Jak podają mieszkańcy; substancje były wylewane bezpośrednio do gleby, a na ich a na ich apele o zbadanie sprawy długo nie reagowano.Dopiero blokada wjazdu i wezwanie policji pomogło. Sprawa jest notorycznie wyciszana i zamiatana pod dywan a domniemany winny wyszedł za śmieszną kaucją. Koszt utylizacji, to wstępnie bagatela - 5-6 milionów złotych...
podatnik polski Czwartek, 12 Października 2017, 10:09
Po pierwsze - zlikwidować prokuraturę wojskową i oddzielny wojskowy wymiar "sprawiedliwości" - to on ukręca wszystkie dochodzenia w sprawie wszystkich afer, z paliwową na czele. A wiadomo, że afera paliwowa to w 99% WSI i ich następcy!