Prezydent Litwy: KE powinna domagać się rekompensaty od Gazpromu

Wtorek, 10 Października 2017, 15:48

Zdaniem prezydent Litwy Komisja Europejska powinna domagać się od Gazpromu rekompensaty za straty finansowe ponoszone przez państwa UE, wynikające z monopolistycznej pozycji rosyjskiej spółki. Powyższe słowa zostały wypowiedziane po spotkaniu z Margrethe Vestager, komisarz ds. konkurencji.

W opinii Dalii Grybauskaite Gazprom powinien zapłacić odszkodowanie Litwie oraz innym krajom członkowskim UE, które „cierpią” w związku z jego monopolistycznymi praktykami.

Prezydent Litwy wezwała Komisję Europejską, aby ta zadbała, żeby w przyszłości stosunki gospodarcze z rosyjskim gigantem były oparte o uczciwą konkurencję i odzwierciedlały rzeczywistą sytuację na rynku.

Media donosiły, iż pod koniec ubiegłego roku Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie oddalił pozew Litwy przeciwko Gazpromowi, w którym Wilno domagało się 1,4 mld euro odszkodowania. Powodem skargi było nadużywanie przez Rosjan monopolistycznej pozycji w latach 2004-2012, co znajdywało swoje odbicie w cenach gazu. Trybunał uznał jednak, że pojęcie „właściwej ceny” jest zbyt abstrakcyjnym.

Warto również odnotować, że Gazprom niedawno zwiększył prognozę cen gazu dla Europy - według jego szacunków mogłaby ona w przyszłości wynosić 200 dolarów za 1000 m3.

Zobacz także: Nowa trasa Nord Stream 2 na wypadek sprzeciwu Danii

Zobacz także: Novatek: Rosja będzie liderem w eksporcie LNG

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

3 komentarze

wojtek Środa, 11 Października 2017, 9:15
Jak Pani Prezydent zapatruje się w kwestii odszkodowania dla Orlen za stawki serwowane przez państwowe litewskie koleje ?
seba Wtorek, 10 Października 2017, 16:05
Po kolei. W związku z praktykami Litwy wobec Orlenu Wilno musi zapłacić karę. Od tego zacznijmy.
Popo Wtorek, 10 Października 2017, 16:01
A parafrazując twierdzenie Pani Prezydent teraz bez mrugnięcia okiem Litwa zapłaci za straty finansowe ponoszone przez Orlen, wynikające z monopolistycznej pozycji litewskiej spółki kolejowej :D