Pierwsza dostawa litewskiego LNG do Polski

Środa, 11 Października 2017, 11:23

Litewska spółka Litgas sprowadzi do Polski skroplony gaz ziemny pochodzący z terminala LNG w Kłajpedzie. To pierwsza dostawa litewskiego gazu na polski rynek. 

Litewski gaz zostanie dostarczony cysternami z bazy dystrybucyjnej gazoportu w Kłajpedzie. Transport odbędzie się na podstawie umowy jaką zawarła spółka Litgas, będąca częścią państwowego koncernu Lietuvos Enrgija, z firmą Duon należącą do fińskiej spółki Forum. Duon jest jednym z wiodących prywatnych dostawców gazu ziemnego i energii elektrycznej w Polsce oraz liderem na rynku dystrybutorów i przewoźników skroplonego gazu ziemnego LNG.

Zobacz także: Pojedynek terminali LNG: Kłajpeda wyprze Świnoujście z Estonii? [ROZMOWA]

„Umowa z Duon jest dla nas ważna, ponieważ jest to początek nowej działalności komercyjnej – lądowych dostaw LNG co pozwoli na zróżnicowanie asortymentu naszych usług” - nie kryje satysfakcji z wejścia na polski rynek Vytautas Čekanavičius, prezes Litgasu. Zgodnie z informacjami podanymi na stronie litewskiej spółki kontrakt zakłada dostarczenie kilkuset metrów sześciennych skroplonego gazu w ciągu najbliższych dwóch miesięcy (październik-listopad).

Zobacz także: Prezes PGNiG: Więcej norweskiego LNG w Świnoujściu. ,,To dopiero początek"

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

geolog Sobota, 14 Października 2017, 22:23
znaczy Litwiny kupują gaz rosyjski, dodają swoją marżę i sprzedają Polakom, którzy w ten sposób poprawiają swoje bezpieczeństwo energetyczne...
gazownik Czwartek, 12 Października 2017, 18:48
Litwa produkuje gaz ? Uuuuuuuuuuuu! Czyżby Warszawa robiła konkurencję ŚWINOUJŚCIU ?