OPEC wzywa amerykańskie firmy do ograniczenia produkcji ropy

Wtorek, 10 Października 2017, 13:56

OPEC wezwał amerykańskich producentów ropy do włączenia się w działania mające na celu zmniejszenie podaży surowca.

„Zachęcamy naszych przyjaciół z łupkowych zagłębi Ameryki Północnej do współdzielenia z nami tej odpowiedzialności, z całą powagą, na jaką zasługuje” - mówił sekretarz wykonawczy OPEC, Mohammed Barkindo, podczas konferencji w New Delhi.

Barkindo wyraził również nadzieję, że nie tylko amerykańskie firmy, ale również wszystkie inne, przyłączą się do działań kartelu ukierunkowanych na zmniejszenie produkcji ropy naftowej oraz stabilizację jej ceny. 

Tymczasem, szacunki mówią, że wydobycie „czarnego złota” na terytorium Stanów Zjednoczonych wzrośnie o 10%, głównie za sprawą ropy łupkowej, i osiągnie pułap 10 milionów baryłek dziennie.

Zobacz także: Oprogramowanie Siemensa ułatwi wykrywanie podmorskich złóż ropy i gazu

Zobacz także: Huragan Nate wstrzymał produkcję ropy w Zatoce Meksykańskiej

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

6 komentarzy

LNG second (d. Nabucco First) Środa, 11 Października 2017, 21:32
No to mozna ogłosić oficjalnie: w rywalizacji konwencjonalnych, tradycyjnych eksporterów netto z łupkowymi importerami netto wygrali łupkarze. I to jest rywalizacja, której wynik będzie miał ogromny wpływ na kształt świata przez najbliższą dekadę lub dwie. Na dzień dzisiejszy dużo ropy importują Chiny utrzymując popyt na wysokim poziomie. W Chinach też notują duże wzrosty wydobycia ...
olo Środa, 11 Października 2017, 12:01
Rosja&OPEC wywiesili BIAŁĄ FLAGĘ. USA będzie pompować tak długo jak im się będzie opłacało bo tam są kapitaliści a nie politycy. Cena łupków z roku na rok spada bo technologia jest coraz doskonalsza.
mol Wtorek, 10 Października 2017, 22:14
zmowa cenowa
qqq Wtorek, 10 Października 2017, 21:19
Heh, Amerykanie będą "frakować" na całego aż WTI nie spadnie w okolice 40$/bl. Wtedy delikatnie przykręcą kurek.
Kto wie, za 10-15 lat koszty frakowania mogą spaść do poziomu kosztów wydobycia ropy na Syberii. A wbrew ruskiej propagandzie, to wcale nie taka bajka - topniejąca wieczna zmarzlina, brak infrastruktury, niewydolne spółki państwowe i wszechobecna korupcja - jaja z dostawcami sprzętu dla polskich kopalni to przy tym pikuś.
NaPohybelMonopolom Wtorek, 10 Października 2017, 21:02
Ten rozpaczliwe i naiwny apel to swoisty akt kapitulacji OPEC - na niewiele się zdały cięcia wydobycia i szumne deklaracje o współpracy producentów ropy. Rynek jest na to odporny, a cena tylko nieznacznie wzrosła - akurat na tyle żeby dalej opłacało się inwestować w łupki! Era ropy kończy się!
QDark Środa, 11 Października 2017, 11:28
Dokładnie, ja bym bardziej skłonny powiedzieć, iż to zwykły akt już nawet desperacji, gdyż nie przypominam sobie podobnego kiedykolwiek.