Fortum zbuduje farmę wiatrową w Norwegii

Poniedziałek, 02 Października 2017, 14:22

Fortum podjęło ostateczną decyzję inwestycyjną w sprawie budowy farmy wiatrowej w Sørfjord, w północnej Norwegii. Farma Sørfjord jest częścią portfolio instalacji wiatrowych, które Fortum nabyło na początku bieżącego roku od firmy Nordkraft.

Park wiatrowy Sørfjord będzie wyposażony w 23 turbiny wiatrowe o łącznej mocy 96,6 megawatów. Turbiny dostarczy Siemens Gamesa Renewable Energy. Każde z urządzeń będzie mieć nominalną moc 4,2 MW i wirnik o średnicy 130 metrów.

Zobacz także: Uruchomiono największy magazyn energii w Europie Północnej

Wstępne prace budowlano-inżynieryjne w ramach projektu są prowadzone od wiosny 2017 roku. Budowa fundamentów oraz prace elektryczne będą mieć miejsce w latach 2018 i 2019. Uruchomienie farmy jest przewidywane na koniec 2019 roku.

W styczniu 2017 roku Fortum pozyskało projekty wiatrowe od norweskiej firmy Nordkraft. W skład transakcji weszły: działająca już farma wiatrowa Nygårdsfjellet, a także będące obecnie w budowie projekty o nazwach Ånstadblåheia i Sørfjord, które posiadały wszystkie pozwolenia niezbędne do realizacji. Po ich uruchomieniu łączna moc wszystkich trzech farm wyniesie około 180 megawatów. Fortum oraz Nordkraft współpracują w zakresie budowy i użytkowania farm.

W Norwegii stosuje się oparty o warunki rynkowe system certyfikatów, który zapewnia wsparcie dla instalacji produkujących energię elektryczną ze źródeł odnawialnych i uruchomionych przed końcem 2020 roku.

Farmy wiatrowe Nygårdsfjellet, Ånstadblåheia i Sørfjord zlokalizowane w północnej Norwegii.

Zobacz także: Fortum podsumowuje audyty energetyczne dla firm

kn/PKN Orlen

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

Obserwator 2017 Wtorek, 03 Października 2017, 10:48
Jedyne miejsce na wiatraki w Polsce to płytki bałtycki szelf który pomieści wiele farm wiatrowych z dala od brzegu i ekologów. Z geotermią to alternatywa dla energetyki jądrowej. W Żarnowcu powinna powstać szczytowa elektrownia gazowa.
MarvoloRidl Poniedziałek, 02 Października 2017, 22:30
Norwegom się opłaca inwestować? , a takiej Polsce już nie koniecznie. Czyżby prawa ekonomii były zależne od lokalizacji ekonomisty i szkoły jaką skończył ? a może tam wiatr wieje inaczej i będzie więcej prądu wydmuchiwał z tych nowoczesnych wiatraków ?....... znafcy , jak zwykle są tu zawsze mile widziani